AKP Çankırı'da patlar!

Ve günlerdir beklenen açıklama ile AKP'nin Çankırı-ilçe adayları açıklandı. Listeye baktığım zaman İl Başkanı Salim Çivitcioğlu'nun '12'de 12' hedefini de unutmam mümkün değildi.

İsterseniz gelin AKP adaylarıyla ilçelerde seçim-toto'yu bugünden oynayalım:

ATKARACALAR: 2009'da MHP'nin adayı olarak seçime giren Rifat Altuntop'la seçime girecek olan AKP'nin, MHP ile gireceği yarışta bir adım geride olduğu gün gibi aşikar. Altuntop'un ve dolayısıyla AKP'nin Atkaracalar'da seçimi kazanma adına çok fazla terleyeceği şimdiden belli. Pazar günü seçimin yapıldığını düşünsek, sandıktan açık ara MHP adayı çıkar.

BAYRAMÖREN: 2009 seçimlerini 'bağımsız' olarak kazandıktan sonra AKP'ye geçen Ahmet Özen'in yerine Rıfat Adaşoğlu'yla seçime giren AKP'nin nasıl bir sonuç alacağı çok da merak edilen bir ilçe değil. AKP'nin seçim kazanamadığı ilçelerden birisi olan Bayramören yeni bir sürpriz daha yapabilir.

ÇERKEŞ: Seçim sonucunun kestirilemeyeceği 3 ilçeden biri olan Çerkeş'de, anketlerin zirve ismi Mehmet Kiraz yerine Hasan Sopacı ile seçime giren AKP'nin işi hayli zor. Hem teşkilat hem de AKP adayı hayli terleyeceğe benziyor. Kiraz'ın Büyük Birlik Partisi'nden seçime girdiği Çerkeş'de CHP'nin de oylarını alarak yarışta 'ben de varım' diyeceğini düşündüğümüzde, AKP'nin 'hiç değilse bu kez seçimi kazanayım' hırsı MHP adayı Ömer Yankaş'ın gayretine endeksli. Bugün itibariyle seçim sonucu AKP-BBP-MHP arasında geçeceğe benziyor. Anlayacağınız AKP Çerkeş'de fazlasıyla terleyecek.

ELDİVAN: AKP'den 2 kez üst üste belediye başkanı seçilen Hüseyin Kantaş, 3'üncü kez ipi göğüsleme adına önemli bir yarışa giriyor. MHP diğer ilçelerde olduğu gibi Eldivan'da da AKP'nin en güçlü rakibi. Nusrettin Gökçer'in adaylığı açıklandıktan sonra başlattığı seçim çalışması ile AKP adayı Hüseyin Kantaş'ı zorlayacağı görülmekte. Eldivan'da seçim sonucu şimdilik ortada.

ILGAZ: MHP adayı Arif Çayır'ın günler önce başlayan seçim çalışmalarına, AKP'nin Mehmed Öztürk ismi ile dahil olması Ilgaz'da seçimin ne denli zor geçeceğinin en önemli işareti olsa gerek. Teşkilatı ve parti tabanını iyi tanıyan Öztürk'ün 30 Mart akşamı sandıktan çıkabilme adına önümüzdeki süreçte sergileyeceği performans AKP'nin şansını Arif Çayır karşısında yukarılara doğru çıkarabilir. Ancak MHP adayı Çayır'ın da sokaktaki vatandaş nezdindeki sevgisi ve saygısı gözönüne alındığında Ilgaz'da zirve bugünlerde dumanlı.

KIZILIRMAK: Bayar Soysal bir kez daha AKP'nin belediye başkan adayı olarak seçimlere giriyor. MHP'nin diğer ilçelerde olduğu gibi Kızılırmak'da da yarışın en büyük favorilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kızılırmak'da rahat seçim olmayacağı gün gibi aşikar. Mevcut şartlarda ibre Bayar'dan ve AKP'den yana ama MHP'nin sürpriz yapmaması için neden yok. (İlçeler alfabetik olarak sıralanmıştır)

Görüldüğü gibi değerlendirmeye tuttuğumuz 6 ilçede AKP'nin 'banko' seçim alacağı tek ilçe yok! '12'de 12' hedefi ilk 6'da şimdilik 3 fire vermiş durumda... 4'de çıkması işten bile değil...

