Muharrem Kıcıman MHP 1'de olsaydı!

MHP'nin Çankırı'da Ak Parti'ye hediye ettiği milletvekilliği yorumumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Bu köşenin müdavimi olan okuyucularım hatırlayacaklardır, “Muharrem Kıcıman listede yer almaz” diyerek aday adaylığı sürecinde MHP listesinin hangi yönde şekillenebileceği ile ilgili düşüncelerimi ortaya koymuştum!

O günlerde, sivil anayasa hazırlığı ile birlikte Apo’ya özgürlük yasalarının gündemde olduğu bilgisinin masamda kapladığı yerle orantılı olarak da “MHP yeni mecliste daha militarist bir kadro ile yer alır” düşüncesinin getirisi olarak işadamı Muharrem Kıcıman’ın böylesi bir kadroda bulunamayacağı tezimi biraz daha ileriye götürerek bu sayfalardan sizlerle paylaşmıştım!

Ülkenin siyasi gündemi de o günkü notlar çerçevesinde bugün hızla belirtilen yöne doğru gidiyor!

Ancak “Militarist MHP grubu”na uygun aday tespitinin MHP Genel Merkezince hangi düzeyde gerçekleştirildiği konusunda listeler açıklandığı gün de endişelerim vardı, bugün de var...

Bu endişelerimi haklı çıkaran durum, MHP Çankırı 1. sıra adayı Dr. Şahin Eraslan’ın 40 günlük seçim maratonunda göstermiş olduğu performans!

MHP adayının siyasi performansı ile Has Parti’nin 1. sıra adayının seçilme gayreti arasındaki benzeşlik herhalde MHP’ye değil Has Parti’ye puan kazandırır!

“Militarist” kavramına yakın görmediğim işadamı Muharrem Kıcıman’ın listelerde yer almayacağı iddiamın doğru çıkmasına, 13 Haziran Pazartesi günü “samimi duygularımla” ifade ediyorum ki üzüldüm!

Şu ya da bu şekilde eğitimci-sanayici-işadamı Muharrem Kıcıman MHP’nin Çankırı listesinde 1. sırasında yer almış olsaydı, mevcut ilk sıra adayından çok daha sinerjik, çok daha akılda kalıcı, çok daha etkin bir seçim atmosferi yaşanır ve MHP, aldığı oyun daha da üzerine çıkabilirmiş!

Bugün dile getirdiğim bu kanaatime aklı başında, sağduyulu çok sayıda MHP’linin katılacağını düşünüyorum.

Seçim atmosferinin olmazsa olmazlarından olan “seçmene mesaj” verme isteği ve arzusunun MHP Çankırı teşkilatı tarafından vatandaşa verildiğini kim söyleyebilir!

Teşkilatın ötesinde “seçilerek” TBMM’ye gitme görevini üstlenmiş 1. sıra adayının “aday” olarak görevini “yeterlilik” düzeyinde yerine getirdiğini hangi MHP’li göğsünü gere gere haykırabilir!

GELELİM, SEÇİLMİŞ MHP’LİLERİN SEÇİM PERFORMANSINA

Bu başlık altında sıralamaya koyacağımız ilk isimler Kurşunlu ve Çerkeş Belediye Başkanları...

Daha sonrasında ise İl Genel Meclis Üyeleriyle belde, ilçe ve Merkez Belediye Meclis Üyeleri...

İlçe ve Belde Belediye Meclis Üyelerinin hangi oranda çalıştığını bilemesek de, gözümüze çarpan Kurşunlu ve Çerkeş Belediye Başkanlarının, kendilerinin seçildiği yerel seçimlere oranla sinerjisi sönük bir genel seçim çalışması içerisinde olduklarını gözlemledik.

Aday tespitinde yapılan (iki adayın da Merkez’den) stratejik hatanın Çankırı Merkez dışında kalan ve “Taşyakası” olarak adlandırılan bölgedeki lokomotif gücün Kurşunlu ve Çerkeş Belediye Başkanları olarak düşündüğümüzde, bu isimlerin partilerini ve adaylarını adeta“saldım çayıra mevlam kayıra” politikasına eşdeğer bir düzeyde icraat sergilediklerini söyleyebilirim.

Çünkü, 2009 yerel seçimlerinde MHP’nin “Taşyakası” üstünlüğü genel seçime yüzde 30’lar seviyesinde yansıdı!

Kurşunlu, Çavundur, Atkaracalar, Bayramören ve Çerkeş’te 12 Haziran günü alınan oylara bakıldığında bu tabloyu çok daha sağlam zemine oturtmak mümkün!

Hatırlayacağınız gibi 4 ilçede MHP’nin adayları seçimi kazanmış ve Ak Parti’nin adayları da kaybetmişti!

Ancak aradan 2 yıl geçtikten sonra tablodaki ters-yüz hiç de azımsanmayacak  ölçüde açık ara gerçekleşti! O günlerde bölgeye gelmeyen MHP lideri Devlet Bahçeli, 12 Haziran seçimleri öncesi bu bölgede iki miting yaptı. Ancak sonuç görüldüğü gibi hüsran!

RESİM, AÇIK VE NET OLARAK ORTADA

Sözcü18 Seçim Kervanı olarak gerek 12 Haziran seçimleri öncesi gerekse sonuçların açıklanmasından sonrasında siyasi kulislerde konuşulan ve yapılan değerlendirmelerin vardığı ortak sonuç: MHP İl Teşkilatı ve 1. Sıra adayının izlediği seçim stratejisi, Ak Parti’nin Çankırı’da sonucu 2-0 yapmasında en büyük etken olmuşlardır.

Diyeceksiniz ki, MHP bu seçimden ne kazanmıştır?

Güzel soru! Kanaatim odur ki, MHP 12 Haziran seçimleri sonrasında Çankırı’da MHP adına uzun vadede Hüseyin Yakar gibi “umut vaadeden” bir politikacı kazanmıştır...

Çankırı’daki MHP’liler bugün için bunun hazzını çıkarırken, kaybetmenin özeleştirisini de bu satırların sahibinden çok daha fazla yapmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, TBMM’de yemin edecek milletvekillerinin de bölgelerine ve ülkeye beklenilen hizmetleri verecekleri umudumu yineliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
8 Yorum