4.7 milyon tl TBMM yolundayken!

Çarşamba gününden bu yana İbrahim Zencirci ile birlikte sürdürdüğümüz Çankırı turumuzu pazar akşam saatlerinde Ankara'ya dönüş yaparak tamamladık.

Beş gün süren turumuzun lk durağı Germece, son istasyon Çerkeş oldu. Başlangıç ve bitiş noktaları arasında sırasıyla başta Çankırı Merkez olmak üzere, Korgun, Ilgaz, Atkaracalar, Kurşunlu, Meküren ve Çavundur mola verdiğimiz noktalar arasındaydı.

Anlayacağınız bu hafta içerisinde öylesine dolu dolu haber ve fotoğraf kareleriyle karşınıza geleceğiz ki, umarız ocak ayını yaşadığımız şu günlerde, özellikle gurbette yaşayan Çankırı insanı biraz olsun doğduğu topraklardaki son durumu Sözcü18 farkıyla görme ve tanıma şansına sahip olabilme fırsatını bulmuş olacak.

CHP'Lİ VEKİLE İLGİ BÜYÜKTÜ!
Çankırı ziyaretimizin daha ilk akşamında Merkez'de gerçekleştirdiğimiz görüşme ve sayfalarımızdan yayınladığımız haber, bazılarını hayli tedirgin etmiş olacak ki bugüne kadar hiç de görmediğimiz sahneler yaşandı kent (pardon kasaba) merkezinde!

CHP Bartın milletvekili M. Rıza Yalçınkaya'nın Çankırı ziyaretinin ikinci günü akşamı yaklaşık 3 saat birlikteydik. Özellikle son bir yılda Çankırı'da yaşanan olayları özetlediğimiz görüşmede geldiğimiz nokta, Ilgaz - İndağı karayolunun 10 km'lik bölümünde toza dumana karışan 4.7 milyon tl'nin TBMM gündemine taşınması kararı ile noktalanmıştı!

Geldiğimiz noktayı da Sözcü18 sayfalarından sizlerle paylaştık!

İşte ne olduysa bu haber sonrası oldu! Yaptığımız haberin nerelere ulaşacağını çok iyi hesaplayanlar (!) bir anda harekete geçtiler!

Ve CHP milletvekili M. Rıza Yalçınkaya'ya, bugüne kadar hiçbir CHP milletvekilinin görmediği itibarı kasabanın (!) başkanı tarafından gösterildi!

Sarılmalar, kucaklaşmalar, kahkahalar ve de sofralar!

Haydaa! Neler oluyordu! Şaşırmamak elde miydi ki! Ancak kısa süren bu şaşkınlığım yerini "neyin, kimleri harekete geçirerek böylesi karelerin ortaya çıkmasına sebebiyet verdiğini" araştırmaya ve taşları yerine koymama bırakmıştı!

Ilgaz Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından (2 muhtar, 2 il genel meclis üyesi ve kaymakam) (!) ihale edilen 4.7 milyon tl'lik Ilgaz - İndağı arasındaki 10 km'lik karayolunun yapımından 2 ay sonra kullanılmaz hale dönüşmesi ve akabinde yolun 1 km'sinin Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, sonrasında geriye kalan 9 km'lik bölümünün ihale edilerek tekrar devletin kasasından bir önceki rakamdan daha yüksek bir rakamın çıkmasına sebebiyet verenlerin ortaya çıkarılması gerekiyordu!

Aylardır gündemde sıcak sıcak tuttuğumuz böylesi bir konuya, duyarsızlığı had safhaya ulaşan başta bölge milletvekilleri ile, Çankırı Valisi olarak halen koltuğunda oturan Şemsettin Uzun'un hiçbir harekette bulunmamasını da şaşkınlıkla izlemek zorunda kalıyorduk!

Ancak, bölgeyi ziyaret eden CHP milletvekili M. Rıza Yalçınkaya'nın kendisine aktardığımız böylesi bir konuyu TBMM gündemine getirme konusunda göstermiş olduğu yakın ilgi, bazılarını hayli rahatsız ettiği gün gibi aşikar!

Yayımladığımız haber sonrası telefon trafiği çok sağlam çalışmış olmalı ki, konuk milletvekiline kasabanın belediye başkanı, kirli çamaşırların yıkandığı (!) tarihi çamaşırhanede Yalçınkaya'yı ağırladı ve...

Hoş, ben bu sahneleri görünce neler hatırlamadım ki! Yıldıztepe'de metrekareye 3 Yargıtay, 2 Anayasa Mahkemesi üyesiğinin düştüğü günler henüz hafızamda!

Şehrin o günkü İlbay Paşası kimleri ağırlamadı Yıldıztepe'de!

Herşey ortada! Gazetecilik mesleğinin gereklerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yakışan bir şekilde yerine getirmeye devam!

Yastığa başını koyanların uykularını kaçırmanın tadı öylesine farklı ki!

Bunun dayanılmaz hafifliğini de yaşayan anlar!

*  *  *

"Kurşunlu  Geleceğini Planlıyor" konulu çalıştay, 22 Ocak 2011 Cumartesi günü yüksek sayıda katılımcının iştiraki ile gerçekleşti.

Organizasyonun fikir babası olarak Kaymakam Ünal Yalçın'ı, görerek yapacağım değerlendirme; Çankırı'nın önemli ilçeleri konumundaki Şabanözü, Orta ve Ilgaz ile birlikte Kızılırmak ve Eldivan'da yaşanan durağanlığı da sorgulamadan edemiyorum!

Kimlik olarak her türlü egosunu bastırmış bir "yönetici" modeli ile Çankırı genelinde karşılaşmak, yapılan organizasyonun niteliğini ve de niceliğini sorgulamanın öncesinde değerlendirilmesi gereken bir başlık olarak görmekteyim!

Anadolu insanının "plan"dan uzak yaşamı tercih etmesinin ötesinde, devlet bürokrasisi içerisinde "plan" sözcüğünün hangi anlamlar içerdiğini TC'nin halen kapılarını açık tuttuğu Devlet Planlama Teşkilatı'nın ortaya koyduğu hizmetlerden (!) anlamamız da mümkündür!

Özellikle eğitim alanında sene başında yapılan "planların" (!) yıl sonunda eksik kalan büyük bir bölümünün sadece "evraklar" üzerinde tamamlanması gerçeği, her birimizin sahip olduğu "planlama" kapasitemizi ortaya koymaktadır!

Kurşunlu'da gerçekleştirilen toplantının, toplantı sonrası oluşturulan komisyonların önümüzdeki günlerde neleri ürettiğine bakarak yapılacak değerlendirmenin, yapılandan çok daha önemli olduğunu düşünüyor, "kervan yolda düzülür" gerçeğinden, yola çıkmış kervanın takibinde olacağımızın bilinmesini isterim.

Organizasyonla ilgili son olarak, hanımefendi Yalçın'ın çalıştayın ilk saatlerinden toplantının bittiği geç saatlere kadar hiçbir kapris yapmadan sunu sahiplerini ve tartışmaları aynı ilgi ve alaka ile izlemesini kişisel olarak büyük bir takdirle karşıladığımı ifade etmek ihtiyacı hissettiğimi açık yürekliliğimle ifade ediyorum.

*  *  *

Çankırı Belediyespor Kulübü geçtiğimiz hafta içerisinde Dernekler Masası tarafından denetlendi. Buraya kadar gayet normal. Dernekler Masası, dernekleri denetler!

Ancak; elde ettiğim ilk bilgilere göre Dernekler Masası, kulübü Belediye Başkanı İrfan Dinç'in 2004 yılında görevi devraldığında, önceki yönetimden devir aldığında denetlemiş!

Sonrasında mı? Hak getire!

6 yılı aşkın bir süre herhangi bir denetim yok! Ki, olması gereken iki yılda bir derneğin denetlenmesi!

İlginç değil mi! Bakalım bu işin sonu nereye varacak.

Çankırı'nın daha doğrusu "kutsal toprakların" tozu ve dumanı üstümüzde olmanın mutluluğunu yaşarken, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hafta dileğimle...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum