Çankırı Belediyespor, “beyaz para” ile yönetilmeli!

Derler ya “koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi” denirmiş!

Balık hafızalı halkımın çok değil daha bundan 6 ay öncesinde “Kulüp borç batağının içerisinde! Bu işler böyle yürümez” diyerek sözüm ona “çözüm arayışları” içerisine giren başta Belediye Başkanı İ.D olmak üzere, “kulübün bugün de yanındayım yarın da” söylemini dilinden düşürmeyen Celal Kaman, bugünkü sahnede belirttiğim gibi adeta “Süpermen” ilan edilmek üzereler!

ADAMA SORMAZLAR MI?
Evet… Adama sormazlar mı; Bu kulübün 1 milyon TL civarındaki borcunu ben mi yaptım?

Ve devamla; Madem çok başarılı bir yöneticiydin, kulübün bugün içinde bulunduğu borç batağının sorumlusu kim?

Sorular bitmez! Çok başarılı yöneticiydin de; kulübün esnaf içindeki kredisi neden sıfırlanmıştı!

Senden iyisi yoktu da; Alacaklılar tahsilatlarını neden icra dairelerinden yapmak zorunda kaldılar?

Çok başarılıydın da, “Bu işler parasız olmaz” diyerek bırakıp giden sen değil miydin?

Şimdi ortaya çıkarak yeniden göreve geliyorsan adama sormazlar mı: Kulübü yönetecek parayı nereden buldun?

Ve devamında; Madem ki kulübü yönetecek paran vardı da neden bu işleri bıraktın?

Yazarken bile sıkılıyorum! Sorulacak o kadar çok soru var ki!

Ancak, sorulara verilen ve de verilecek olan cevaplar sürekli olarak “demogoji” üzerine yapılandırıldığı için, ne bu soruları sormakta fayda var, ne de cevaplarını merak etmekteyim! Hani derler ya "sürekli "zeytinyağ" gibi üstte duruyorsun"! Mevcut duruma baktığımda "benzer tipleri" aynı konumda görüyorum! Mübarekler anadan doğma yetileriyle sürekli zeytinyağı gibi suyun üzerindeler!

ASIL SORUN BEYAZ PARA’DA!
Çankırı Belediyespor’un bugün içinde bulunduğu durumun temelinde, kulübün “ekonomik” kaynakları üzerindeki “kara para”nın varlığıdır!

Çankırı Belediyespor yine “büyük bir sürpriz olmaz ise” Belediye Başkanı İ.D’in “direksiyonunda”, büyük bir olasılıkla Celal Kaman ya da başka bir ismin de “muavinliğinde” bu sezonu tamamlayacak!

Kulübün 5 ay öncesine varıncaya kadar “gelirlerinin” büyük bir bölümü “al takke ver külah” yöntemiyle işleyen bir sistemle sağlanıyordu!

Çankırı içerisinde yap-sat inşaatı yapan müteahhitlerin “kaçak katları” bir şekilde formüle edilerek “yasal zemine oturtuluyor” ve bunun karşılığında elde edilen "haraçlar" (pardon bağışlar) Belediyespor’un girdileri için harcanıyordu!

Gıda ihtiyaçları ise yine Çankırı Belediyesi’nin “garibanlar” için oluşturduğu kazandan temin ediliyor, bu konu Sayıştay denetçileri tarafından mercek altına alındığında ortaya “Belediyespor futbolcularının yediği yemekten” dolayı üzerine “zimmet” çıkan personelin mağduriyetleri gündeme geliyordu!

İSİM ÜZERİNDEKİ "BELEDİYE" ACİLEN ÇIKARILMALI!

Çankırı Belediyespor’un isminde bulunan "Belediye" en kestirme yoldan çıkarılmalı. Bununla birlikte ortaya çıkacak olan "Çankırı Spor"a, şehrin sanayicisi – işadamı, esnafı, taraftarı sahip çıkmalı!

Burada bana göre öncelik, Çankırı’nın yüz yıllardır en önemli yer altı zenginliği olan "tuz" üzerinden ticaret yapanlar başta olmak üzere, Çankırılı sanayici ve iş insanlarının yeni Çankırı Spor’a destek vermeleridir.

Ama özellikle söylüyorum, Çankırı’nın yer altı zenginliğinden, her Çankırılı’nın hakkı vardır. Özellikle "tuz" madenlerini çalıştıran firma ve sahiplerinin Çankırı Spor için ellerini taşın altına koymaları, en azından bu konuda “öncülük” etmeleri gerekmektedir.

Önerim, Çankırı’dan çıkan her "tuz kamyonundan" sadece ve sadece 10 TL’nin Çankırı Spor için “kumbaraya” atılmasıdır!

Spor “ahlak ve fazilet” üzerine yapıldığına göre, sporu besleyen ekonomik kaynağın da “temiz ve olabildiğince beyaz” olmasıdır.

Çankırı Belediyespor yarın yapılacak olan olağanüstü kongre ile yeniden “eski bozuk düzene” dönecekse “bunu durumu kulübün düzlüğe çıkışı” olarak değil, bana göre “kulübün kapısına kilit vurulmasının” başlangıcı değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor, saygılar sunuyorum.

YAZIYA EK: Tuz işletmecilerinden bir tanesi olan ve halen başta Ak Parti Çankırı İl Başkanı ve aynı zamanda Nimet Tuz İşletmeleri Yöneti. Kurulu Başkanı olan İdris Şahin'e yazıyı kaleme almadan önce bu öneriyi getirdiğimde "Tuz yükte ağır pahada hafif bir metadır. Dışarıdan görüldüğü gibi bu sektörde faaliyet gösteren işadamları çok büyük gelir elde etmezler. Ben kendi adıma şunu söyleyebilirim ki, Safirtuz olarak Çankırı Belediyespor'a bir yardım söz konusu olduğunda, bizler işletme olarak gücümüz oranında yardımcı olmaya her zaman hazırız" açıklamasını yaptı. (V.B)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.