İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Dana büyür öküz olur, bir buçuktan iki olur (!)

Her gördüğümüz iş yarım ve dahi “buçuklu” olsun ki Çankırılı olduğumuz bir tarafımızdan belli olsun. Öyle değil mi?

Sözcü 18 Seçim Kervanına ancak mayıs ayının sonunda katılma nasip oldu, malum “Kervan yolda düzülürmüş” Biz de öyle yaptık. İşin sonunda hem üzüp, hem de üzülmeseydik iyi olacaktı ya, neyse, her şey olacağına varır. 

“Oldu olacak kırıldı nacak”

İlk gün yukarı mahallelerden başladık, genç, yaşlı vatandaşı dinlemeye, seçimin nabzını tutmaya çalıştık. Damlamca da, Osmanlı Bayırında, İmaret'de. Nabızlar “bir buçuk” atıyordu.

İkinci gün Boyalca kaşından seyrettik,”Uzak Çağların Yakın Kentini” Boyalcalı dertli mi dertli. Mahalleli diyor ki;

"Şeerin yanı başında, efendi ağaların dizinin dibinde yıllarca susuzluk çektik. Geçmişte eşeklerle su taşırdık, üşüşürdük şeer çeşmelerinin başına, kavga, niza ederdik. Sağ olsun böyyüklerimiz bizim iyiliğimizi düşündüklerinden, oy-rey gailesi gütmeden, 1976 yılında mahalle yaptılar, adımızı Esentepe koydular. Köyden, şeere mahalle olunca suyumuz çeşmelerden, güldür, “güldürcek” akar zannettik. Vara vara vardık; 2011’e suyu hala şeerden taşıyoruz. Tek fark, eşek yerine traktörle taşımaya başladık. Güldürcez didiler, bir türlü güldürmediler siyasetin efendi ağaları yüzümüzü”

Akçavakıf köyü, Korgun, Ilgaz, Kurşunlu, Çerkeş derken; az gittik, uz gittik, dere depe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki ardımıza, bir arpa boyu yol gitmişiz. Buralarda ise nabızlar, “bir buçuktan” iki iki diye atıyordu.

Sorduk vatandaşa, ne olur?

Kimileri Tayip rüzgarını almışlar arkalarına, öyle bir havalanmışlar ki, diyorlar, iki sıfır olur.

Ses ver diyenlerin, sesi hepten kesilmiş. Tıpkı yerel seçimlerde olduğu gibi, inadına geri geri basmaktalar. Umutlarını 1+1‘e bağlamışlar. Diyor ki; “bir artı bir olur. Fazla çalışmadan çabalamadan oluruna da gelirse bir bize yeter, zaten daha öncede bir idik. Hayalleri, heyecanları yok teslim olmuşlar kasete, bire razılar yine.

Her daim ana muhalefet yeni liderini, önce benzetmişler “Gandi’ye” olmamış, Yeni “Karaoğlan” demişler o da tutmamış. Halbuki “Hüdaverdi” deselermiş cuk oturacakmış, ilk defa gelmiş Hüdaverdi Çankırı’ya, seçimlerde aldıkları 5800 oy kadar ahali seyrine gelmiş, sevindirik olmuşlar, “buçuğu” çoktan kaybetmişler çeyreğin çeyreğini “Calb”ı aramaktalar.

Bu halleri gören, duyan, kimi hemşeriler kalktı başladı oynamaya; “dur yaren ağa, bu haller nece hal dedik” Efendi ağa dedi;

“Bizim için her yer kendürük”

Son söz olarak:

Aldı sazı “Elekçi İbrahim”

Bir olur, iki olur
Dana büyür öküz olur.
Çengel otu sakız olur.
Bir buçuktan iki olur.
Vekil oldun,
Adam olmadın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum