'Çankırı'da bir türlü öküz olamadık'

Evdeki danadan öküz olmaz’. İşte bizde Çankırı'’da bir türlü öküz olamadık”.
 
Başlık bana ait değil. Çok kültürlü, kariyer, varlık, itibar (!) ve siyasi makam sahibi (?) bir siyasiye ait. Çankırılı öküz olmayı kabul eder veya edemez. Biri koyun yerine koyar sesi çıkmaz, şimdi de öküzlüğü bile fazla gören aşağılama ile nitelendirilmesi karşısında ne yapar bilinmez.
 
Kütüğünde 'Çankırı' yazan biri olarak öküz veya dana yerine konulmayı, benzetmeyi reddediyorum, kınıyorum. İster tepki verin ister vermeyin sizlerin bileceği iş. Olmak isteyen veya kendini öküz olarak kabul eden etsin, kendi tercihi.
 
Bekledim belki bir düzeltme yapılır, sürçü lisan ettim denir. Denmedi. Demek ki bilinçli olarak söylendi. İnsan/insanlar öküz, dana yerine kondu. Öküzler ve danalar düşünsün kendilerine rakip çıktı….
 
Öküz deyip de  geçmeyin. Eskinin öküzleri ile günümüz öküzleri farklı. Tarladan dışarı çıkamayan cefakar öküzlerin yerini artık şık şık nal sesleriyle kentin asfaltlarında yürüyen öküzler aldı. Tabi öküz asfalta başı boz salınmaz, arkasında ona sahip olan, yöneten, yularını çeken, samanının arpasını veren çoban bulunur! Bazen karayollarında rastlarsınız…..
 
Öküzü aşağılamak gibi bir düşünce olmasın. Tarlada çift sürer, kağnıya ve düvene koşulur. Hizmet eridir. İki de boynuzu vardır. İyi semirmişse boynuzları da geyik boynuzu gibi görkemli olur. İnsana çok yarayışlı hayvandır. Ölüsü de para, dirisi de para eder. Yaşlanınca keserler veya satarlar. Et olur, derisi çarık, sırım  olur ve adı da koca öküz olur.
 
Çiftçi göz bebeği gibi bakar öküze. Genelde çift olur. Tek olduğunda boş kalan boyunduruğa çiftçi kendini koşar. Bir öküz bir insan çiftini, harmanını sürer, kağnısını dereden aşırır. Bazen de çiftçinin birden fazla öküzü olur. Düğün, dernek veya sıkıştığı zamanlarda birini pazarda satar, ekonomik sıkıntısını giderir.
 
Öküzlerle ilgili birde deyim vardır: ‘’'Öküz oğlu öküz'’’ denir.
 
Öküz kime denir? Tabi ki öküz olana. Siz siz olun sakın ola öküze bile öküz demeyin. Hayvan hakları savunucuları sizi mahkeme mehkeme süründürür.
 
Öküz de Allah'’ın mahlukudur, canlıdır, insanlığa hizmet eden yaratıktır. Gübresi tarlaların bereketidir. İnsan değil öküzdür. O ’da takdiri ilahidir. Öküz olarak gelmiş, öküz olarak gider.
 
Bir de öküzün anlamlarına bakalım (*)
 
[1] (sığır, evcil hayvan) erkeklik bezleri çıkarılarak veya burularak erkeklik görevi yapamayacak duruma getirilmiş erkek öküz
 
[2] (argo) kaba, dikkat etmeden davranan kişi
 
[3] (argo) cıvalı zar
 
SÜRÇÜ LİSAN ETTİKSE AFFOLA
 
(*) http://tr.wiktionary.org/wiki

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum