• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 11 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 14 °C

TOKİ yöresel ev yapacak

TOKİ yöresel ev yapacak
TOKİ, yöresel mimarideki konut projelerini hayata geçirdi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yöresel mimarideki konut projelerini hayata geçirdi. Karabük-Safranbolu, Erzincan, Nevşehir, Gaziantep-Islahiye, Malatya, Niğde, Düzce ve Amasya-Merzifon'da yöresel mimarideki konut projeleri uygulama aşamasına geçti. Gaziantep-Nizip ve Bolu-Mengen'deki projelerde ihale tarihi alındı. Mardin, Kocaeli-Çayırova ve Çanakkale'deki konutlar için ihale aşamasında gelindi.

ŞEHRE HAS EV
TOKİ, inşa ettiği konutların yöresel mimariye uygun olması amacıyla mümkün olduğu ölçüde, projelerin uygulandığı şehirlere has yöresel taş gibi yapı malzemeleri de kullanacak. Bu çerçevede Nevşehir'de inşa edilecek konutlar için Ürgüp taşı, Mardin'de inşa edilecek konutlar için de yöreye has taşlar yapıların dış cephelerinde yer alacak.
 
DOĞU'DA TAŞ BATI'DA AHŞAP
Konutlarda pencereler, geleneksel Türk mimarisindeki en ve boy oranına uygun olacak. Pencere söveleri her ilin bulunduğu bölgeye göre biçimlendirilecek. Doğudaki illerde pencere söveleri taş, Batı'daki illerde ise ahşap görünümlü olacak. Çatılarda geniş saçaklar, payandalar kullanılacak ve çatılar "kırma çatı" tabir edilen şekilde yapılacak.
 
GELENEKSEL MOTİFLER
Apartman girişlerinde Anadolu Selçuklu mimarisindeki "taç kapı" esas alınacak. Konut ve sosyal donatı projelerinde, inşa edileceği ilde yer alan en ünlü  geleneksel mimariye ait motifler kullanılması amaçlanıyor. Bu çerçevede Erzurum'da Çifte Minareli Medrese, Konya'da Karatay Medresesi, Safranbolu, Göynük, Beypazarı evleri ve benzerleri örnek alınabilecek. Balkon duvarlarında ise genelde yöresel motiflerin yer aldığı desenlere yer verilecek.
 
SAFRANBOLU MİMARİSİ
TOKİ'nin, Karabük-Safranbolu'da inşa edeceği konutlar, yörenin konut mimarisi dikkate alınarak tasarlandı. Zemin artı 2 kat yüksekliğinde olacak binalarda çatı saçağıyla duvar yüzeyi arasında payandalar kullanılacak. Binaya görsel dinamiklik vermesi amacıyla "kayıt" diye tabir edilen ve binayı enine kesen ahşap görünümlü kuşaklardan yararlanılacak. Erzincan-Ulalar ve Kavakyolu'ndaki konutlarda apartman girişi kemerli, pencere pervazları ahşap görünümlü olacak. Deprem bölgesi olması nedeniyle binalar zemin artı 4 kat yüksekliğinde inşa edilecek.
 
NEVŞEHİR'DE KAPADOKYA RENGİ
Nevşehir'de bej rengi hakim olacak. Kale çevresindeki çarpık yerleşmeden yakın zamanda arınan Nevşehir'de yıkılan yapıların yerine inşa edilecek binalar, Kapadokya'ya özgü bej renkte olacak. Binaların ana girişinde ise Ürgüp taşı kullanılacak. Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki 163 konutluk projede, pencere söveleri, girişin yanında yer alacak sütunlarda ve giriş markizinde taş görünümlü mimari elemanlar kullanılacak.-Malatya'da Doğu Anadolu yöresel motifleri kullanılacak-Malatya'da 440 konutluk projede de binayı enine kesecek "kayıt"larla girişlerde Doğu Anadolu yöresel motifleri ve kemer bulunacak. Niğde-Çamardı'daki konutlarda, girişi taş kaplama kemerli olacak binaların çatısı yöreye uygun dizayn edilecek.
 
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim