Avşar: Vatandaşımız YİBOlara sıcak bakmıyor!

Avşar: Vatandaşımız YİBO'lara sıcak bakmıyor!

Yapraklı Belediye Başkanı Hasan Basri Avşar, 2009 yılı değerlendirmesini belediye

belediye başkanlığı makamında vatandaşlarla birlikte yaptı. Makam odasında vatandaşlara 2009 yılı faaliyetleri ve 2010 yılında yapmayı planladıkları projeler hakkında bilgi veren Avşar, vatandaşların sorularını da cevaplandırdı.

Özellikle başka bir partiye katılacağı ve yaptığı bir gezi nedeniyle çıkan dedikodulara açıklık getiren Başkan Avşar, “Ben evimin telefonunu bile kendi bütçemden yatırıyorum. Çünkü ben konuşuyorum o telefonla ben öderim. Yaptığım gezi nedeniyle işte şu kadar yolluk alındı, denmiş. Ben sırf belediyemin kasasından para çıkmasın diye 10 günlük bir izne ayrıldım ve o izin gününde geziye gittim. Yol parasını da cebimden ödedim. Başka bir partiye geçme olayı ise bir toplantıda gündemi değiştirmek amacıyla bir söz söylendi. Ben de şaşırdım. Yani o anda gündemi değiştirmek amacıyla söylenen bir söz. Üstelik böyle bir şeye ben değil halk karar verir” dedi

VATANDAŞIMIZ YİBO’LARA SICAK BAKMIYOR…
Üniversite konusuna da değinen Yaprakıl Belediye Başkanı Hasan Basri Avşar, “Rektör bey bizden YİBO’yu istedi. Gelecekte başka bölümler de açılacak dedi. Ama vali beyin YİBO’lar konusundaki hassasiyetini biliyorsunuz. Şu da bir gerçek YİBO’lardaki öğrenci sayısı gün geçtikçe azalıyor. Köylerdeki vatandaşlar da YİBO’lara pek sıcak bakmıyor, artık köyde sevecek çocuk kalmadı diyorlar. Yer sorununu çözdüğümüz an arkası gelir” dedi.

KAYMAKAM HANIM EVİN MUTFAĞINDA KAHVE YAPTI!
“Vatandaşlarımız iyi gününde de kötü gününde de 7 gün 24 saat bana ulaşabilir” diyen Başkan Avşar, “ilçe merkezi ve köylerdeki hasta ve yaşlı vatandaşlarımızı ziyaret ediyor ve sorunlarına ortak olmayı çalışıyoruz. Kaymakam hamın da vatandaşlarımızı ziyaret ediyor. Geçenlerde bir hasta vatandaşımızın evine gittik, kaymakam hanım evin mutfağına girdi ve kahve yaptı. Bu davranış karşısında hem şaşırdım hem de çok mutlu oldum. Gerçekten bizlerin sorunları ile her zaman ilgilenecek bir kaymakamın olması beni son derece gururlandırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN AVŞAR’DAN 6 AYLIK "BELEDİYE BAŞKANLIĞI" HİZMET HESABI!
Hoş sohbet içinde geçen bilgilendirme toplantısında 2009 değerlendirmesini yapan Belediye Başkanı Hasan Basri Avşar, “7 Haziran 2009 yerel seçimleri ile Yapraklı Belediye Başkanlığı görevine başladım. 7 Haziran 2009 ile 31.12.2009 tarihleri arasında belediyemizin yaptığı çalışmalar özetle şöyle:

1- Yapraklı-Çankırı arasında uzun yıllardır yapımı devam eden ve yazın bir ara duran yol çalışmasının ödenekleri çıkarttırılıp yol çalışmalarına devam edilmekte olup yolun bitirilmesi için sadece asfalt kısmı ile bir miktar Buluca köyünün üstünde taş duvar işi kalmış olup bu yaz yolun tamamen bitirilmesi planlanmaktadır. Bu yolun devam etmesi için emeği geçenlere teşekkür ederim.

2- Yapraklı-Çankırı yolu üzerinde bulunan ağaçların yol çalışması nedeniyle kesilmiş olup yolun orjinal görüntüsü yok olmuş ve ilçeyle özdeşleşmiş ağaçlı yol görüntüsü kalmamıştır. Bu yüzden ağaçlandırma işine Ekim ve Kasım 2009 aylarında Yapraklı'dan başlayarak ağaç dikimine başlanılmış olup (ıhlamur, çam, akasya türleri) dikim işleri yolun iki tarafı olmak üzere Sazcağı köyüne kadar ağaç dikimleri belediyemizin girişimleri ile Çevre ve Orman Bakanlığı vasıtasıyla dikimleri yapılmış olup, 2010 yılında da bu ağaç dikimlerinin Çankırı'ya kadar uzatılması sağlanacaktır.

3- 2009 yılı içerisinde Yayla evinin komple çatı bakımları, kiremit aktarımı ile dış boyası yapılmış olup etrafı 1.5 metre yüksekliğinde kafes tel örgü ile çevrilmiştir. Yayla evinin etrafına Kasım 2009’da 40 adet boylu mavi ladin dikimleri de yapılmıştır.

4- Belediyemiz tesislerinden fırının olduğu bina, terminal binaları, belediye binası, eski sağlık okulu binası ve itfaiye-depo binalarının komple çatı bakımları ile kiremit aktarma işlemleri yapılmış olup boya-badana işlemleri de tamamlandı.

5- Belediyemiz göletinde bulunan 2 adet binanın çatıları tamir edilip, kiremitler indirilip yerlerine şıngıl döşemleri yapılmış olup, gölet binası balkonları üzeri ile gölet kıyısındaki piknik yerlerinin üzerleri kapattırılmıştır.

6- Belediyemizce bükler mevkisi için atıksu arıtma projesi yaptırılarak Çevre ve Orman Bakanlığından 138 bin TL yardım alınarak arıtmanın ihalesi Aralık ayı içinde yapılıp çalışmalara başlanmış olup şu anda arıtma inşaatı yüzde 25 seviyelerine geliş olup hava şartlarının elverdiği sürece çalışmalar devam etmektedir. 2010 yılında tesis bitirilerek kanalizasyondan çıkan atıksular arıtılarak çevreye zararsız hale getirilerek doğaya salınımı sağlandı.

216 BİN TL ÖDENEK ALINDI...
7- İlçemizin altyapısının eksik ve problemli yerleri ile büyük yaylamıza kanalizasyon döşenmesi için belediyemizce kanalizasyon projesi yaptırılarak Çevre ve Orman Bakanlığına müracaat edilmiş olup Aralık 2009 ayında Bakanlıktan 216.000 TL yardım tahsis edilmiş olup ihalesi 2010 yılında yapılarak altyapı çalışmalarına başlanılacaktır. Özellikle yaylamız için temiz bir çevre görünümü kazandırıldı.

8- İlçemizin diğer kanalizasyon çıkışı olan söğütlük deresi mevkiine de arıtma tesisi yapılması içinde proje yaptırılarak Çevre ve Orman Bakanlığına proje dosyamız Aralık 2009 ayında teslim edilmiş olup, projeye karşılık yardım tahsis edildiği takdirde bu mevkiye de bir atık su arıtma tesisi yapılarak temiz bir çevre için gerekli tüm adımlar atıldı.

9- Belediyemizdeki mevcut araçların özellikle yolcu taşıyan araçlarımızın lastikleri yenilenmiş olup Iveco aracında komple bakımları ile diğer araçlarımızın da bakımları yapıldı.

10- Belediyemiz tahsilat odamız komple yenilerek gerekli mobilyalarla döşenerek halkımız daha iyi bir hizmet verebilir duruma getirildi.

11- Taşlıharman yolunun bozulan yerlerinin taşları sökülüp yerlerine kilit parke yapılarak hizmete sunuldu.

12- ilçemiz cadde ve sokaklarındaki tretuvarların da eksik olan yerlerin betonları atılmış olup şu an ilçemizin yüzde 75’i tamamlanarak 2010 yılı içerisinde de tamamının bitirilmesi hedeflendi.

13- Yapraklı belediye web sitemiz tamamen yenilerek hizmete sunulmuş olup, 2010 yılında da daha yeniliklerle bol bol ilçemizi tanıtan fotoğraflar ve çekimler sayfada yer alacak.

14- İlçemize Çankırı Karatekin Üniversitesine bağlı olarak 7 bölümlü yüksek okul açılmasına karar verilmiş olup 2010 yılında okulun açılması için çalışmalar yapılacak. Bölümler: Bitki Koruma, Bahçe Tarımı, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Su ve Su Ürünleri, El Sanatları, Özel Güvenlik ve Koruma, Büro Yönetim ve Yöneticiliği Asistanlığı Programları.

15- İlçemizin konut sorunun çözümü için TOKİ'ye yaptırılması planlanan TOKİ konutları için 2009 yılında gerekli çalışma ve görüşmeler yapılmış olup 2010 yılında da çalışmalara devam edilecek olup ihale ve üye kayıl aşamalarının başlaması için çalışmalar yapılacak.

16- İlçemizin genel video çekimleri yapılarak TV kanallarından ilçemizin tanıtıcı yayınlan yaptırıldı. Bu tür çalışmalarımız 2010 yılında da sürdürülecek.

17- İlçemize çok emeği ve hizmeti geçen Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Profesör Hasan Zuhuri Sarıkaya ile yine ilçemiz için emek ve fedakârlıklarını esirgemeyen hemşerimiz işadamı Nuri Tabanlı'nın isimleri evlerinin bulundukları caddelere verildi.

18- Yapraklı ve köylerinin tarihi ile ilgili araştırma kitabı bastırılmış olup, kitabın tamamı belediye web sitesinde en kısa sürede yayımlanacak.

19- Mezarlıkta cenaze defin edilirken hemşerilerinizin oturması için tabureler alınmış olup ayrıca taşınır ses düzeneği alınarak hizmete sunuldu.

20- Belediyemize ilçemiz hizmetinde kullanılmak üzere ot biçme, odun kesme makinesi ve dijital kamera alınarak hizmete sunuldu.

21- Yapraklı yaylası ile Ilgaz ilçesi ile olan yol bağlantısının Ilısık Köyü üzerinden sağlanması için yoldaki dar ve bakımsız olan bölümler genişletilerek çift taraflı olarak araçların rahatlıkla gidebileceği yol çalışmalarının alt yapısı, menfezleri yapıldı. Bu yol İl Özel İdaresi, Orman Müdürlüğü katkıları ile yapıldı. Yolun üst yapısı da 2010 yılında yapılması sağlanacak.

22- İlçemiz Öderne mevkisinde içme suyu bulunmayan dereye içme suyu götürülüp oluk yapılarak belediye vatandaş işbirliği ile hizmete sunuldu.

23- Büyük Yayla arkasında bulunan ve Ilgaz Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı olan 80 dönümlük (Bayramın Yurdu mevkiisi) ilçemiz orman şefliğine tapusu geçirtirilerek yaylıma açılması sağlandı.

24- Büyük gölet üzeri erozyonunun yaylıma açılması sağlandı.

25- Belediyemiz hizmetlerinin yürütülmesinde kullanılan otomasyon programlan yenilenerek Kent Bilgi Sistemiyle uyarlı hale getirilmiş olup hizmete sunuldu.

26- İlçemizi yıllardır temsil eden fakat son yıllarda faaliyette bulunmayan Belediye Spor Kulübü tekrar faaliyete geçirilerek ilçemiz gençlerinin spor yapma imkanı sağlanmış olup Belediye Spor Kulübü futbol takımı olarak Çankırı'da 1. Amatör Kümede mücadele etmeye başladı.

27- İlçemizde bulunan stadın Belediyemize devri için Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile gerekli yazışma girişimlerde bulunulmuş olup 2010 yılına devri yapılacak.

28- Futbol sahamızda komple sahanın ve binanın bakımları yapılarak futbol oynamaya hazır hale getirilip, takımımızın futbol maçları ilçemizde oynanmaya başladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler