Bizim de anlayamadıklarımız var!

Müzmin hastalığı nüksetmiş olacak ki Genelkurmay yine internet sitesi üzerinden bir açıklama daha yaptı. İçerik itibariyle bu tür açıklamalar “muhtıra” addedildiği için akla hemen o malum soru geliyor: Asker hala mı siyasete müdahale peşinde?

Siyaseti bilmem ama yargıya müdahale peşinde olduğu kesin… Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla hikayesi, yargıdaki kendince “tuhaflığa” dikkat çekerek aslında hükümete de “gereğini yap” mesajını veriyor.

Balyoz davası kapsamında 162 subay tutuklandı ya, Genelkurmay durdu durdu sonunda dayanamayıp açıklamasını yaptı: Bu subayların tutuklanmalarını anlamakta güçlük çekiyoruz!

Anlamakta güçlük çekenler keşe öncelikli olarak anlamaya çalışsalardı… Mesela, bu subaylar hakkında hazırlanan iddianameleri gözden geçirselerdi. Belki anlamaları daha kolay olabilirdi.

Sevindirici olan şudur ki, bundan öncekilerde olduğu gibi bu muhtıra kimse tarafından ciddiye alınmadı. Artık askerin bu tür çıkışları önemsenmiyor ve gerekli tepkiyi de görüyor. Hatta, şimdiye kadar bütün muhtıralara alkış tutan CHP’den bile bu son açıklamaya olumsuz tepkiler geldi. İlerleme var!

Onlar bazı şeyleri anlamakta güçlük çekiyor ya, biz de siviller olarak bazı şeyleri anlamakta hep zorluk çektik bugüne kadar…

Mesela, bu memleketin başbakanını ve iki bakanını ipe göndermelerini anlayamadık…

12 Mart döneminde üç genci idam sehpasına göndermelerini de anlayamadık…

11 Eylül’de kan oluk oluk akarken 12 Eylül’de terörün nasıl bıçak gibi kesildiğini anlayamadık.. (Oysa onca ilde sıkıyönetim vardı, her şey askerin elindeydi)…

Yine 12 Eylül’de onlarca genci “bir sağdan bir soldan” diye patır patır asan zihniyeti de anlayamadık…

28 Şubat’ta inanan insanları düşman gibi gören bir anlayışı ve uygulamaları anlayamadık…

Heron’ları ve karakol baskınlarını anlayamadık…

Toprak altından çıkan “boru”ları da anlayamadık…

Darbe planlayan ve gerekirse cami bombalamayı düşünenleri de anlayamadık…

Aslında anladık da yine de birilerinin çıkıp bunları bir kere daha anlatmalarını istiyoruz..

Şimdi işbaşında olan hükümet ve parti gitsin de nasıl giderse gitsin; gerekirse askerler müdahale etsin diyenler varsa, yukarıdaki anlayamadığımız şeyleri anlamamız konusunda açıklamalar yaparlarsa onları da seve seve dinleriz…

Bu yazı toplam 791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.