İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Delimiz, Velimiz, Gülümüz…

Ne kadar zaman oldu, rahmetli olalı?

Beş yıl? On yıl?

Ne çabuk unuttuk?

Kimden mi bahsediyorum?

Gülümüz Adnan’ımızdan, hani şu deli ile velî arasında ince bir çizgide gidip gelen, kimimizin deli diyerek gülüp geçtiği, kimimizin meczup dediği, Büyük Cami çevresindeki esnafın sevip kolladığı, Arasta'nın, çarşının uğuru, bereketi, ortalıkta görülmediğinde herkesin merak ettiği Adnan…

“Deli Adnan”

deli-adnan-cankiri-sozcu-resim-033.jpg

Her sabah Büyük Camide sabah namazını kılan Adnan, kendi dilinde dualar eden ve yine kendince adet haline getirdiği eğilip kalkmalarla zaman zaman cezbeye kapılmış dervişler gibi içten içe kaynayan, coşan, Adnan…

Cami cemaatinin alıştığı bu hallerine, deliliği de eklenince daha bir hoş görülen Adnan…

Büyük Cami'den kalkan her cenazeye elinde bir bidon su ile Sarıbaba’ya kadar eşlik eden Adnan...

Topladığı yiyecekleri fakir fukaraya dağıtan Adnan…

Ölümünden sonra yaptıkları ile şehir efsanesi olan Adnan…

Geçmiş yıllarda Adnan ile ilgili talebimizi, yazılı ve sözlü olarak Belediye Başkanlığımıza iletmiştik. ‘İlgileneceğiz, gündemimizde’ demelerine rağmen, ne yazık ki bu güne kadar herhangi bir gelişme olmadı.

Bir kaç gün önce, Çankırı Belediyesine web sayfasından yazılı olarak talebimizi yeniledik,  sağ olsunlar Belediye Beyaz Masa çalışanları telefonla dönerek konuyu ilgili makama ileteceklerini söylediler.

Belediye Başkanımız Sayın İrfan Dinç’in Yukarı Çarşı'nın gelişmesi için yaptığı çaba ve çalışmalara katkı olacağına inandığımız, Adnan’ın mekanı olan Büyük Cami civarı veya Kentsel Dönüşüm Projesinde yeni yapılacak bir parkta;

Adnan “anı heykeli” ve Kuşhane önerimizi dikkate almalarını rica ediyoruz.

Heykel dediysek, bildiğimiz klasik heykellerden değil, Adnan’a yakışan, bir bank üzerinde oturan, elinden kuşların su içtiği, yem yediği mütevazı sade bir Adnan figürü. Tıpkı Eşkişehir sokaklarında olduğu gibi, banklarda oturan halktan insan figürlerinden.

Daha doğrusu Adnan’ı hatırlatan bir anı, Çankırılılar vefa nedir bilirler.

Arasta, çarşı esnafının, Adnan’ın geri dönmesi ile birlikte, tıpkı Adnanlı günlerdeki gibi işlerindeki uğur ve bereketin artacağına inanıyorum. 

Büyük Camii önünde, ilçe ve köy minibüslerinin kalktığı yerde bir bank üzerinde Adnan’ın tekrar oturduğunu görmek sizi mutlu etmez mi?

“Deli Adnan” bu şehrin unutulmayacak sembollerinden biriydi. 

Bu yazı toplam 7618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
9 Yorum