Ne diyelim; Her çıkışın bir inişi vardır... AKP için de Çankırı'da 'zirve'den inişin tarihi 30 Mart olma ihtimali 'zirve'de kalma ihtimalinden çok mu çok yüksek...

x x x

Geriye kalan ilçeleri gelecek yazıya bırakalım ve gündemime aldığım iki konuyla yazıyı tamamlayalım.

Birincisi; Korgun'a yaptırılacak yeni hükümet konağı ile ilgili habere Belediye Başkanı Halil Öz'ün yanıtını herhalde okumuşsunuzdur. Bizim hükümet konağı için 7.5 milyon tl bütçe ayrılması ile ilgili olarak 'Korgun Çankırı'ya bağlanmalı ve de mahalle statüsüne taşınmalı' ile birlikte 'yapılacak yeni hükümet konağı da beyhude' düşüncemize Başkan Öz; "Söz konusu bina Şabanözü depreminden sonra riskli görülmüş ve tarafımızdan profil takviyeler yapılmıştır. Şu anda ilçemizde, işsizlik ve konut sorunu olmadığı gibi, OSB de 22 fabrika da 1160 kişi çalışmakta ve 8 fabrika da inşaat halindedir. İlçemizde faaliyet gösteren fabrikalar radyo ile eleman aramaktadır. Dolayısıyla Korgun’umuza gelen ve gelecek olan yatırımları engellemek veya beyhude görmek neyin çabası anlamak mümkün değil." deme ihtiyacı hissetmiş.

Sayın Başkan'ın düşüncesini saygıyla karşılıyor ve Korgun ile ilgili tespitlerine de katılabiliriz. Ancak tüm bu tespitler Korgun'un 'Çankırı'nın mahallesi olmalı' önerimizi kaldırmaya yetmez. Korgun'un 'ilçe' olarak statüsünü devam ettirmesi, tıpkı 14 belde'nin 'köy' statüsüne dönmemesi konusundaki ısrarcıların inadıyla eşdeğerdir. Nasıl ki AKP hükümeti Çankırı'daki 14 beldeyi 'mahalle' statüsüne döndürdüyse Korgun'u da 'ilçe' olmaktan çıkartıp Çankırı Merkez'in mahallesi yapmalıdır.

Doğaldır ki bu talep öncelikli olarak Çankırı milletvekillerinden ve daha sonra da Çankırı Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan zat-ı muhteremden gelmelidir.

Ama nerdeeee!

Günümüz siyasetçilerinden böylesi bir hamleyi beklemek, 'karga'nın altın kafese sokularak salonun baş köşesinde yer tutmasıyla eşdeğer olsa gerek!

x x x

AKP hükümetinin 'internet yasası' ile ilgili çalışmaları son şeklini alırken, TİB'e verilen yetkilerin önümüzdeki süreçte Sözcü18 gibi haber sayfalarının 'karartılma' ihtimalini fazlasıyla gündeme getirecek.

Bugüne kadar 'mahkeme kararı' ile kapatılan web siteleri bundan böyle 'keyfi' olarak kapatılacak. Bu eylemi de 'vatandaşın şikayeti' üzerine TİB yapacak!

'Düşünce ve ifade özgürlüğü'nü böylesi çarpık bir düzenleme ile uygulamaya koyma gayretinde olan AKP hükümeti ile TBMM'deki temsilcilerini konuyla ilgili duyarlılığa davet ediyor, önlerinde bulunan yasa taslağında yer alan ve 'keyfi uygulamalara' çanak tutacak maddelerden arındırılması konusunda üzerlerine düşen gayreti göstermelerini talep ediyorum.

Haftanız güzel, kazancınız bol olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum