Çankırılı'nın "Temmuz" sınavı!

Çankırı ile ilgili olarak gerçekleştirilen çalışmalar içerisinde "iz bırakan" proje olarak son yıllarda önümüze gelen tek icraat Bayramören'de gerçekleştirilen yamaç paraşüt sporu ile ilgili olarak yapılan organizasyonları ayrı tutmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Çankırı'nın "tanınma" konusunda yaşadığı sıkıntıyı son 3 yılda beklenmedik bir şekilde ortadan kaldıran "Paragliding Word Cup" organizasyonlarının bu yılki yarışma takvimi 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Temmuz ayının içerisinde olduğumuzu düşünürsek yarışmalara sayılı günler kalmasına karşın, başta Bayramören Belediye Başkanı Ahmet Özen'in "Bu organizasyonu Bayramören'de yaptırtmam" (!) çıkışı ile birlikte, "yaş haddinden emekliye ayrılarak" Çankırı'nın önünün açılmasına vesile olan Vali Şemsettin Uzun'un "görevden ayrıldığı son güne kadar" sergilemiş olduğu "duyarsız tavır"ın kalıntıları şu saatler itibariyle tüm tazeleğiyle karşımızda duruyor!

Valilik makamına "vekaleten" bakan isim, şu an itibariyle 23-30 Temmuz tarihleri arasında Bayramören'de yapılacak Dünya Kupası organizasyonu için ne düşünüyor bilmem amma, başta Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç olmak üzere çok sayıda ismin organizasyonun tarihinden de, organizasyondan da bihaber oldukları fikri bende ağır basıyor!

İKTİDAR PARTİSİ İL BAŞKANI BAŞTA OLMAK ÜZERE...

12 Haziran seçimlerini geride bıraktığımız şu günlerde başta seçilmiş milletvekilleri Av. İdris Şahin ve Hüseyin Filiz olmak üzere, Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu ile birlikte Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç'in ÇANHAVK Başkanı Tahsin Tekin ile irtibata geçerek, "Paragliding Word Cup" yarışma organizasyonu ile ilgili olarak bilgilenmeleri ve var ise mevcut eksiklikler için gereken icraati sergilemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bununla birlikte başta Bayramören Belediye Başkanı Ahmet Özen olmak üzere, Taşyakası belediyelerinden Çerkeş ve Kurşunlu olmak üzere Atkaracalar ve Çavundur belediyelerinin de ÇANHAVK'ın organizesinde gerçekleşen böylesi bir etkinliğe güçleri oranında destek olmaları gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.

Bu organizasyona katılacak dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek 150 civarındaki pilot ile birlkte, yarışma süresince bölgede bulunacak ulusal medya aracılığıyla başta Çankırı olmak üzere bölgenin tanıtımı konusunda yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde ortadan kalkması yönünde yeni fırsatların yaratılması ve bunların hayata geçirilmesinin başta yerel yöneticilerin asli görevi olduğu gerçeğini hatırlatmakta bizlerin görevleri arasında.

Umudum o ki, 23-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek organizasyona dikkatini çekmeye çalıştığım kişi ve kurumların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmekten imtina etmeyeceklerini umuyorum...

ÇANKIRILI STK'LARA GELİNCE...

Son üç yılda başta İstanbul'daki Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı olmak üzere, eski adı ÇANFED, yeni oluşumdan sonra ÇANDEF olan Çankırı Köy Dernekleri Federasyonu'nun Bayramören'de yapılan etkinliklere bu yıl (öncekilerle kıyasladığımda) biraz mesafeli davrandıklarını gözlemliyorum.

Hatta hatta ÇANDEF'in başkanı Ömer Lütfi Özenç'in "ÇANHAVK federasyona üye olmadığından, ÇANDEF olarak bu derneğin yapacağı organizasyonlara destek vermemiz mümkün değil"(!) şeklindeki çıkışını geçtiğimiz Aralık ayından bu yana "kişisel" olarak kabul etmediğimi de bu satırlardan ifade etmek zorundayım!

"Yamaç paraşütü ile ilgili olarak yapılan organizasyon ve etkinlikler, Çankırı adına son yüzyılın en etkin tanıtım projesidir" tezimi yinelerken, Çankırı adına köy derneklerinden oluşan Federasyonun (ÇANDEF) "ÇANHAVK federasyonumuza üye değil" (!) mantığı ile yapılanları ve yapılacakları "görmezden gelmenin" (!) hangi mantık çerçevesinde "Çankırılı" olunması gerektiğinin de sorusunu sordurmakta...

Yine Çankırı Eğitm ve Kültür Vakfı'nın bizatihi Başkan Eşref Harmandar tarafından bu satırların yazarına "Her stk kendi hedefleri doğrultusunda projelerini hayata geçirmek zorundadır! Bizler vakıf olarak öğrenci burslarına yoğunlaşmışken, ÇANHAVK'ın bu organizasyonunu önceliklerimizin önüne koyamayız! Bununla birlikte vakfımıza ÇANHAVK'ın da herhangi bir yazılı talebi gelmemiştir" şeklindeki ifadelerini de tebessümle karşılamaktan başka seçeneğim olmadı.

Bütün bunları neden mi gündeme getiriyorum?

Gayet basit... Kim ne yapıyorsa yapıyor! Kim neyin peşindeyse peşinde!

Ancak, şunu unutmayalım: Bırakınız dünyayı, ülke genelinde tanınmayan bir Çankırı var elimizde!

Zaman zaman "Ankara'nın Çankaya'sı mı" (!) şeklinde muhatap kalınan bir Çankırı'dan söz ediyoruz...

ÇANHAVK, ne köy derneği, ne de sıradan bir spor kulübü!

ÇANHAVK, Başkanı Tahsin Tekin ile birlikte, Dünya ölçeğinde tanınan ve yaptıkları kabul gören bir oluşum...

ÇANHAVK; 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında, yamaç paraşüt sporunda bir Dünya Kupası organizasyonu ile sahneye çıkıyor!

Bayramören'de... Çankırı'da...

Ve sizler; şu ya da bu şekilde "Çankırı adına son yüzyılın en büyük tanıtım organizasyonu"na yani ÇANHAVK'a ve başkanı Tahsin Tekin'e destek vermek zorundasınız...

Anlayacağınız Temmuz ayı Çankırılı için bir sınav ayı... Hem de hayli zor bir sınav...

Ve zil şimdi çaldı... Başarılar...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum