Karne verecek olsam!

Geçen 12 Haziran genel seçimlerinin yıldönümüne sayılı günler kaldı. Bir yılını tamamlayan TBMM'nin 550 üyesi içerisinde Çankırı'yı temsil eden İdris Şahin ile Hüseyin Filiz; Çankırı Valiliği görevinde bulunan Vahdettin Özcan'ın geçen süre içerisindeki performanslarını kimin değerlendirmeye alacağını bilemem ama ben bu köşeden üç isim üzerine bir değerlendirme yapmayı 'kendimce' hak olarak görüyorum!

İşe, daha doğrusu bu yazımda değerlendireceğim isim: İdris Şahin...

8 yıl önce ilk tanıdığım günlerde hedefinde "Çankırı milletvekilliği" olan bir kimlikle görüşüyordum. Bu hedeften bir gün olsun saptığına şahit değilim. İl Başkanlığı adaylığı, Baro Başkanlığı adaylıkları TBMM'ye giden yolda köşe taşlarıydı. Her birini teker teker geride bırakarak kendisine koyduğu hedef doğrultusunda adım adım ilerledi.

Haziran 2011 seçimleri öncesi "aday adaylığı" sürecinde kaleme aldığım "Ak Parti listesinde Dr. Nurettin Akman olmayacak" düşünceme çok sayıda insanın inanmadığı gibi o da inanmayanların içindeydi. Yaptığı siyasi yol haritasına göre "Akman ya da Kınıklıoğlu'ndan birisi 1 olursa, ben de 2 numara olurum" diyordu. Ve listeler açıklandığında 1 numarada olduğunu görünce şaşkınlığını da gizleyecek hali yoktu!

Ak Parti açısından kolay bir seçim oldu ve İdris Şahin TBMM'de Çankırı'yı temsil eden rozeti yakasına taktığında, geride kalan yıllarda Tevfik Akbak, Hikmet Özdemir ve de son dönem için Nurettin Akman gibi güçlü isimlerle verdiği mücadeleden galip çıkan bir İdris Şahin vardı.

Ve de zor deneyimlerden geçmiş bir Şahin... Bunun bilincinde olduğu da su götürmez. Geride bıraktığımız bir yıllık TBMM performansı ile Çankırı'ya katkılarını değerlendirdiğimde ise, bölgeyi temsil eden Ak Parti milletvekilleri içerisinde "1 numara"ya oturduğunu söyleyebilirim. TBMM çatısı altında kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirmekle birlikte, geçen süre içerisinde TBMM kürsüsünden (bendeki bilgilere göre) üyelere ve millete 9 kez seslenen, 3 komisyonda görev alan ve görev aldığı Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun da sözcülüğünü başarıyla yerine getiren bir Çankırı milletvekili izledik geçen bir yıllık süre içerisinde.

Çankırı ile ilgili verdiği mesaiye gelirsek; İdris Şahin'in milletvekilliği öncelikli olarak Belediye Başkanı İrfan Dinç'e büyük faydalar sağladı! 8 yılı bulan Belediye Başkanlığı dönemi içerisinde aralarında Tevfik Akbak ve Nurettin Akman gibi isimlerin bulunduğu 5 milletvekili ile çalışma şansı bulan İrfan Dinç'in, geride bıraktığımız bir yıl kadar rahat bir çalışma ortamı bulduğunu düşünemiyorum!

Milletvekili Şahin'in Çankırı'ya kazandırdıkları ile ilgili olarak yapacağım tek cümlelik değerlendirme ise şöyle olur: Çankırı'da kıpırdayan dal'dan, havada uçuşan toz'dan milletvekili Şahin'in haberi olmuştur ve de "oynayan dal" da, "uçuşan toz" da Çankırı lehine duruş sergiler hale dönüşmüştür!

Eksiklik yok mu? Elbette var... Hem de saymakla bitmeyecek kadar...

Siyasetçiden beklenen performansın yeterli düzeyde olmamasının altında yatan en büyük eksiklik; Olmayan 'Akil' insan grubu ile Çankırı yerel medyasının yönlendirici ve de 'baskı unsuru' pozisyonunun ortada bulunmayışından kaynaklanmaktadır. İstenilen ortam oluştuğunda "Çankırılı politikacı" bugünkü durumundan çok daha aktif hale dönüşecek ve "devlet baba" pastasından Çankırı'ya düşen pay çok daha artacaktır.

Bütün içerisinde zannımca milletvekili Şahin'in bana göre en ilgisiz kaldığı bölüm Çankırıspor!

Kendisi iyi bir Beşiktaş taraftarı olduğu kadar, bulunduğu yaş itibari ile "spor"un içerisinde fazlasıyla yer alması gereken bir isim olmasını arzu ederken; Ard arda sıraladığı "bahaneler"le Çankırıspor havuzunda nedense yüzmeye bir türlü yanaşmadı!

Bu demek değildir ki Çankırıspor için hiçbir şey yapmadı... İtiraf edeyim ki yaptıkları da beni tatmin etmedi!

Çankırı'nın tanıtımı için yapılan (daha doğrusu yapılmayan) çalışmaları yakından bilen birisi olarak Çankırıspor'un ve başkanı Sevda Karaali'nin gayretleri ile (onun da eksiklikleri yok mu? Tabi ki var) bölgede siyasi gücü elinde bulunduran milletvekili İdris Şahin'in de içinde bulunacağı "kare"nin (vali+belediye başkanı+kulüp başkanı) bu şehre katacağı sinerjiyi tahmin etmekte zorlanacağımı düşünüyorum!

Hal böyle iken içinde bulunduğumuz ve de büyük gayretler göstermeme karşın bir türlü başaramadığım görüntünün önümüzdeki dönemde; öznesi Çankırı olan oluşum adına önce gönüllere sonrasında ise objektiflere yansıması öncelikli dileğimdir.

Gelelim milletvekili İdris Şahin'in karne notlarına:

Çankırı'yı temsil: 8

Çankırılı'yı temsil: 9

TBMM'deki performans: 10

Medya ile iletişim: 7

Teknolojiyi kullanım: 5

Gelecek yazıda Çankırı milletvekili Hüseyin Filiz değerlendirilecektir.

x x x

Bir önceki yazımda "Çankırılı'dan 2 bin tl borç istiyorum" demiştim. Bir haftayı geçen süre içerisinde bir Allah'ın kulu çıkıp da "Talebini ben yerine getireyim" (!) demedi...

Canınız sağ olsun...

Buradan hatırlatayım; Gün gelir sizler de benden "bir talep"te bulunursunuz! O gün geldiğinde bugünü sakın ola unutmayın! Çünkü ben unutmayacağım.

Haftanız güzel, kazancınız bereketli olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
9 Yorum