Hocalı’yı unutturmayalım

26 Şubat… Hocalı katliamının yıldönümü. 1992 yılında, bundan tam yirmi yıl önce, Dağlık Karabağ’ın en önemli bölgesi olan Hocalı, gözü dönmüş Ermeniler tarafından önce işgale, sonra da soykırıma uğradı.

Hocalı neresi mi? Dağlık Karabağ’ın bir kasabası. Dağlık Karabağ neresi mi? Azerbaycan’ın toprağı. Yani, yine Ermenilerce hak,hukuk tanımaksızın işgal edilen bölge. Azerbaycan neresi mi? Hemen kuzeydoğumuzda, Nahçıvan aracılığıyla komşumuz. Soydaşlarımızın, yani Türklerin yaşadığı bir Türk Cumhuriyeti. Eminim bunları biliyordunuz ama yine de bilmeyenler varsa kısaca özetlemek istedim.

Tarihimize bigane ve yabancı olduğumuz için Türk tarihini, Türk kültürünü; dolayısıyla Orta Asya’da, Kafkaslar’da yaşayan soydaşlarımız hakkındaki bilgileri de çok çok geç öğrendik ve hala da öğreniyoruz.

Öğrendikçe gördük ki, yüzyıla yakın süre Sovyetler Birliği adı altında ve komünist zulmün boyunduruğunda yaşayan milyonlarca Türk ve onca Türk devleti varmış. Sovyetler çökünce bağımsızlığa kavuşan Cumhuriyetlerden biriydi Azerbaycan… Dağlık Karabağ işte Azerbaycan’ın toprağı idi, Hocalı’da Karabağ’ın en kıymetli bölgesi.

Yirmi yıl önce saldırgan ve acımasız Ermenilerce işgal edilen Hocalı’da yaşanan zulmü, vahşeti anlatmaya ne sayfalar yeter ne de dile getirmeye yürek. Okurken tüylerimizin diken diken olduğu bu soykırımı yazmaya insanın gücü, takati yetmiyor.

1.300 soydaşımızın katledildiği, yüzlerce insanımızın yaralandığı, sakat kaldığı, yüzlercesinin hala kayıp olduğu bir katliama maruz kaldı Hocalı. Öldürdükleri Türklerin ölü bedenlerine bile olmadık ve dile getirilemeyecek işkenceler yapan insanlıktan nasibini almamış Ermeni soysuzlar, tarihin görüp görebileceği en kanlı katliamı gerçekleştirdiler.

Fazla bir şey söylemeye sinirlerim ve sabrım olmadığı için bu kez kısa kesiyorum, mazur görün. Ama Hocalı’yı unutmayalım. Orada yaşananların yıldönümünde bu vahşeti her zeminde ve her fırsatta dünya kamuoyunun gözüne sokalım. Kim soykırım yapmış kim yapmamış bir kez daha anlasınlar diye. Anlarlar mı? Zor… Ama biz yine de görevimizi yapalım.

Hocalı’da hayatını kaybeden Türk soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Onlara kıyanlara da lanet…

Bu yazı toplam 947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.