80. Yıl Cumhuriyet Lisesinde Çankırı Modeli soruşturma!

80. Yıl Cumhuriyet Lisesinde Çankırı Modeli soruşturma!

Bildiğiniz gibi yaklaşık bir yıldan bu yana Çankırı'da Vedat Beki'nin

gündeme getirdiği “Çakma Yüzbaşılar” olayı soruşturması devam ediyor.

Bu olayın ilk patladığı Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi ile birlikte Sağlık Meslek Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Fen Lisesi ve 80. Yıl Cumhuriyet Liselerinde peş peşe “Çakma Yüzbaşılar” olayı ortaya çıktı.

Hatırlanacağı gibi Çankırı’da sözünü ettiğimiz bu okullarda “Milli Güvenlik Derslerine” girmesi gereken “yüzbaşılar” yerine, yüksek öğretimini tamamlamış kısa dönem erler ile birlikte bu dersi verebilecek usta erlerin derslere “sivil” olarak girdiği tespit edilmişti.

“Çakma Yüzbaşılar” olayı sadece bununla kalmamış, derslere sivil giren bu “erler”in sınıftaki bazı kız öğrencileri “cinsel istismar” yönüne giderek onların “intihara” kadar giden süreçleri yaşamalarına neden olmuşlardı.

Tabii olaylar patlak verince adı geçen okul idarecilerinin “görevden uzaklaştırılması” işlemine başlanılmış ve “yaşanan olaylarda” görevi suistimal ile birlikte kimlerin “ihmali” olduğu da araştırma konusu olmuştu.

EVLERE ŞENLİK SORUŞTURMA ÖRNEĞİ!
Okullarda yapılan soruşturmalar ardı ardına gerçekleşti. Son olarak gündemde Fen Lisesi ve 80. Yıl Cumhuriyet Lisesinin soruşturması kaldı.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Atilla Çiftçi’nin başkanlığındaki müfettişlerden oluşan bir heyet 80. Yıl Cumhuriyet Lisesinde "soruşturma" yapma kararı alınıyor. Ve bu okulda yapılacak soruşturma “okul idaresine” sakın şaşırmayın "yaklaşık 2 ay" öncesinden!

Okulda yaşanılan “çakma yüzbaşılar” olayı ile ilgili olarak yapılacak olan “soruşturmayı” haber alan Okul Müdürü Savaş Başkara, kendisine bildirilen ve ifadeleri alınacak olan 20 öğrenciyi "özel seansa" alıyor!

Ve daha önceden tespit edilen günde “müfettişler” okula arz-ı endam ediyorlar! İsimleri tespit edilen ve bununla birlikte okul müdürü tarafından da “özel seansdan” geçirilen öğrencilere “çakma yüzbaşılar ile” ilgili sorular soruluyor”! İfadeleri alınan 20 öğrenci arasında okul müdürünün “telkinlerine” uymayarak “gördüğünü ve yaşadıklarını” anlatan 3-5 öğrenci çıkabiliyor!

BU SORUŞTURMA YETERLİ OLMUYOR!
Doğaldır ki, daha önceden sayıları ve isimleri “tespit edilen” 20 öğrenci İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin “beklentileri” doğrultusunda “tornadan çıkmışcasına” yanıtlar vermedikleri için yapılan “soruşturma” bazılarını tatmin etmiyor!

Dolayısıyla, 80. Yıl Cumhuriyet Lisesinde “ikinci bir ifade” seansının gerçekleştirileceği bilgisi Okul Müdürü Savaş Başkara’ya bir kez daha günler öncesinden iletiliyor!

Ve Okul Müdürü Başkara, daha önce uyguladığı “seansları” bu kez yine aynı 20 öğrenciye uyguluyor! Müfettişler okula geliyor ve 20 öğrencinin ifadelerini tekrar alıyorlar! Ama bu kez ifade veren 20 öğrenci “müfettişlerin” beklentileri ve okul Okul Müdürü Savaş Başkara’nın “telkinleri” doğrultusunda değil “kendi yaşadıkları gerçekleri” anlatıyorlar!

BU DURUMLAR NEDEN YAŞANIYOR?
80. Yıl Cumhuriyet Lisesinde yaşanan bu “soruşturma komedisi”nin altında yatan tek neden Okul Müdürü Savaş Başkara’nın konumunu “kurtarma” operasyonu! Tıpkı diğer okullarda yapılan soruşturmalarda yine mevcut okul idarecileri için yapılan "kurtarma operasyonlarının" benzeri!

Şöyle ki: Çakma Yüzbaşılar olayı patlak verdiğinde Savaş Başkara, bugün müdür olarak görev yaptığı okulda “müdür yardımcısı” koltuğunda oturuyordu! Daha sonra zamanın Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik görevi bırakmadan önce alel acel hazırladığı o meşhur 76 sayılı kararname ile o günlerde “vekaleten” baktığı Okul Müdürlüğü koltuğunda “asaleten” buldu!

Şimdi “oynanan soruşturmacılık” oyununun temelinde 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi Müdürü Savaş Başkara’yı “koltuğunda” tutabilme gayreti yatmakta!

15 yaşında bir “kız öğrencinin” neredeyse hayatına mal olabilecek bir olayla başlayan “Çakma Yüzbaşılar” operasyonunun bugün geldiği nokta “kınama”, “maaşta kesinti” gibi cezalarla “görevdeki yöneticileri” kurtarma operasyonuna dönüşmesini ancak ve ancak “Çankırı modeli soruşturma”ya bağlamaktan başka şansımızın olmadığını da çok net olarak ortaya koymakta! (Haber-yorum: Vedat Beki)

Fotoğraf1: 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi Okul Müdürü Savaş Başkara bir öğrencisini tebrik ederken.

Fotoğraf2: Okulun dıştan görünüşü.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler