Cezmi Çoban'ın 'Bodrum Kitabı' Cumhuriyet'in 100'üncü yılına armağan

Cezmi Çoban'ın 'Bodrum Kitabı' Cumhuriyet'in 100'üncü yılına armağan

Karia Uygarlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar geçen, bilinen 5 bin yıllık Bodrum tarihini bir bütün olarak ele alan kitap, tarihçi-araştırmacı yazar Cezmi Çoban'ın 19'uncu kitap çalışması olarak raflardaki yerini aldı.

UZMAN tarihçi-araştırmacı yazar Cezmi Çoban’ın, 19'uncu kitap çalışması olan “Bodrum Kitabı”, Bodrium Otel&Spa’nın sponsorluğu ve Bodrum Belediyesi, Bodrum Mimarlık Kitaplığı, Bodrum Akademia Vakfı, Bodrum Bahçeşehir Koleji, Bodrum Besiad (Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği), Bodrum Paşalılar Petrol, Bodrum Güntop Gıda, Cemdağ Aydınlatma, Mustafa Cem, Suha Özkan, Hülya Kocadon, Erkan Özşeker, Oğuz Develi’nin destekleriyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılı anısına yayınlanarak, Bodrum kamuoyunun ilgisine sunuldu.

Kitap; Karia Uygarlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar geçen, bilinen 5 bin yıllık Bodrum tarihini bir bütün olarak ele alarak, arkeoloji’den tarihe, coğrafyadan mimariye, deniz Kültüründen turizme, folklorden edebiyata kadar Bodrum’un farklı özellikleri ve kadim değerlerine ışık tutan 87 araştırma/inceleme yazısını bünyesinde barındırmakta.

Her bir metin, alanında uzman kişilerce kaleme alınmış ve incelenilen konuyu derinlemesine ele almakta. Kitabın, bundan sonra yapılacak Bodrum Kent Belleği Araştırmaları için, rehber bir eser niteliği taşıyacağı, Bodrum’u anlayabilmemiz ve anlatabilmemiz adına önemli bir başvuru kaynağı olacağı görülmekte.

Cezmi Çoban, 19. kitap çalışması olan “Bodrum Kitabı” hakkında görüşlerini şöyle belirtti:

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan ettiğim, Bodrum Kitabı adlı çalışmayı yaklaşık 3 yılda tamamladım. Alanında uzman akademisyen, yerel tarihçi ve araştırmacılarla iletişime geçerek, kendilerinden Bodrum’un pek bilinmeyen değer ve özellikleri hakkında araştırma yazılarını ve akademik makalelerini rica ettim. Daha önce Muğla Bibliyografyası, Bodrum Bibliyografyası, Milas Bibliyografyası adlı kitaplarım ile, Bodrum’un da içinde olduğu Karia, Menteşe ve Muğla İl Coğrafyası hakkında yazılmış tüm literatürü tarama ve gözden geçirme imkanım olmuştu.

Bu doğrultuda, 5 bin yıllık kadim bir kent olan Bodrum’un kendine has değer ve özelliklerinin kamuoyunca bilinmesi ve Bodrum’un her yönüyle kamuoyuna tanıtılması amacıyla 'Bodrum Kitabı' adlı eserin hazırlıklarına giriştim. Bu süreçte en büyük desteği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Abbas Çınar’dan aldım. Kendisinin 2004 yılında yayınladığı 'Muğla Kitabı' adlı çalışması, Bodrum Kitabı’nı yayına hazırladığım sırada en büyük yol göstericim olmuştur. 'Bodrum Kitabı’nın hazırlık aşamasında Sayın Ali Abbas Çınar hocamızın vefat haberiyle sarsıldım. Muğla İl Kitaplığı’nda mümtaz bir yeri olan hocamızı 24 Şubat 2023 tarihinde kaybettik. Ömrü vefa etseydi 'Bodrum’da İnanış Merkezleri (Erenler/Yatırlar)' adlı araştırma yazısı ile Bodrum Kitabı içinde yerini alacaktı. Ailesine, sevenlerine ve akademi dünyasına bir kez daha baş sağlığı diliyorum.

Bilinen 5 bin yıllık tarihi boyunca sahip olduğu doğal güzellikleri, stratejik konumu, bereketli toprakları, hoşgörülü toplumu, yaşamaya uygun iklimi gibi özellikleriyle; birçok kültüre, uygarlığa ev sahipliği yapmış ve her devirde ilgi odağı olmayı sürdüren Bodrum’u öğrenmek ve daha yakından tanımak isteyenler için Bodrum Kitabı, bugün olduğu gibi yarın da kaynak bir eser olmayı sürdürecektir. Destek olan tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkürüm bakidir. Sonraki hedefim Bodrum Ansiklopedisi. Umarım, 2024- 2029 yılları arasında bu projemi tamamlayabilirim.”

YAZAR CEZMİ ÇOBAN HAKKINDA

1985 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini Muğla ve Bodrum’da sürdürdü. Bodrum Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarındandır. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü dereceyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası sempozyumlarda Bodrum ve çevresinin sözlü kültürü ile yerel tarihini ele alan bildiriler sunarak; gazete, dergi, bülten ve blog sayfalarında Bodrum’a ait yüzün üzerinde araştırma-inceleme yazısı yayınlandı. Bodrum Belediyesi Kültür AŞ. Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışan yazar, araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürmektedir. Bodrum Kitabı yazarın 19. kitap çalışmasıdır.

bodrum-kitabi-kapak-resim-022.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler