AHİYDER Yaren evi törenle hizmete girdi

AHİYDER Yaren evi törenle hizmete girdi

AHİYDER Ahi ve Yaren Kültürünü Tanıtma Derneği dernek merkezi, Yaren evi ve

Yaren Müzesi olarak kullanacağı merkezin açılışı kalabalık bir heyetin katılımı ile Ankara - Pursaklar'da yapıldı.

21 Mart Nevruz gününde yapılan açılışın bu özel günde yapılması katılımın daha geniş olmasını sağladı. Açılışa Pursaklar Kaymakamı Dr. Ahmet Cengiz, Ak Parti İl Başkanı Murat Alparslan, Pursaklar Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kayaer, İçe Emniyet Müdürü Kadir Özdemir, Çankırı Belediyespor Başkanı Sevda Karaali Şireci ile birçok dernek başkanı ve işadamı katıldı.

"Kısa bir süre öcne kurulduk ancak adımızdan sıkça söz ettireceğiz"
Açılış töreninde katılımcılara hitap eden AHİYDER Başkanı Abdullah Yavuz "Açılışını yapacağımız bu dernek merkezi ve yaren evi milli kültürümüzün birer numunesidir. Kültürümüzü yaşatıp gelecek nesillere aktarabilmek adına bu merkezlere büyük ihtiyaç vardır. Kısa süre önce kurulmuş bir dernek olmamıza rağmen büyük işlere imza atmayı başardık bu konuda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayarak katılım sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

"Yaren Kültürünü
yakından takip ediyorum"
Açılışta bir konuşma yapan Pursaklar Kaymakamı Dr. Ahmet Cengiz "Ahilik ve Yarenik benim yakinen bildiğim ve takip ettiğim kültürlerdir. Bir tarih araştırmacısı olarak bu kültürüm görev yaptığım bölgede yaşaması beni mutlu etmektedir. Açış yapılacak olan derneği yakinen takip ediyor ve elimden geldiğince programlarına katılmaya gayret sarf ediyorum. Bu eserin herkese hayırlı olmasını diler emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 

Açılış töreninin ardından yarenler gösterilerini sergilediler. Katılımcılardan yoğun bir ilgi gören gösteriler büyük alkış topladılar. Yaren figürlerinin yanı sıra seğmen gösterilerinin de sergilendiği açılış töreninin ardından yaren yemeği yenildi. Yaren evine gelenler aynı zamanda bir yaren müzesini de gezme imkanı bularak, yıllardır görmedikleri eşyaları görerek geçmişi hatırlama olanağını da buldular.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler