Çankırı'ya yeni vali aranıyor!

Çankırı Belediyespor'un Spor-Toto 2. Lig Beyaz Grupta verdiği ligde kalabilme mücadelesi (tüm olumsuzluklara karşın) pazar günü Bozüyükspor'u tek golle yenmesi ile herhalde başarıyla tamamlanacak.

Mavi-beyazlıların ligin ilk devresinde 17 maçta topladıkları 14 puanla taraftarda yarattığı endişe, yönetimin devre arasında gerçekleştirdiği teknik kadro değişimi ile 15 maçta elde edilen 21 puanla ne derece isabetli olduğunu bizlere göstermekte.

Bununla beraber, yine Başkan Sevda Karaali'nin yoğun çabalarıyla bugün kapısına asılan "Çankırıspor Tesisleri" tabelası da takımın ligde kalmasına eşdeğer ya da ondan daha önemli bir hizmet olarak Çankırı spor tarihinde yerini alacağı şüphesiz.

Yaklaşık 6 yıl süresince görevde kalan Celal Kaman başkanlığındaki yönetimin, ellerindeki imkanların devasa boyutlarına karşın, şehrin tek profesyonel takımı için iki katlı prefabrik bir "kondu" dahi yapma teşebbüslerinden uzakta bir anlayış sergilemelerini de yine Çankırı spor tarihi sayfalarında ilerleyen zamanlarda görmek kimseyi şaşırtmayacak!

Mavi - beyazlı kulüpte bugün yaşanan ve varlığı inkar edilmeyen ekonomik ve bürokratik sıkıntıların çözümü yine Çankırı sınırları içerisinde bulunacak... Bu yıl tesisleşme sorununu büyük ölçüde çözen Çankırı Belediyespor, ligde de tutunabilme başarısını gösterdiyse, şehrin dinamikleri de artık şapkalarını önüne koyarak Sevda Karaali başkanlığındaki kulüp yönetimine sahip çıkmalı ve Çankırı'nın birlik ve bütünlük içerisinde bulunduğunu (sözde değil özde) cümle aleme sergileme zamanının gelip de geçtiğini düşünüyorum...

Peki bütün bunlar nasıl olacak!

Bu sorunun yanıtı "12 Haziran'dan sonra Çankırı'da beyaz sayfa açılacak" (!) iddiasını gündeme getirenlerde...

*  *  *

Ankara'daki ÇANTA Federasyon ile ilgili olarak ana başlıklar halinde gündeme getirdiğim "eleştiriler" (!) başta AC olmak üzere bazı kesimleri fena halde irrite etmiş görülüyor...

"Güleriz ağlanacak halimize" sözünden yola çıkacak olursam; Başkent'te yaşayan yaklaşık 300 bin Çankırı insanını "temsil" noktasında kendisini "tek yetkili stk" olarak lanse eden ÇANTA Federasyonun "kifayetsiz" ve de "seviyesiz" başkanı sosyal paylaşım sitesinde yine salyalarını akıtmış!

Hem de yanına Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı O. Canbaz'ı da alarak!

Her ikisi de şahsımla ilgili isim verme cesaretini gösteremeden yaptıkları iki cümlelik yorumlarda bendenizden "... ŞP" olarak söz etme gereği duymuşlar!

Milyar sayıda insanın dolaştığı sosyal paylaşım sitesinde Çankırı İl Genel Meclisi Başkanlığı koltuğunda "Çankırı" insanının verdiği oyla oturan bir O. Canbaz ile, ÇANTA Federasyonun "çakma" başkanı AC'nin bu derece seviyesizce saldırılarının altında yatan temel gerçek, Sözcü18 sayfalarında yer alan haber ve yorumlardır.

Söyleyecek sözü olmayanların ilk müracaat ettikleri kaynak "argo" sözlüğü! Yılların kalem sahibi olarak bu iki ismi "argo sözlüğünün" derinliklerine gömme becerisini bu satırlarda göstermem hiç de zor olmaz ancak, benim de "kifayetsizler"in seviyesine inme gibi bir düşüncem olmadığından, "ŞP"leri iadeli taahhütlü olarak bu köşeden kendilerine postalamakla yetinecek ve bu muhterem şahsiyetleri yaşadıkları meskun mahalde bırakarak Çankırı'nın sokaklarındaki turuma devam edeceğim...

*  *  *

Çankırı Valisi (pardon şerifi) Şemsettin Uzun, 12 Haziran seçimleri sonrasında iktidarın iki milletvekili ile birlikte emekliye ayrılarak görevinden ayrılacak!

Göreve geldiği ilk günden itibaren ortaya koyduğu icraatlarla Çankırı'yı kilitleyen, bırakın dikili ağacı, var olan ağaçların sökülmesine vesile olan Vali Uzun ve onun "başarılı hizmetleri"nden Çankırı ve Çankırılı kurtulmuş olacak!

Şimdiden Çankırı'ya yeni vali arayışları başladı bile... Şahsıma soran yok amma velakin ben yine de "vali arayıcıları"na "nasıl bir vali" olmalı konusunda bu köşeden kopiler vermek istiyorum:

- Öncelikli olarak Çankırı Valiliği koltuğuna oturtulacak isim, "ilk kez" vali olmalı.

- Yaşı 40-45 aralığında

- Çoğulcu demokrasiye inanan, çağdaş, hoşgörülü, eleştiriye tahammüllü ve de en önemlisi bireylere eşit muamele sergileyebilecek "adalet" duygusuna sahip olmalı.

- Bulunduğu makamı kendi kişisel egoları için değil, şehir insanının ihtiyaçlarına çözüm arama ve bunu gerçekleştiren makam olarak gören bir kişiliğe sahip olmalı.

- Makamdan güç alan değil, bulunduğu makama güç veren bir VALİ olmalı.

Umarım "vali arayıcıları" bu önerilerimi dikkate alırlar da, Çankırı da bugüne kadar yaşadığı talihsizlikten ivedilikle kurtulur diye düşünüyorum.

Son sözüm; Sözcü18 Seçim Kervanı hazırlıkları hızla sürüyor. Çok yakında yollardayız... Daha da ötesi dağda bayırda, köyde kasabada sizlerle buluşacağız... Siz dertlerinizi ve taleplerinizi hazırlayınız, bizler de onları gereken yerlere ulaştırmaya...

Görüşme dileğiyle iyi haftalar...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.