Af talebimiz de yok

"Af talebimiz de yok"

CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı, TBMM'de yaşanan yemin krizi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanı Fikret Tatlıcı, MYK’mız ve Meclis Grubumuz hukukun üstünlüğü ile demokrasi ve insan haklarını koruma, savunma kararlılığını bir kez daha ortaya koydu” dedi.

“Milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz” diyen Tatlıcı açıklamasının devamında şunları belirtti:

“Partimiz 2001 yılında nasıl demokrasinin, millet iradesinin seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa, bugün de aynı anlayışla milletvekili seçilen ve halklarında hiçbir mahkûmiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz.

Altını çizerek özellikle belirtmek istiyorum ki, Milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz.

Yargılanmasınlar da demiyoruz.

Af talebimiz de yok.

Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK’ dan  Milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, Milletvekilleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz.Bu, seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir.

Önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan, ancak tahliye etmemek için dokuz sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına hayır diyoruz.

Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmesine ve adli yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz.

Öte yandan, yakın bir geçmişte demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle,

Hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’ liye “ başka bir aday bulamadınız mı? ” diye sormadan Sayın Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan partinin örgüt yöneticileri olarak, şimdi, “ başka aday bulamadınız mı ? “ diyen başbakana soruyoruz.

Hangi Erdoğan konuşuyor.

Milli iradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı? Yoksa milli

iradeye karşı çıkan Erdoğan mı?

CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygının gereği aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olacaktır.

Başbakandan farkımız budur.

Hiç kuşku yok ki, başkanlığını Adalet Bakanı’nın yaptığı HSYK’nın atadığı kişilerin dağıttığı Adalet, Adalet değildir. Kararını, hukukun evrensel ilkelerine, ya da Anayasa’ya göre değil de, iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı ülkede demokrasiden söz edilemez.

Demokrasiyi, Cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamaz.

Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça, biz CHP Çankırı Örgütü olarak, Meclis Grubumuzun yemin etmeme kararının arkasındayız.

Her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisiyle de kesinlikle mücadele edeceğiz. Herkesi bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Partimizin bu anlamlı, onurlu ve saygın kararını desteklediğimizi bilginize sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler