"Çılgın Proje"siz 2-0! Öyle mi?

Vatandaşın oy sandığına gitmesine artık haftalar değil sadece ve sadece günler hatta saatler kaldı...

Siyasi partiler ve milletvekili adayları "bir oy daha" fazla alabilme uğruna her türlü gayreti ve fedakarlığı seçim yasaklarının başladığı saate kadar gösterecekler.

Başbakan Erdoğan'ın Çankırı mitingi ile ilgili yorumlar ve değerlendirmeler sıcaklığını korurken, dün Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu'nun düzenlediği basın toplantısı da kafalardaki soruya cevap vermedi!

Kafalardaki soru ne mi? Soralım:

- Her gittiği şehirde yapılan mitingde Başbakan, o şehir için "çılgın proje" açıklıyor! Çankırı'daki konuşmasında Çankırı ile ilgili "çılgın projesini" kendi ağzından öğrenemedik!

Evet... Madem ki Çankırı, başta referandum oylaması olmak üzere en fazla oyu Ak Parti'ye ya da onun lehine kullandı ise, neden "çılgın proje"lerden nasibini al(a)madı!

35 çılgın projeyi İzmir hakediyor da, bir tek "çılgın proje" dahi Çankırı'ya çok mu görülüyor?

Çankırı için "çılgın proje" galiba 2. sıra adayı işadamı Hüseyin Filiz'in Çerkeş'e yapacağı yatırım!

Durum, vaziyet onu gösteriyor!

Hüseyin Filiz seçilse de seçilmese de Çerkeş'e o proje yapılacak! Şayet köylülerin açtığı davayı Milli Emlak kazanırsa! Onun  dışında Allah'a şükürler olsun ki projenin önünde tek bir engel dahi yok!

Biz yine konumuza dönelim! Başbakan'ın Çankırı mitingi!

Elde ettiğim bilgilere göre Başbakan'ın Çankırı'ya gelişine en büyük neden yine Çankırılı!

O niye ki (!) diye sormayın! Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek geldiğinde Çankırı Merkez'de "soğuk duş" yaşamasaydı Başbakan Çankırı'ya gel(e)miyordu!

Çankırılı'nın Cemil Çiçek'e Şahinler Çay Bahçesinde yaşattığı soğuk duş(!) Başbakanı istirahatinden yoksun bırakma pahasına Çankırı'ya getirdi!

Anlatayım: Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Çankırı seyahati, Ak Parti'nin Merkez'de yaşadığı sıkıntıyı tüm çıplaklığı ile ortaya koydu. İl Teşkilatı Çiçek'ten Başbakan Erdoğan'ın Çankırı'ya getirilmesi konusunda yardım istedi. Hatta Başbakan'ın Konya mitingine İl Başkanı Çivitcioğlu da gitti. Orada Cemil Çiçek'in de arabuluculuğunda Başbakan ikna edildi ve Çankırı programı uygulamaya konuldu!

Haliyle Çankırı için de "çılgın proje" gündeme gelmedi! Çünkü, hedef Çankırı'ya "proje" kazandırmak değil, 3'ten 2'ye düşen milletvekilinin tamamını Ak Parti hanesine yazdırmak!

Böyle olunca da, "armudun sapı var üzümün çöpü var" (!) aranmaz! Otobüsler, minibüsler, her türlü insan taşımasında kullanılan araçla Çankırı'ya insan taşındı! Komşu illerin teşkilatları aranarak onlardan yardım istendi! Ve sonuçta Çankırı Belediye Meydanına o kalabalık yığıldı!

Sadece meydandaki kalabalık mı! Miting alanında Başbakan Erdoğan konuşurken, arka sokaklardaki kahvehanelerde taş okey oynayan misafir sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değildi!

6 Haziran Ak Parti Çankırı mitingi, içi boş, Çankırı için bir anlam ifade etmeyen, Çankırı'nın geleceğiyle ilgili tek bir mesaj vermeyen ve hedefinde sadece ve sadece seçimin sonucu 2-0 olsun ama bizim olsun mantığıyla hazırlanmış bir sahne olarak siyasi tarihimizde yerini alacak.

Bununla birlikte Sayın Başbakan'ın da bırakınız Çankırı'ya ülke insanına dahi mesaj vermediği ve kendi adına "en boş konuşma" olarak adlandırılabilecek bir miting olarak hatırlanacak...

*  *  *

Dönelim tekrar Ak Parti 2. sıra adayı işadamı Hüseyin Filiz'e! Kendisiyle ilgili olarak yaptığımız haber ve yorumlarla birlikte son olarak ailenin gelini Evren Filiz'in gönderdiği mektup'la ilgili söyleyeceklerim var!

Hüseyin Filiz şu saat itibariyle siyasetçi! Ve de yaptığı konuşma ve açıklamalarla vatandaştan "oy" istiyor... En doğal hakkı... Yaptığı siyasi çalışmalar içerisinde Regaib Kandili münasebetiyle Uzay Düğün Salonunda Çankırılı kadınlara karşı yapmış olduğu (şahsıma göre talihsiz) konuşma, Evren Filiz'in mektubuna kadar olan süreci doğurdu!

O konuşma anına kadar Sözcü18 sayfalarında ne dünürü Pakize hanım, ne de gelini Evren Filiz yer almadı... Ak Parti 2. sıra adayı işadamı Hüseyin Filiz'in "Aldatan bizden değildir" mesajı bugün gelinen noktanın çilingiridir! Başta aday Hüseyin Filiz olmak üzere kendisini destekleyenler, ona gönül verenler Sözcü18 ile birlikte şahsımı yargılarken şapkayı önlerine koysunlar ve "bu konuşmaya ne gerek vardı" sorusunun cevabını arasınlar...

Siyaset sahnesinde herşey söylenir! Eğer bu tezin savunulacak bir yanı var ise, gazetecinin de, yazarın da, çizerin de söyleyecek sözü ya da sözleri vardır...

*  *  *

Siyasi gündem böylesine hızlı giderken bir başka notu da değerlendirmek istiyorum! Aldığım bilgilere göre Ankara'daki "çanta federasyon" genel kurul yapacak (mış)! Hem de Ankara Esnaf Sanatkarlar Birliğinin salonunda...

Demek ki "rüştünü ispat zamanı" gelmiş! Çanta Federasyon ilk kez farklı bir salonda kamuoyunun önünde genel kurul yapacak...

Bu köşeden dile getirdiğim eleştirilerin hangi oranda doğru olduğunun bundan daha büyük kanıtı olabilir mi... İlk genel kuruldan sonra "çanta federasyon" lafını bir daha kullanmayacağımı şimdiden belirteyim... Çocuk adam olma yoluna girmiş!

Seçim gündemi biter bitmez İnköy'deki Deli Recep'i (Recep Yeşil) Çankırı'da "yılın adamı" ilan edeceğim haberiniz ola... Kalın sağlıcakla...

ZORUNLU AÇIKLAMA / 9 Haziran 2011 Saat: 09.20

Yukarıdaki yazı ile ilgili olarak Ak Parti İl Başkanı Salim Çivitcioğlu aradı ve "Sayın Devlet Bakanımız Cemil Çiçek Konya'da yoktu. Ben Konya'ya sayın bakanımızın arabuluculuğu ile gitmedim. Bunun yanı sıra yine Sayın Bakanımız Cemil Çiçek'in ziyaretinde bizlerde ve Çankırı'da soğuk duş etkisi yapacak olaylar yaşanmadı. Haber kaynağınız nedir ya da neresidir bilmiyorum ama yazınızda söz ettiğiniz olaylar ile sayın Başbakanımızın Çankırı'ya gelmesi ile kurmuş olduğunuz ilintiler eksik ve tarafgir bilgilere dayanmakta." dedi.

Sayın İl Başkanı Çivitcioğlu'nun aktardığı bu bilgileri yazının ekinde kullanma ihtiyacı duydum. Bunun dışında İl Başkanı sayın Çivitcioğlu'nun açıklamasına karşın ben yine yazdıklarımın arkasındayım. Nedeni ise konuyla ilgili haber kaynaklarımın sayısı bir ya da iki değil, çok daha fazladır. Bilginize. (V.B)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum