Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Acil Demokrasi

 

Türkiye’nin yıllardır değişmeyen, artık kronikleşen belli sorunları var. Bunların çözümü ise basit, acilen demokrasiye geçmek…Bu ne demek? Biz zaten demokrasi ile yönetiliyoruz diyenlere hatırlatırım: Bizim ülkemizde demokrasi değil; “ileri demokrasi” var. İkisi farklı şeyler.
 
Mesela demokrasilerde hiç kimse ama istisnasız “HİÇ KİMSE” görüş ve düşüncelerinden, yazdıklarından ötürü, fikirlerinden ötürü hapis YATMAZ…
 
Bu görüş ve düşünceler sizi çok rahatsız edebilir, asla paylaşmıyor olabilirsiniz, hiçbir kelimesine katılmıyorsunuzdur ama insanların konuşmasını, yazmasını ve görüşlerini başkaları ile paylaşmasını yasaklayamazsınız.
 
Hatta bu görüş ve fikirler bazı terör örgütlerinin görüş ve düşünceleri ile örtüşüyor da olabilir ama eğer o görüş ve düşünceleri ifade eden kişi(ler) herhangi birine hakaret etmiyor, fiziksel zarar vermiyorsa buna da katlanmak zorundasınız.
 
Fakaaaaattttt,
 
Gelelim zurnanın zırt dediği yere;
 
Hiçbir demokraside hakaret veya fiziksel şiddet hoş görülmez derhal cezası verilir, hem de bir daha yapmaya cesaret edemeyecek biçimde ceza verilir.
 
Ülkemizdeki tazminat davaları “sebepsiz zenginleşme” kuralı ile suç işleyenleri özendirici hale gelmiş ve insanlar “parası ile değil mi, parasını veririm istediğimi yaparım” mantığı ile hareket eder olmuşlardır. Ceza “cebinden çıkarıp ödenebilir” hale gelince ceza olmaktan çıkmaktadır.
 
Ayrıca hiçbir demokraside katil, hırsız, terörist, üçkağıtçı, dolandırıcı elini kolunu sallayarak dolaşırken yazı yazdığı, fikirlerini söylediği için binlerce insan hapis yatmamaktadır.
 
Hiçbir demokraside bırakın yüz kızartıcı suçu, yazdığı ve söylediklerinden ötürü insanlar yıllarca hapiste tutuklu kalıp davaları devam etmemektedir. Hapishanelerimizde yazdığı ve söyledikleri yüzünden tutuklu olup 4-5 yıldır davaları devam eden yüzlerce insan vardır. Bırakın yazdığı ve söylediklerini bir insan cinayet ile yargılanıyor olsa bile davası yıllarca devam etmemelidir. Suçlu ise suçunun öngördüğü hükmü verir hapse atarsınız, suçunu ispat edemiyorsanız O ZAMAN SUÇSUZDUR bırakırsınız. Belki suçludur diye bir insan yıllarca tutuklu kalır mı?
 
Kalır ama sadece “ileri demokrasi”lerde olur bu…
 
Kısaca demokrasi çalışan, üreten, vergi veren yurttaşları özgür bırakıp, hırsız, katil, dolandırıcı ve teröristleri DERHAL cezalandıran rejimin adıdır.
 
Demokrasi asla ve asla İSTEYENİN İSTEDİĞİNİ YAPTIĞI BİR REJİM DEĞİLDİR.
 
Hiç kimse, başbakanından, hâkimine, savcısından, polisine ama hiç kimse, demokraside kanunlardan vareste değildir.
 
Temiz bir toplum yaratmak istiyorsak hâlâ vakit varken “ileri demokrasi”yi çöpe atıp demokrasiye geçmemiz tek çıkar yoldur.
 
Ben hâlâ bunu yapabilecek zamanımız ve fırsatımız olduğunu düşünüyorum.
 
Yoksa yanılıyor muyum?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum