Appledan iPhone özrü!

Apple'dan iPhone özrü!

Tamirat, değiştirme ve iade sözü verildi

Apple CEO'su Tim Cook, iPhone'a ilişkin satış sonrasında yaşanan sorunlardan ötürü Çinli müşterilerinden özür diledi. Cook, firmanın Çince internet sitesinde yayınlanan mektubunda, bundan sonra Çin'deki iPhone müşterileri için uyguladıkları satış sonrası hizmetin derinlemesine gözden geçirileceğini belirtti. 

Şirketin satış sonrası hizmeti daha standart hale getireceği, Çin'de genel kabul gören ''tamirat, değiştirme ve iade'' kurallarına uyulacağı sözü verdi. Çin, Apple'ın dünyadaki ikinci büyük pazarı konumunda. Geçen yıl şirketin Çin'deki satışı bir önceki yıla göre 10 milyar dolar artarak 23.8 milyar dolara ulaştı. Apple'ın toplam cirosunun yüzde 15'ini, Çin'deki satışlar oluşturuyor.
 
DAVA AÇILMIŞTI
Ocak ayında Çin'i ziyaret eden Cook, firmanın halen en büyük ikinci pazarı olan Çin'in, gelecekte Apple'ın en büyük pazarı haline geleceğini söylemişti. Ülkede Pekin, Şanghay ve Hong Kong'da üçer tane, Şıncın ve Çıngdu'da ise birer tane olmak üzere toplam 11 Apple Store mağazası bulunuyor.
Diğer yandan sonra Çin'de Apple'a karşı yeni bir fikri mülkiyet davası açılmıştı. 
 
Ülkede Ses tanıma teknolojisi geliştiren Şanghay Cıcın Ağ Teknolojileri şirketi, Apple'ın Siri yazılımının ''anlık mesajlaşma robot sistemlerinin'' bir türü olduğunu savunarak Apple'a fikri mülkiyet haklarını ihlal davası açmıştı. Çin'de geçen yıl Apple, Şıncın kentindeki ''Proview Teknoloji'' şirketi ile ''iPad'' markası nedeniyle süren uyuşmazlığı çözmek için Çinli şirkete 60 milyon ABD doları ödemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.