"Ceketimizi assak çıkar" (!)

Şanlıurfa şu ana kadar görüp görebileceği en çeşitli, en kritik yerel seçimlerinden birini yaşayacak. Bir yanda AK Parti'den ayrılan eski AB Uyum Komisyonu Başkanı ve milletvekili Kasım Gülpınar diğer tarafta görev süresi boyunca sel ve deprem felaketlerinde kepçeyle su tahliye etmesiyle hafızalara kazınan Zeynel Abidin Beyazgül.

DEM Parti henüz Şanlıurfa adayını açıklamazken Gülpınar’ın aktif siyaset hayatına Yeniden Refah Partisi'yle devam demesi bölgede tüm kartların yeniden dağıtılmasına sebep oldu. İlin bir diğer siyasi arenası da Siverek ilçesinde ateşlendi. Son güne kadar adaylığı hakkında ne bir anket ne bir siyasi kulis bilgisi bulunmayan AK Parti'nin sürpriz adayı, Susurluk kazasının çözülemeyen isimlerinden olan Sedat Edip Bucak’ın ailesinden Ali Murat Bucak oldu.

"Siverek için yeniden AK Parti" homurtuları başladığı anda uzun yıllardır bölgede aktif bir siyaset yürüten ve bölgenin bütünleştirici simalarından olan eczacı Hasan İzol da Yeniden Refah Partisi'nin Siverek adayı olarak açıklanınca AK Parti'nin Bucak ailesi hayalleri de seçim başlamadan büyük bir hezeyana uğramış oldu. Anket araştırmalarında ön plana çıkan isim Hasan İzol olurken; yoğun bir genç nüfusu barındıran Siverek ilçesinde özellikle genç kesimin Hasan İzol’un arkasında yürümesi kâğıt üstünde yapılan tüm planları boşa çıkaracak bir şekilde Yeniden Refah Partisi iddiasını halktan yükselen seslerle ve güçlü bir coşkuyla sürdürüyor.

eski-urfada-secimler-resim-02.jpg

AK Parti'nin Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde çıkardığı adaylar karşısında oluşan güçlü ve muhalif ailelerin nezdinde AK Parti'nin bu ilçelerde seçimi kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu iki ilçe için DEM Parti'nin güçlü adaylarla çıkması durumunda seçimin ipi göğüsleyen partisi olacağı yadsınamaz bir gerçek olarak halk arasında konuşuluyor.

Şehirleri ve halkları yoksullukla ve hizmet götürmeye engel olmakla tehdit eden AK Parti'nin deprem süresince bölgenin tümüne yardım götüren Şanlıurfa halkında nasıl bir yankı bulacağı da merak konusu. Daha önce 'ceketimizi assak çıkar' diyenleri eşeğe ters bindirip siyaset mezarlığına gönderen Şanlıurfa halkının bu yerel seçimde de tüm renklilikleriyle AK Parti'ye yeni bir ders vereceği halk meclislerinde yüksek sesle konuşulmaya devam ediyor.

DEM Parti'nin henüz açıklanmayan adayları, Yeniden Refah Partisi'nin güçlü adayları Kasım Gülpınar ve Siverek adayı Hasan İzol bu seçim için ilginç ve güçlü adaylar olurken DEM Parti'nin Şanlıurfa Eş Başkanı Selahattin Demirtaş olarak açıklanırsa kimse şaşırmasın...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.