Çankırıya panelli - sergili Estonya çıkartması!

Çankırı'ya panelli - sergili Estonya çıkartması!

Karatekin Üniversitesi tarafından düzenlenen “Geçmişte ve Günümüzde

Türkiye-Estonya İlişkileri” konferansı Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Aivo Orav’ın konuşmacı olarak katılımı ile Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Aivo Orav konuşmasına kendisine böyle bir imkanı veren herkese teşekkür ederek başladı. Orav Estonya’nın 1 milyon 300 bin nüfusa, 48.000 kilometrekare alana sahip küçük bir ülke olduğunu söyleyerek Türkiye ile Estonya arasındaki büyük mesafeye karşı güçlü ilişkileri olan iki ülke olduğunu belirtti.

Türkiye ile Estonya arasındaki ilişkilerin 20. yüzyılın başlarında başladığı ifade eden Orav iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde üç noktanın önemli olduğunu söyledi. Bu üç noktadan ilkinin Türkiye’nin Estonya’da büyükelçilik açması olduğunu belirten Orav 1930 yılında Estonya Kralının Mustafa Kemal Atatürk’e bir mektup yollayarak iki ülkenin dilleri arasındaki benzerliğe dikkat çekerek Türkiye tarafından Estonya’da bir elçilik açılması taleplerini bildirdiğini söyledi.

Estonya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası Rusya tarafından işgal edilmesine Türkiye’nin karşı çıkmasının iki ülke arasındaki ilişkiler açısından çok önemli olduğunun altını çizen Orav, Estonya’nın hava kuvvetlerinin bulunmaması sebebi ile 3 yıl önce Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16’ların Estonya’nın hava sahasını korumaya destek verdiğini belirterek bu unsurların iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde önemli noktalar olduğunu söyledi.

Estonya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliğini çok güçlü bir şekilde desteklediğini söyleyen Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Aivo Orav, “İki ülke arasında diplomatik ilişkiler çok güçlü. Bir yıl içinde Türkiye’nin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Estonya’yı ziyaret etti. Bu yıl içerisinde de Türkiye’nin Avrupa Birliği baş müzakerecisi ve devlet bakanı Estonya’yı ziyaret edecek ve bu yıl içerisinde de Estonya Başbakanı Türkiye’yi ziyaret edecek” dedi.

Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav’ın konuşmasından sonra soru cevap kısmına geçilerek Estonya hakkında merak edilenler soru olarak yöneltildi.

Konferans sonunda ise Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Aivo Orav ve eşi Bayan Orav’a teşekkür ederek Çankırı Karatekin Üniversitesi amblemli tuz lambası hediye etti.

"BİR DEMET ESTONYA" İSİMLİ SERGİ DE AÇILDI...
Karatekin Üniversitesi tarafından düzenlenen Halil Çetin’in “Bir Demet Estonya” isimli kişisel fotoğraf sergisi Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerinde açıldı

Serginin açılışına Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav, Bayan Orav, Vali Şemsettin Uzun, Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ve Karatekin Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı.

Serginin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav’a sergiye katılımından dolayı teşekkür etti.

Serginin açılış kurdelesini  Estonya Ankara Büyükelçisi Aivo Orav, Vali Şemsettin Uzun ve Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş birlikte kesti.
 


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler