Çankırı'da "gazeteci" aranıyor

Cemre’nin ilki dün havaya düştü… Çankırı Merkez’de -19, Çerkeş’te -23.5 derece yaşanırken!

Havaya düşen ilk cemre ile birlikte güneş ne kadar açar, bahar ne kadar erken gelir bilemem, ancak geçtiğimiz Cuma günü öğle saatlerinden sonra Çankırı son otuz yılın en kabus gecesini yaşadı.

Başta E-80 olmak üzere, Ankara – Çankırı karayolu olmak üzere il sınırları içerisinde başta Vali Vahdettin Özcan dahil tüm birimler oluşturulan “kriz masası” etrafında zorunlu olarak Pazar gününün akşamına kadar ayakta kaldılar…

Ne oldu da “kriz masası” oluşturuldu? Neler yaşandı da başta Vali Özcan olmak üzere, milletvekilleri ve bürokratlar Cuma gecesi sabahlamak zorunda kaldılar?

Ankara – Afyon karayolunun kapalı olduğunu tüm Türkiye öğrendi!

Oysa ilk sinyali Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Çankırı’ya geliş programının Ankara’dan sonraki ilk durak olan Tekebeli’nde mahsur kalarak geriye dönüşü gazetecilere vermiş olmalıydı!

Çankırı – Ankara karayolunun Germece – Sülüklü arasında Cuma günü saat 15.00’de başlayan kabusun cumartesi gününün ilk saatleri olan 03.00’e kadar sürmesi (yaklaşık 12 saat) Çankırı’daki gazeteci kimliği taşıyanları nedense hiç mi hiç ilgilendirmedi!

Özellikle devlet kuruluşu olan Anadolu Ajansı ile TRT’nin Çankırı temsilcileri baş koydukları yastıkta mışıl mışıl uyurken, Çankırı Valisi ve oluşturulan kriz masasına ait ekipmanlar başta Germece – Sülüklü arasında yaşanan kabusu normale döndürme gayreti içerisinde ter akıtıyorlardı.

Hele hele E-80’de Kastamonu’dan Ilgaz’a, Ilgaz’dan Çerkeş’e kadar uzanan yaklaşık 100 km’lik hatta neler yaşanmıyordu ki!

Tekrar ediyorum: Ankara – Afyon karayolunda yaşanılanları 74 milyonluk ülkede duymayan kalmadı!

Kimin ya da kimlerin sayesinde!

Tabi ki “gazeteciler”in yaptığı fotoğraflı ve kamera kayıtlı görüntülerle…

Germece ve de E-80’de yaşanılan kabustan görüntü nerede?

Vedat Beki’nin gecenin ilerleyen saatinde Vali Özcan’la yaptığı 3 telefon görüşmesi, artı valilik özel kalemiyle irtibatı sonucu cep telefonu sayesinde ortaya çıkan 4 adet fotoğraf karesi!

Ara ki beşinciyi bulasın!

Cumartesi gününün ilk saatlerinde yaşadığım duygu ve düşüncelerle şu yazıyı kaleme almış olsaydım, kurduğum cümleler çok daha şiddetli olabilirdi… Aradan geçen 72 saat sonra yazıya döktüğüm duyguları bazıları ağır eleştiri olarak alıyorsa diyecek sözüm yok!

Ancak feryadımı iyiden iyiye artırma düşüncem bugünlerde zirvelerde!

Çankırı yerel basını! Daha doğrusu Çankırı’da “biz gazeteciyiz” diye gezen patronlar ! Öncelikli olarak sözlerim sizlere:

Basın İlan Kurumu’ndan aldığınız paraları dükkan ve daireye ya da son model otomobillere yatırdığınız kadar bir kısmını da Çankırı insanının “haber” alma özgürlüğü için harcamanızın zamanı gelip de geçmedi mi?

Üzerinde AA ve TRT kimliği taşıyan arkadaşlar bir sözüm de size:

-Ya taşıdığınız kimliğe uygun hizmet verin, ya da…

Ülke genelinde özgün haberlere imza atan Cihan Haber Ajansı da Çankırı’da Cuma-Cumartesi yaşanılan olaylarda çuvalladı! DHA’nın Çankırı temsilcisi zaten allahlık alibey!

Geriye kim kaldı?

Valilik Basın Bürosu!

Valilik Basın Bürosu fotoğrafı çekecek, haberi yapacak… Yukarıda isimlerini sıraladığım arkadaşlar da “biz gazeteciyiz” diyerek Çankırı’da dolaşacaklar…

Bu meslek bu kadar ucuz değil… Bu mesleği de hiç kimse böylesi durumlara malzeme yapamaz…

Çankırı’da hesap kesilecekse, bunun öncelikli ve ivedi olarak “ben gazeteciyim…” diye söze başlayanlardan start alması gerekiyor…

Aksi halde Çankırılı gazetecilerin (!) inanılırlığı ve güvenilirliği iyiden iyiye taban yapıyor haberiniz ola…

Kral çıplak beyler… Hem de çırılçıplak…

x x x

Ak Parti ve MHP’de İl Kongreleri hazırlığı tüm hızıyla sürüyor… Ak Parti Çankırı İl Kongresi ile ilgili oldukça önemli mesajlar içeren bir değerlendirme yapmıştım.

Sıra MHP’ye gelsin!

Mevcut MHP İl Yönetimi kongreye Başkan Ali Acıbunar’la girerek süreci tamamlama gayreti içerisinde gibi görülüyor!

MHP tabanından gelip de önümde biriken mesajlara baktığımda, mevcut durumdan mutlu olanların olduğu gibi mutsuzların da azımsanmayacak ölçüde olduğu aşikar. Mutsuzların da ilk eleştirisi “MHP Çankırı’da muhalefet görevini yerine getirmiyor”la başlıyor, benzer cümlelerle devam ediyor.

İl Kongresine Acıbunar’dan başka isimlerin aday olarak girmesi mümkün mü?

Aslında yeni başkan adaylarının ortaya çıkması gerekiyor… Ancak Çankırı şartlarında bunun hayata geçmesi ne derece mümkün olabilir, onu da önümüzdeki günlerde yaşayarak göreceğiz.

Ancak bilinen bir söz vardır: Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir!

Tabanın ya da tavanın böylesi bir hareketliliğe hiç mi hiç niyeti olmadığı görülmekte…

Yanılmak istiyorum…

x x x

Uzun süredir ötelemekten yoruldum! Çankırı’yı temsil eden Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten’in “makam aracı”nın olmadığını öğrendiğimden bu yana şaşkınlığımın derecesinde herhangi bir düşüş yaşanmadı!

Evet… Yanlış duymadınız! Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı koltuğunda oturan “başkan”ın makam aracı yok(muş)!

Beyler, Süt Üreticileri Birliği Başkanı’nın iki makam aracının olduğu Çankırı’da Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının bir tane dahi makam aracı yoksa, bu ayıp Oda Meclisi’nindir. Umarım ilk toplantıda böylesi bir ayıptan kurtulma emaresi gösterilir…

Sahi Süt Birliği Başkanının makam aracı geçtiğimiz ay gecenin bir köründe trafik kazası yapmış ve de şoförü hayatını kaybetmişti…

Hayatını kaybeden makam şoförü o saatte kullandığı araçta kime ne hizmeti veriyordu da, gecenin o vaktinde yaşadığı trafik kazasıyla canından oldu ve de geride bir dul kadın ile iki yetim bıraktı?!

Var mı bileniniz!

Düşen cemrenin havayı ısıtmasına ve bereketinizin artmasına vesile olması dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
20 Yorum