Sözcü18 Seçim Kervanı yollara düşüyor!

Siyasi partilerin ve adayların seçimle ilgili kullanacakları lojistik malzemelerin (!) (afiş, broşür, giydirilmiş araç, seçim bürosu vb.) hazırlığı aşamasında gerçekleştirdiğim Çankırı seyahatim ile ilgili notlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

ÖNCE SOKAKLAR...
Yaklaşık 24 saat süreyle dolaştığım Çankırı Merkez notlarım arasında en dikkat çekici olanı seçim sonucu ile ilgili tahminler!

Adayların açıklandığı 11 Nisan öncesinde yapılan seçim-toto tahminlerinde Ak Parti'nin 2-0'la seçimin mutlak galibi olacağı yönünde ağırlıklı görüşlerin, 12 Nisan'dan sonra 1-1'e dönüşmüş olmasına bendeniz bugün için yorum yapmakta güçlük çekerken, "Sokağın da bir bildiği vardır" (!) demekten kendimi alamadım.

Skor tabelasındaki böylesi hızlı değişimin altında yatan nedeni sorduğumda ise "Ak Parti'nin 2. sıra adayı" (!) demekle yetindiler.

Bunun nedenlerini ya da niçinlerini sorgulamak şu saat itibariyle mümkün değil. MHP ve CHP örgütleri ile milletvekili adaylarının ortaya koyacakları performanslar, sokaktaki bu tereddüdü daha da yaygınlaştırmada ya da köreltmede önemli bir faktör olarak karşımıza çıkacak diye düşünüyorum.

Dolayısıyla Ak Parti'nin ve de özellikle 2. sıra adayı işadamı Hüseyin Filiz'in kendisi ile ilgili olarak yaratılacak tartışmalardaki izleyeceği strateji de "sokaktaki kartopu"nun büyümesine ya da "pozitif" durumlara doğru yol almasına vesile olabilir.

Ancak her halukarda Ak Parti 2. sıra adayı Hüseyin Filiz'in yaşanacak seçim maratonunda gazeteciler açısından önemli bir figür olarak medyada tartışılacağını öngörmek "kehanet" olmasa gerektir.

GELELİM CHP'YE!
12 Haziran seçimlerinde Çankırı'dan milletvekili çıkarma şansı olmayan ancak iddiası (!) olan partiler arasında CHP ilk sırada yer alıyor.

İl Başkanlığında Başkan Fikret Tatlıcı ve yönetim kurulundan bazı isimlerin katıldığı sohbetimizde CHP'nin Çankırı'daki hedeflerini konuşma fırsatı bulduk. 2007 seçimlerinde 6 bin 500 civarında sandığa yansıyan oyu, 12 Haziran'daki seçimlerle birlikte 10 bin'in üzerine çıkarma hedeflerinin bulunduğunu belirten Tatlıcı "Bugünlerde CHP Çankırı İl örgütü olarak seçim maratonunda hangi özgün çalışmaları yapabilirizi tartışıyoruz. Ses getirecek siyasi çalışmaları da sergileyebileceğimizi düşünüyorum" derken gerek milletvekili adayları gerekse Genel Merkez üzerinde Çankırı'nın özel bir yeri olduğuna da işaret ediyordu. Tatlıcı son olarak "Kamuoyu bizim Çankırı'da MHP'ye destek vereceğimizi düşünüyor! CHP olarak böylesi bir destek mümkün değil" derken sandıkta CHP için ter akıtacaklarının altını çiziyordu.

Bakalım önümüzdeki süreçte CHP nasıl bir çalışma programı uygulayacak hep birlikte göreceğiz. Bunun yanısıra görüşmeden çıkardığım notlara bakılırsa, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin Çankırı'yı bir ya da birden fazla ziyaret gerçekleştirecek.

EN ORGANİZE ÖRGÜT, AK PARTİ TEŞKİLATI
Ziyaret ettiğim duraklar arasında Ak Parti İl Başkanlığı da vardı. Salı günü akşamı konakladığım Çankırı'da, milletvekili adayları Av. İdris Şahin ve işadamı Hüseyin Filiz ile İl Başkanı Salim Çivitcioğlu'nun da katıldığı gece  ziyareti ile birlikte, Çarşamba günü sabahın erken saatlerinden itibaren günboyu sürdürülen Merkez'deki STK yöneticileri ile görüşmeler, Ak Parti Çankırı SKM'nin zamanı hayli iyi değerlendirdiğini gösteriyordu.

Elde ettiğim bilgiler arasında Ak Parti'nin ilçeler için ses donanımlı araçları ve Çankırı Merkez'de oluşturduğu seçim bürosunun altyapı çalışmalarını tamamladığı ve pazartesi gününden itibaren yoğun bir kampanya dönemine gireceğinin işaretlerini veriyordu.

Milletvekili adaylarından Avukat İdris Şahin "Çankırı'ya taş üstüne taş koymanın ve daha büyük hizmetleri nasıl Çankırı'mıza kazandırabilirizi düşünmenin dışında bir gayretim yok" derken, işadamı Hüseyin Filiz de "Bugün için Çankırı insanının ihtiyaçlarına ve beklentilerine yanıt verebilecek siyasi kadronun Ak Parti'den başka bir adres olmadığını sadece partililerimiz değil, herkes görüyor" diyordu.

MHP'DEKİ DURUMA GELİNCE...
Salı günü Ankara'da toplanan milletvekili adaylarına Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin mesajı ile birlikte, Çankırı İl Teşkilatının ihtiyacı olacak seçim malzemelerinin Çankırı'ya sevki büyük ölçüde tamamlandı.

MHP milletvekili adayları Dr. Şahin Eraslan ile Hüseyin Yakar'ın da seçim süresince kullanacakları afiş, broşür, ses düzenli ve giydirilmiş araç teminlerini tamamladıkları öğrenildi.

MHP tabanında "2009 yerel seçimlerinde alınan İl Genel Meclisi oy oranını hedeflemenin ötesinde bugüne kadar MHP'ye oy veren insanların tamamının oyunu parti oyuna çevirebilme gayretinin olduğu görülürken, bunun hangi oranda başarılıp başarılamayacağı da yer yer tartışılmakta.

GELELİM SÖZCÜ18'İN SEÇİM HAZIRLIKLARINA!
12 Haziran Pazar günü yapılacak olan genel seçimlere sadece siyasi partiler hazırlanmıyor!

Çankırı yerel medyası kendi içerisinde hangi hazırlıkları yerine getiriyor bilemem ama, Sözcü18 Haber Merkezi, Çankırı'daki seçim çalışmalarını sıcağı sıcağına sizlere ulaştırmakla beraber, bölgedeki seçmenin düşüncelerini, taleplerini ve eğilimlerini sayfalarımızdan yansıtmanın gayretinde olacağız.

Bütün bunları gerçekleştirmek için de giydirilmiş Sözcü18 aracında yer alacak olan yazı ailemizin önemli isimleri İbrahim Zencirci, Ömer Faruk Eryılmaz ve Serhat Uysal'la birlikte 12 Mayıs 2011 tarihinden itibaren başta Çankırı Merkez olmak üzere 11 ilçeyi ve köylerini karış karış dolaşacak ve sizlere "Seçim gündemi"nin ayrıntılarını sayfalarımızdan sunacağız.

Her zaman söylüyorum; Çankırı'da haberin merkezi Sözcü18 olduğu gibi, yeniliğin ve öncülüğün adresi de Sözcü18'dir...

Bizi izlemeye devam ediniz...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum