• BIST 102.602
  • Altın 192,894
  • Dolar 4,6318
  • Euro 5,4611
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 24 °C

Vehbi Koç'un Çankırı fotoğrafları

Vehbi Koç'un Çankırı fotoğrafları
Cumhuriyet'in ilk sanayicilerinden merhum Vehbi Koç'un Çankırı ile ilgili bilinmeyen fotoğrafları günyüzüne çıktı.

Koç Holding'in kurucusu merhum Vehbi Koç'un Çankırı'da geçirdiği günlere ait bilinmeyen fotoğrafları ortaya çıktı.

Bilindiği gibi Milli Mücadele'nin ilk yıllarında, Yunan ordusunun Polatlı yakınlarında konaklaması sonrasında, merhum Vehbi Koç boşalan Ankara'dan Çankırı'ya gelerek yaklaşık 3 ay süresince burada yaşamına devam etmişti. O günlerde kendisine ev sahipliği yapan Çankırı'ya karşı özel bir sevgi besleyen Vehbi Koç, aradan geçen yıllar bu sevgisini azaltmadı.

Sanayici-işadamı Vehbi Koç 1987 yılında Çankırı Arastası'nda gezerken; (soldan sağa) Hüsnü Ünal, Şükrü Paker, Vehbi Koç, Av. Nihat Akgün, Mahir Ceylan ve İsmet Akgün. 

vehbikoc-bilinmeyen-02-cankiri.jpg

O GÜN NELER YAŞANDI
Sözcü18 Genel Yayın Yönetmeni Vedat Beki'nin derlediği bilgilere göre; 1987 yılı Mayıs ayında gerçekleşen ziyaret; Vehbi Koç adına hazırlanan bir belgeselin önceden yazılmış senaryosu gereğiydi.

Ankara'da yapılan çekimler sonrası Kalecik ilçesinde Vehbi Koç'un savaş yıllarında kaldığı evde yapılan 2 günlük çekimlerin ardından rota Çankırı'ya çevrildi.

Vehbi Koç ailesiyle birlikte Çankırı'da Köy Hizmetleri'nin altında resim öğretmeninin evinde kaldığı günlere atfen burayı ziyaret etti. İşadamı Koç burada yine savaş yıllarında Ankara'da sıkıntısı çekilen zarf-kağıt aldığı Abidin Yılık'ın dükkanını ziyaret etti. Sonrasında yine Gofur Han'da yattığı mekana gitti orada kaldığı yeri dolaştı. Koç'un Çankırı ziyareti Alpsarı göletinde zamanın belediye başkanı Av. Mustafa Kale, milletvekili İlker Tuncay, Nihat Akgün, Hüsnü Ünal, merhum Nurettin Hasaltun ve zamanın valisi Kemal Yalçın bulundu. 

Sanayici-işadamı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Koç yemekte beyaz peynir - domates ve salata yemekle yetindi. Yemek sonrası Vehbi Koç ve beraberindekiler Kastamonu'ya hareket ettiler. 

vehbikocbahcede-sozcu-resim-cankiri-002.jpg

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Sedat
08 Ağustos 2015 Cumartesi 16:32
16:32
Vehbi Koç'un o yıllarda Çankırı'ya ziyaret amacı yeni kurulan TOFAŞ ana bayi ziyaretidir. Mahir Ceylan'ın daveti üzerine gelmiştir...
188.57.179.11
ahmet
14 Temmuz 2014 Pazartesi 08:32
08:32
Dönemin Çankırı Tofaş ana bayisi şu an merhum olan başarılı işadamı Cevat Mahir Ceylan için Çankırı'ya gelmiştir Vehbi Koç fotoğraflarda Mahir bey henüz 21 yaşlarında felan. bu dünyada iyi insanlar çok yaşamıyor Allah mekanını cennet etsin Çankırı'dan ender çıkar Mahir Ceylan gibi büyük beyinler...
176.239.208.42
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim