Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Tarım Bakanı'nın istifası

Türkiye’de uzun çok uzun zamandır kırmızı et sektöründe korkunç fahiş fiyatlar söz konusu. Vatandaş kırmızı et alamaz hale geldi. Marketlerin kırmızı et reyonları bile ufaldı, gittikçe küçüldü; çünkü satış yok.

Hükümetin uzun süredir devam eden bu krize karşı canlı hayvan ithalatını serbest bırakması soruna herhangi bir çözüm olmadığı gibi spekülatörlere gün doğdu. Yurtdışından kilosu on liraya gelen hayvan tüketiciye gene pahalı intikal ediyor.

Bu konuda gazetelere ilan vererek yanlış yapıldığını yazarak hükümeti uyarma yoluna giden Türkiye’nin en büyük kırmızı et üreticisi Banvit geçen gün üretimini durdurdu. Sebebi basit “yurtdışından 10 liraya almak varken 16 liraya niye maledeyim” diyor, haklı. Şu anda kombinalarında 20 bin civarında büyükbaş hayvan var, ihtiyaca binaen kesim yapıp kullanacak. Sonra da ithal edecek.

Ne güzel değil mi?

Hâlâ Türkiye kalkınıyor diyenin aklından zoru vardır.

Et, gıda zincirinin en önemli parçasıdır, ABD’de kalitesine göre 2 ile 8 dolar arasında satılan et Türkiye’de 15 dolar ile 35 dolar arasında satılıyor.

Sayın Başbakan aylar önce “emir buyurmuşlardı” et fiyatları düşecekti. Tarım Bakanı'nın bulduğu çözüm hemen et ithal etmek oldu. Oysa aynı bakan Başbakan “emir buyurmadan” önce ithalata şiddetle karşı olduğunu, et fiyatlarını ithalat lobisinin bilerek yükselttiğini, sırf et ithalatını serbest bıraktırmak için baskı yaptıklarını söylüyordu.

Netice ne oldu?

Et fiyatları hala yüksek, iç piyasada zaten ayakta zor duran üretici battı. Küçük besicilerin de artık hayvanını ederi ile satması mümkün değil.

Bütün bu tablo karşısında Tarım Bakanı'nın vakit geçirmeden istifa etmesi gerekmez mi?

Sayın Başbakan’ın kendisini kabineden atmasını mı bekliyor?

Yoksa suçlu değil de sadece kendisine söyleneni mi yapıyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum