• BIST 101.892
  • Altın 190,254
  • Dolar 4,6043
  • Euro 5,3842
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 23 °C
  • Eskişehir : 15 °C

Vali Özcan ezber bozmaya devam ediyor

Vali Özcan ezber bozmaya devam ediyor
Göreve geldiği günden bu yana farklı kareler veren vali Özcan, yine ezber bozacak türde bir haberle karşımızda.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan göreve geldiği ilk günden bu yana gerek basın mensuplarını gerekse kamuoyunu hayrete düşüren görüntüler vermeye devam ediyor. 

Vali Özcan "Görürler" lakabıyla bilinen Çankırı'nın en köklü ailelerinden, halen 93 yaşında olan esnaf emeklisi ve de yaşayan canlı tarihi simalarından Hasan Görür'ü hasta yatağında ziyaret etti.

Yeni yıla girmeden son mesai günü olan Cuma akşamı samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette Vali Özcan, Görür’'e Çankırı ile ilgili sorular sorarak zaman tünelinde mini bir yolculuk yaptı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakoç ve Özel Kalem Müdürü Aydın Demiröz'’ün de bulunduğu ziyarette Hasan Görür’'ün genel sağlık durumunun iyi olduğu gözlendi.

Atatürk’'ün Çankırı'’ya gelişi, demiryolu çalışmaları gibi Cumhuriyet tarihinde Çankırı'da yaşanan önemli olaylarına tanıklık eden Hasan Görür, ziyaretten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, teşekkür etti.

cankiri-vali-ozcan-gorur-sozcu-resim-04.jpg

Vali Vahdettin Özcan, Çankırı’'nın canlı şahsiyetlerinden birini ziyaret etmekten memnun olduğunu ifade ederek, “"Hasan Beyi oldukça iyi gördüm. Sohbet benim için çok faydalı oldu. Kendisine sağlıklı nice yıllar diliyorum”" diyerek ziyaretle ilgili düşüncelerini belirtti.

HASAN GÖRÜR'Ü TANIYALIM

Çankırı insanının "Görürler" lakabıyla yakından tanıdığı Hasan Görür, ilkokul mezunu olmasına karşın, müteşebbis ruhuyla Çankırı'da birçok ilke imza atmış bir isim.

Aktarılanlara göre Hasan Görür, sahip olduğu 4 kamyondan bir tanesini Kastamonu'ya götürerek, oradaki sanayide kasayı otobüse çevirmiş ve ilk Çankırı - Ankara ve Çankırı - Kastamonu arasında yolcu taşıma işine başlamış.

Bununla birlikte renkli kişiliği ve duyarlılığı ile Çankırı ortak paydası adına birçok görülür görülmez işe imza atan Hasan Görür'e ait iki fotoğraf karesini sizlerle paylaşıyoruz.

cankiri-hasan-gorur-demirel-sozcu-resim-02.jpg

Birinci fotoğraf karesinde Başbakan Süleyman Demirel, Hasan Görür, Çankırı milletvekilleri Nurettin Ok, Arif Tosyalı, Senetör Gürhan Titrek ve Adalet Partili Çankırılılar ile birlikte. (Hasan Görür sağ başta  sol eli sol dizinde diz çökmüş) (Fotoğraf: İbrahim Zencirci arşivinden)

cankiri-hasan-gorur-maresal-fevzi-cakmak-resim-03.jpg

İkinci fotoğraf karesi ise çok daha eski. Yıl 1946. 

Çok partili döneme geçişte Millet Partisi'ni kuran Cumhuriyet'in kuruluşunda büyük rol oynayan isimlerden Fevzi Çakmak'ın Demokrat Partililerce karşılanışı; Demokrat Parti Çankırı İl Başkanı HÖŞMERİMLER'in AHMET EFENDİ (Ahmet Gür) Mareşal Fevzi Çakmak'ın Çankırı ziyaretinden. Hasan Görür yine fotoğraf karesinde. Ortadaki fotörlü Fevzi Çakmak'ın hemen sol arkasında sadece başı görülen kişi olarak yer almış.

Fotoğraf: Güzin-İbrahim Ekim arşivinden (İbrahim Zencirci'nin katkılarıyla)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
fatih
13 Ocak 2012 Cuma 09:18
Büyük ruhlu gönül Padişahı
Ey Büyük ruhlu gönüller padişahı sayın valim... Sizin o Çankırı'yı kucaklayan değerli, kıymetli, insanlara sevinç vermek için gayret sarfeden ellerinizden saygıyla öpüyorum... Zerreden seyyerata kadar kainatın sahibi olan rabbim sizden razı olsun inşallah... Bütün hayırlı emellerinizde size ve ekibinize kuvvet versin inşallah..
79.123.128.249
İbrahim
02 Ocak 2012 Pazartesi 21:08
saygıdeğer vali
Halkla iç içe olmayı gurur meselesi yapmayan ve bir yaşlımızı ziyaret ederek elini öpen Sayın Valimizin karşısında saygıyla eğiliyorum.
78.169.172.179
müştak uzyapan
02 Ocak 2012 Pazartesi 20:53
vali özcan ezber bozmaya devam ediyor
geçmiş olsun dileklerimle ellerinizden öperim
88.252.131.228
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim