Canbaz'ın matematiğinde arıza mı var!

İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz geride bıraktığımız hafta içerisinde Meclis'te yaptığı konuşmada "... İl Özel İdaremizde mimar, inşaat mühendisi gibi bazı eksikliklerimiz var..." şeklinde önemli bir cümle sarfediyor.

Çok değil daha yeni yıla girmeden önce Çankırı İl Özel İdaresine uzun seneler sonra 3 milyon TL'ye yakın bir rakam karşılığı yeni iş makinaları alımı gerçekleştirildi.

Kamu'da mimar ve inşaat mühendisinin aylık ücretini bilmiyorum ama, Çankırı gibi farklı bir coğrafi yapı üzerinde kurulu bir kentte İl Özel İdaresi kadroları içerisinde mimar - inşaat mühendisi gibi kadroların "boş" olması dahi, kenti (pardon kasaba diyecektim) yönettiğini iddia edenlerin hangi gaflet ve delalet içerisinde bulunduklarının en büyük kanıtı olsa gerek.

Hoş, bu gaflet ve delaletin sadece ve sadece kasaba yöneticisine yüklenmesi de hakkaniyet ölçülerine sığmıyor! Kasabaya gelen yöneticiyi "daha ilk günden" abluka altına alan yağdanlıkların da yaşanan ve daha da yaşanacak olan vahim olayların "birincil sorumluları" olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor.

Ne yapsın zavallı Şerif Taytıs!

Özel İdarede mimar yok, mühendis yok! İş başa düşmüş...

Boşuna değilmiş zat-ı muhteremin şantiyelerde demirin bükülmesi, tuğlanın konulması ile ilgili feryatları!

Gereksiz yere fırçalamamış taşeron ve müteahhitleri!

İl Özel İdaresinde mimar ve inşaat mühendisi olmayınca, ne yapsın zahir!

Ben de fazlasıyla günahını almışım Koca Şerif'in!

Hayli üzüldüm doğrusu!

Ama yine de sormadan edemiyorum, İndağı'nda toza dumana karışan 4.7 milyon TL sonrası dahi böylesi bir açıklama yapma gereği duymayan İl Genel Meclisi Başkanı (bir anlamda yerel milletvekili) Osman Canbaz, 10 bin TL'si Germece halkı tarafından karşılanan 44 bin TL'lik yıkılan köprü sonrası "Biz iyi şeyler yaparken, bazı hatalarımız da çıkıyor. 2011 yılında böyle hatalar yapmamak istiyoruz." şeklinde yaptığı açıklama hayli kafamı karıştırdı!

İndağı'nda havaya giden 4.7 milyon tl ile ilgili olarak İl Genel Meclisinde bırakın bir araştırma ya da soruşturmayı, lafı bile edilmedi! Gündeme getirilmedi!

Ve Meclis Başkanı Canbaz, yıkılan Germece Köprüsü ile ilgili olarak "yanlış"tan söz ediyor!

100 Germece Köprüsü parasını toza dumana karıştırarak buharlaştıran Ilgaz Köylere Hizmet Götürme Birliği ve onun sorumlusu Kastamonu Valisi mi?

Çankırı İl Genel Meclisi üyelerinin tamamına sesleniyorum:

Oturduğunuz koltuklarda ne kadar da rahatsınız! Sergilemiş olduğunuz bu rahatlık ve sorumsuzluk karşısında kilitlenmemek mümkün değil!

Durup durup soruyorum kendime: 44 bin tl (44.000.-) 4.7 milyon tl (4.700.000.-)'den büyük mü?

Sayın Canbaz, İl Genel Meclisi üyeleri adına; Var mı bir yanıtınız!

*  *  *

Geçen haftaya damgasını vuran bir başka olay da Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüseyin Şen'in Ticaret ve Sanayi Odasında yaptığı konuşma oldu.

Şen'in yaptığı konuşmayı haber sayfalarımızda okumayanlar için hatırlatmakta fayda görüyorum. Şen "İhracat oranlarında Kastamonu bölge payının yüzde 68’ini gerçekleştirirken, Çankırı yüzde 15,11’ini, Sinop ise yüzde 16’sını gerçekleştiriyor. Bu da Çankırı’nın ihracatta üç il arasında sonuncu sırada olduğunu gösteriyor” dedikten sonra sözlerini “Kastamonu yatırımların yüzde 79’unu alırken, Çankırı yatırımların yüzde 5’ini alıyor. KOBİ yatırımlarında da Kastamonu yine ön sıralarda” şeklinde tamamladı.

KUZKA Genel Sekreterinin bu konuşması yerel basında ve bizim sayfalarımızda yer aldıktan birkaç gün sonra dijital cazgırda "istatistiklere bir de biz baktık" şeklinde bu sözleri yalanlamaya çalışan cılız bir habere yer verildi.

Anlayacağınız her zamanki gibi "sen de kim oluyorsun KUZKA Genel Sekreteri" (!) babından bir duruş sergilenmeye çalışıldı Valiliğin "pravda"sından!

Kasabanın Şerifi bugüne kadar kendisine kimi muhatap aldı ki!

Şurası acı bir gerçek ama, bugüne kadar Çankırı topraklarında "farklı söylemler" sadece kasabanın şerifince değil, bizatihi "yerliler" tarafından da muhatap alınmadı!

Ki bunu kasabaya şerif olarak gelenlerden bekleyelim!

Ancak, yine de bildiğim o ki, kasaba (!) ile ilgili olarak böylesi ekonomik verileri kayıt altına alacak, bunları tanzim edecek bir görevli şüphesiz ki olmalı!

Bildiğim kadarıyla bu görev Sanayi İl Müdürlüğü denilen birimde! Sahi o koltukta oturan zat-ı muhterem "varsa" elindeki farklı bilgilerle KUZKA Genel Sekreterini neden yalanlamadı!

Facebook'tan başını kaldıramamıştır herhalde!

"O artık facebook'ta değil, oto galerilerinde dolaşıyor" (!) mu diyorsunuz!

Zinhar inanmam!

Yeniden "muhatap" alıp almama faslına dönecek olursam; "Muhatap almayanlar da bugünlerde pek fazla iplenmez oldu" (!)

Benden uyarması!

*  *  *

Sayfalarımızda 357 km'lik Gerede - Merzifon otoyolu yapımı öncesi gündeme gelen iki seçenekten "Karabük - Kastamonu - Sinop - Samsun" güzergahı neden zararlı, "Gerede - Atkaracalar - Ilgaz - Tosya - Osmancık" güzergahı neden faydalı, şeklinde bir tartışma başlattık.

Kastamonupostasi.com tarafından ele alınan iki güzergah arasındaki artılar ve eksiler'e, Çankırı merceğinden katılarak, son günlerde yaşanan tartışmaya katkı sağlamak öncelikli düşüncemiz.

Umarım, Kastamonu'da yaşanan tartışmanın çok daha ötesinde düşünceler kendisini gösterir.

Bununla birlikte bir önceki yazımda; Çankırı Karatekin Üniversitesi ile ilgili olarak gündeme taşıdığım sorularla birikte sizlerden istemiş olduğum destek çağrıma gönderilen mesajlar için duyarlı okuyucularıma şükranlarımı sunuyorum.

Göndermiş olduğunuz bilgiler, haber merkezimiz tarafından gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra "haber niteliği" olanlar sayfalardan okuyucu ile buluşacak.

Yeni bir haftaya daha başlarken, sevgiyle kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum