Apple'a ikinci şok: iPhone 12 skandalı büyüyor

Apple'a ikinci şok: iPhone 12 skandalı büyüyor

Belçika hükümeti modelle bağlantılı potansiyel sağlık risklerini gözden geçireceğini açıklarken, Almanya ve Hollanda'daki ağ düzenleyiciler de konuyu inceleyeceklerini belirtti

FRANSA'nın fazla radyasyon yaydığı gerekçesiyle satışını yasakladığı Amerikan teknoloji devi Apple'ın iPhone 12 modelini daha fazla Avrupa ülkesi yasaklamaya hazırlanıyor.

Euronews'te yer alan habere göre Belçika hükümeti modelle bağlantılı potansiyel sağlık risklerini gözden geçireceğini açıklarken, Almanya ve Hollanda'daki ağ düzenleyiciler de konuyu inceleyeceklerini belirtti.

iPhone 12'nin piyasaya sürüldüğünde radyasyon güvenliği standartlarını karşıladığı İngiltere, Fransa'nın kararının ardından henüz bir plan açıklamazken, İspanya'da tüketici dernekleri Fransa gibi iPhone 12 satışlarının durdurulması çağrısında bulundu.

İtalya ise şimdilik herhangi bir adım atmayacağını duyurdu.

Belçikalı yetkililer yetkili kurumlardan sadece Apple modellerini değil diğer markaların modellerinin de incelenmesini istediklerini belirtti.

APPLE İTİRAZ ETTİ

Apple, 2020'de piyasaya sürülen nispeten eski bir model olan iPhone 12'nin radyasyon standartlarıyla uyumlu olduğunun birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını söyleyerek Fransız bulgularına itiraz ediyor.

Apple yaptığı açıklamada, 2020 yılında piyasaya sürülen iPhone 12'nin küresel radyasyon standartlarıyla uyumlu olduğunun birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını, telefonun uyumluluğunu kanıtlayan çeşitli Apple ve üçüncü taraf laboratuvar sonuçlarını Fransız ajansına sunduğunu söyledi.

Sektör uzmanları da, telefonun radyasyonundan kaynaklanan yanma veya sıcak çarpması riskine dayanan yasal sınırların, bilim insanlarının zarar verdiğine dair kanıt bulduğu seviyelerin çok altında belirlendiği için herhangi bir güvenlik riski olmadığını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, cep telefonlarının kullanımından kaynaklanan herhangi bir olumsuz sağlık etkisi tespit edilebilmiş değil.

iPhone 12 Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde Apple'dan online olarak satın alınamıyor. Ancak Amazon Fransa da dahil olmak üzere bazı marketlerde hala satılıyor

NE OLMUŞTU?

Radyo frekanslarını düzenleyen Fransız kuruluşu ANFR, yapılan testlerde telefonun yaydığı vücut tarafından emilmeye yatkın olan elektromanyetik dalga miktarının izin verilenden daha fazla olduğunu tespit etti. Bu tespitin ardından da Apple'a iPhone 12'yi 12 Eylül'den itibaren Fransız pazarından çıkarması emrinin verildiği belirtildi.

Akıllı telefon radyasyon testleri şimdiye kadar ülkede 42 modelin satışının durdurulmasına neden oldu. Apple ilk kez böyle bir hamleden etkilendi.

Fransa'nın dijital ekonomiden sorumlu küçük bakanı Jean-Noel Barrot, radyasyon sorunlarını gidermek için bir yazılım güncellemesinin yeterli olacağını söyledi.

Salı günü bir Fransız gazetesine verdiği demeçte, "Apple'ın iki hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor" dedi ve ekledi:

"Eğer bunu yapmazlarsa, piyasadaki tüm iPhone 12'lerin geri çağrılmasını emretmeye hazırım. Kural, dijital devler de dahil olmak üzere herkes için aynıdır."

ANFR bulgularını diğer Avrupa Birliği üye ülkelerindeki düzenleyicilere iletecek. Barrot, "Pratik anlamda bu karar kartopu etkisi yaratabilir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler