Acun Ilıcalı aracılığıyla vatandaş gaza getiriliyor!

Acun Ilıcalı "aracılığıyla" vatandaş gaza getiriliyor!

Artık yeter! Resmen gına geldi! Daha fazla dayanamayacağım! Halen yaşanan sürece

tahammül gücümle birlikte sabrım da kalmadı!

Kampanyanın başından bu yana bekledim! Ülkede birisi çıkar da "kampanyayı" daha doğrusu "tüketicinin kandırılmasını" gündeme getirir diye! Ancak ne var ki, koskoca 70 milyon nüfuslu ülkemde, “değme tüketici köşesi” yazarları dahil olmak üzere, hiç kimse, ama hiç kimse “bu konuyu” işlemedi!

Anlaşılan ihale yine bana kaldı diyerek, aldık kağıt kalemi elimize ve başladık mevcut bilgileri masaya yatırmaya! Bakalım yazımızın sonunda nereye varacağız!

5 DAKİKA DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, KAMPANYANIN AMACINI ANLIYORUZ!
Evet aynen böyle! Sadece ve sadece 5 dk düşünmeyle halen devam eden kampanyanın daha doğrusu "tüketicinin kandırılmasının" net fotoğrafını bütün yönleriyle ortaya çıkartabiliyoruz! Nasıl mı? Buyrun hesabı birlikte yapalım:

Malumunuz üzerine yaklaşık 2 aydan bu yana bütün ülkeyi saran ve başrolünü de “Acun Ilıcalı”nın oynadığı “Coca Cola + Turkcell” kampanyası aldı başını gidiyor! Tabii bu arada kampanyanın yıldızı da hem yaptığı kişisel TV yapımlarında bu kampanyadan bol miktarda reklam girdisi sağlıyor, hem de "kendi karizmasını" güçlendiriyor! Ancak Acun Ilıcalı ve reklamını yaptığı ürünler pazar payını artırırken, "vatandaşın" durumu hangi merkezde? İşte orası hiç mi hiç düşünülmüyor!

Tüketici kandırılıyormuş, gereksiz yere sömürülüyormuş "kimin umurunda"! Önemli olan birileri "para ve reyting" kazansın, vatandaş kim ola ki!

Kampanyanın TV reklamlarını izlediğinizde, koşa koşa bakkala ya da markete giderek 2.5 lt’lik 2 Coca Cola’ya (ya da Fanta) 5.50 TL ödeyerek kapıp geliyorsunuz! Sonra patır patır şişe kapaklarını kazıyor ve çıkan şifreleri ayrı ayrı (yani 2 mesajla) 5505’e gönderiyorsunuz! Ve bekliyorsunuz telefonuza 250 kontör gelsin diye!

Dııııt dıııtt dııııt! Aaaaa mesaj geldi! Tabii ki beraberinde 250 kontör de! Ya da 75 dk konuşma hakkı!

Bir sevinçlisiniz bir sevinçlisiniz ki sormayın gitsin! Ve hemen başlıyorsunuz sevdiklerinizi aramaya!

“Alooo! Enişte! İki kola aldım! Kapaklardaki yazan şifreleri gönderdim! 250 kontör geldi! Ben de seni arayayım dedim! Sağolsun Turkcell” (!)

ŞİMDİ GELELİM “250 KONTÖR” MASALININ MALİYETİNE!
Kampanyaya katılmak için gerekli olan iki adet 2.5 lt’lik Coca Cola’nın market fiyatı toplam 5.50 TL.

Her Cola kapağının mesaj yoluyla 5505’e gönderilmesi 4 kontör! Yani 4x2= 8 kontör! Ve 5.50 TL + 8 kontör’ün karşılığında kazandığınız ise 75 dakika konuşmanıza yarayan 250 kontör!

KAMPANYAYA KATILMAYAN TURCELL'LİYİ ELE ALALIM!
Bütün bunları bir kenara koyalım ve şimdi gelelim Turkcell’in mevcut konuşma tarifelerindeki ücretlendirmeye bakalım:

Bugün şu dakika itibariyle Turkcell faturasız hat müşterisiyseniz, 10 dk konuşmayı 2 kontör karşılığında gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yine Turkcel faturasız hattında olup da Genç Turkcell tarifesindeyseniz, 2 kontör karşılığında 15 dk konuşabiliyorsunuz. İşlerlikteki tarife bu!

EVEEEETTTT… İŞİN PÜF NOKTASINA ADIM ADIM GELDİK!
Şimdi faturasız Turkcell (yetişkinler) hattına sahip olan vatandaş, sahip olduğu 8 adet kontörle kaç dakika konuşabiliyor? 2 kontör 10 dk ise, 8 kontör = 40 dakika!

Genç Turkcellinin tarifesiyle 2 kontör 15 dk ise, 8 kontör = 60 dakika!

Var mı itirazı olan! Herhalde yok!

Şimdi Turkcell faturasız (yetişkinler) bu kampanyaya katıldığı harcadığı 5.50 TL + 8 kontör = 75 dk konuşma kazanıyordu!

Yetişkin Turkcelli kampanyaya katılmadığı zaman durduk yerde zaten 40 dk kazanmış durumda!

Markete giderek aldığı 2 adet 2.5 lt ve karşılığında 5.50 TL ödeyerek kazancı ne oluyor? Hemen cevap verelim: 35 dk! Yani 7 kontör!

Gelelim halen devam eden kampanyaya Genç Turkcelli’nin katılımı halinde kazancına!

Genç Turkcelli markete gitti 2 adet 2.5 lt Coca Cola’yı aldı ve 5.50 TL’yi ödedi! Kapaklardaki şifreleri 5505’e ayrı ayrı mesajladı! (4x2= 8) Gitti mi 8 kontörü!

Genç Turkcelli kardeşim normalde 8 kontöre kaç dakika konuşabiliyordu? 60 dk! Öyle mi?

Cebinden harcadığı 5.50 TL + 8 kontör ona ne kazandırdı = 75 dk!

Hadi ya! Evet aynen durum bu! Yani Genç Turkcell abonesi kardeşim, Acun abisinin ekranlara çıkarak onun gözünün içine baka baka “Sen de katıl” sözlerini dinlemese, durduk yerde zaten 60 dk. cebinde!

Sen benim öğrenci kardeşimi markete göndermesen, onun cebindeki 5.50 TL ile iki Coca Cola ya da Fanta aldırmasan, onun zaten kendisinde var olan 8 kontörü ile 60 dk konuşabiliyor!

Sonuçta kampanyaya katılan Genç Turkcelli arkadaşımın bu kadar harcama ve emek sonrası kazandığı kontör nedir? Sıkı durun, ortadaki hesap sonucu açıklıyor: 2 kontör!

Evet, yanlış duymadınız, tamtamlar çalarak, her an kafamızı ütüleyerek bizlerin beyinlerine sokulan ve halen devam eden Coca Cola + Turkcell kampanyasının sonuçta kazandırdığı ikramiye yetişkinlere 3.5 kontör, genç Turkcell’lilere 2 kontör!

Daha kestirmeden söyleyecek olursam; Ortada dillendirilen bir 250 kontör var ancak, bu 250 kontörün gücü ne yazık ki sadece ve sadece 8 kontör! Etkisi de fonksiyonu da, tüketiciye kazandırdığı da SADECE VE SADECE 8 KONTÖR!

REKABET KURULUNA SESLENİYORUM!
Sen, bebek yüzlü, tatlı dilli, milyonların gönlünde taht kuran, kendi ifadesiyle “kurnaz” ve “uyanık” olduğunu hemen hemen her ropörtajında bizlere aktaran Acun Ilıcalı, bu kampanyada da “genetik” özelliklerini ön plana çıkaran "kişisel özelliklerini" sergileyerek vatandaşımın "kaz gibi" soyulmasına fırsat verecek bir "kampanya" yıldızı olmasan ne olurdu?

Halen devam eden kampanya ile koltuğunda rahat rahat oturan vatandaş gaza getiriliyor ve durduk yerde "iki Coca Cola ya da Fanta" almaya ve karşılığında "250 kontör ya da 75 dk bedava konuşma" serüvenine sürükleniyor! Hoş, bu kontör gönderme sürecinde de "gecikmelerin" yaşandığına dair ortada çokça şikayet olsa da, kampanya bütün hızıyla devam ediyor!

Bütün bunlardan sonra  Rekabet Üst Kuruluna buradan çağrıda bulunuyorum. Bu kurul, gerekli araştırmayı yaparak,  yetkileri kapsamında "kampanyanın yasaklandığını bildiren kararı" en kısa sürede almalıdır! Kampanya ile T.C. vatandaşının haksız yere mağdur olmasının önüne geçilmeli, yaşanan sürece bir an önce "dur" denilmelidir! Kurulun konuyla ilgili  harekete geçerek gereğini yerine getireceğinden de en ufak bir endişem olmadığını belirtirken Tüketici Derneklerini de göreve çağırdığımı söylememe de gerek olmadığı kanaatindeyim...
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler