Çankırı çok mutlu!

Türkiye’de gelişmekte geri kalmış iller arasında üst sırada yer alan Çankırı durumundan çok mutlu. Tek milletvekili olan Bayburt,  Başkan’a % 82.8, iki milletvekili olan Çankırı % 76.34  oranında oy verdi. Bayburt ve Çankırı çok tipik örnek olması nedeniyle verdim. Her iki ilde nüfus erozyona uğrayan, gelişmemiş, geri kalmış bölgeler. Özellikle Çankırı Cumhuriyet döneminde il olmuş sonradan il yapılan ilçelerden bile çok bağnaz. Neden kalkınamıyor, neden gelişemiyor?

Oy oranı ve tercihi gelişmişliğin/gelişmemişliğin göstergesi. Tartışmaya gerek yok. Aynı şekilde milletvekili seçimlerinde % 59.21 oranında AKP'ye oy vererek üst sıralarda yer alma şerefine ulaşmıştır. Artık iş sahaları açılır, tarımda, sanayide, turizmde Çankırı çağ atlar, göç veren değil göç alan gözde illerden olur. Üniversitesi şaha kalkar.

Ne hayal ama? Bitmeyen şarkı.

Önceki seçimde de verdiği oy % 59.41. iki seçim arasında Çankırı’ya işsizlik uğramamış, enflasyon ise hiç geçmemiş. Hem enflasyon ne ki? Ne ola? Terörden hiç şehit vermemiş. Ver mehteri al oyları. Gelişmemişlikten sızlananlara, neden ordu bozuculuk yapıyorsunuz? Çankırı halinden çok memnun. Dışardan gazel atıp huzuru bozuyorsunuz, sizi gidi sizi gulu gulular.

Devam edelim: Başkanlık seçiminde İnce % 12.35 oy alırken partisi CHP’nin iki katı oy oranı % 6.70 olmuş kalmış. Değişmemiş. MHP % 19.92 oyla ikinci sıraya oturmuş. İYİ Parti'ye gelince. Yeni kurulmuş parti olmasına rağmen Türkiye barajını aşmış % 11.82 oy almış. Akşener’e ise % 9.90 oy çıkmış. Yeni kurulan bir parti olup Çankırı’da büyük başarı elde etmiştir. Peki bu oylar nereden geldi? AKP ve CHP oyları değişmemiş, oyların MHP’den gelmiş olabileceği varsayılır. Marjinal HDP ve Saadet % 1.1 oranında oy almışlardır.

Çankırı’da Muharrem İnce ve parti olarak İYİ Parti'nin performansı inkar edilemez. İYİ Parti'nin gelecek seçimlerde 2 ya da 3'üncü sıralarda yer alması beklenebilir. Dağılmazsa tabi! Seçim sonrası ortaya çıkan tablo; Çankırı’nın yaklaşık yüzde 80’inin halinden çok mutlu olduğunu ortaya koyuyor. 'Bu düzen böyle devam etsin de nasıl devam ederse etsin'.

Bizim sorunumuz değil. Çankırı’nın sorunu. Onlar düşünsünler. İnternet ortamında bir mesaj dolaşıyor. Serbest meslek sahibi bir vatandaş "Halk böyle istiyor, bize ne oluyor" diyor ve devam ediyor: "Aylık kazancım 30 bin lira. Evim, arabam, yazlığım ve bankada hatırı sayılır brikimim var" diyerek devam ediyor ve isyan ediyor: "Bana ne oluyor ki, sıkıntı çekenlerin tercihi bu yönde, onlar için niye nefes tüketiyorum".

Evet Çankırı halinden memnun, siyasetçisi mutlu, bürokratı mutlu, eşrafı mutlu. Sanırsınız ki İsviçre!

Hatta ettikse affola...

 

Bu yazı toplam 1477 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.