Devrez'de bahar etkinliği

Her zaman olduğu gibi istasyonda buluşup 07.10 civarında yola koyulmuştuk, Kurşunlu’ya doğru yol alırken aklımda olan tek sorun havanın yağmurlu olma ihtimaliydi. Şayet yağmur yağarsa günümüz biraz ıslak geçebilirdi. Küçük bir iki yağmur damlasının ardından bulutların yükselmesi arada bir olsa da güneşin hafif tebessüm etmesi ile endişemin yersiz olduğunu anladım. Bir saatlik bir yolculuğun ardından 10 araçlık konvoyumuz su ile buluştu. Seri bir şekilde semaverler yakılırken kahvaltılar hazırlandı ve odun ateşinde tereyağı ile yapılan omlette kahvaltı tabaklarında ki yerini alınca neşe içerisinde kahvaltı faslı sona erdi.

Uzun geçen kış dönemi ardından hepimizin özlemle beklediği olta atma işi için Devrez kenarında yerlerimizi alarak oltalarımızın uçlarındaki çeşitli sahte arılar, çekirgeler, mebs’ler sallanmaya, su ile buluşmaya başladılar. Yıl boyu akarsularda avcılığı serbest olan tatlı su kefali avcılığı ile sezonu açmak istemiştik, aynı zamanda da böyle bir bahar etkinliği ile ÇANOBDER üyeleri arasındaki dostluğun pekişmesini, yeni üyelerimizin kaynaşmasını hedeflemiştik. Son 24 saat içerisinde aldığımız tepkilere bakıldığında da ne kadar yerinde bir faaliyet gerçekleştirdiğimizi memnuniyetle görmekteyiz. Faaliyete katılanlar tekrarının ne zaman olacağını, katılamayanlar ise üzüntülerini belirtmekteler. Yapılan yorumların bir kaçını sizlerle paylaşmak isterim ki sadece yazım hataları düzeltilmiş olup yorum üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır;

“Hayatımda o kadar balığa gittim bu sefer ki gittiğim balıktan aldığım zevki daha hiç birinden almadım sevgili başkanımıza ve değerli büyüklerimize, ağabeylerimize çok teşekkür ederim. Bir daha ki etkinlikte buluşmayı dört gözle bekliyorum.”

“Sayın başkanım, kıymetli üye arkadaşlarım, değerli misafirler, Hava çok güzeldi, yer mükemmel, ortam harika, herkese teşekkür ederim.”

“Başkanım çok nefis kareler. Bu karelerde bulunamadığım için üzgünüm... Tüm ÇANOBDER üyesi ve yöneticilerine sevgi ve saygılar.”

“Bir etkinlik ancak bu kadar güzel olur, bir çığ gibi büyüyoruz, emeği geçenlerden ALLAH razı olsun.”

“Etkinlik dediğin böyle olur, teşekkürler başkanım, yeni organizasyon ne zaman bundan bir şey anlamadık.”

“Çok güzel bir etkinlik olmuş aranızda sağlığım dolayısıyla bulunamadım saygılar”

Günümüzde birkaç kişinin bile bir araya gelerek muhallebiciye gitmekten çekindiğini göz önüne alırsak, doğru bir yolda olduğumuzu düşünmek sanırım şımarıklık ya da kibir olarak algılanmamalıdır. Zira olta balıkçılığına gönül vermiş tam 40 kişi bir araya gelip neşe içerisinde yan yana olta sallayabilmenin keyfini yaşamış bulunmaktayız. Bu keyif gün geçtikçe de artarak çoğalma eğiliminde. Bunun en belirgin özelliği ise eylül ayının son haftasında gerçekleştirdiğimiz Soğanlı Çayı etkinliğine 18 kişilik katılım olmuş, tam bir hafta sonra ise Çankırı’ya 220 km. mesafede olan Bolu/Gölköy yarışmasına 48 saatlik etkinlik için iki takım olarak 8 kişi katılmış ve cumartesi günü aradaki mesafeye aldırmayarak 5 arkadaşımız bizlere moral ve destek ziyaretinde bulunmuştu. Yine geçtiğimiz aralık ay’ı içerisinde yapılan etkinliğe ise 28 kişilik bir katılım sağlanmıştı. En son geçtiğimiz 17 Nisan Pazar günü gerçekleştirdiğimiz Devrez kefal balığı yakalama ve bahar etkinliğimiz kapsamında 40 kişi olmuştuk.

Eriyen kar sularının da etkisi ile kabarmış olan Devrez oldukça berrak akarken, oltalarımızın ucundaki yemlerin de su içinde ki görüntüsünün balıklarca rahatlıkla fark edilmesini sağlıyordu. Tutulan balıklar geri suya iade edilirken vakitte artık günün ortalarını geçiyordu. Toplanan kuru odunlar ile ocaklar yakılmış, kavurma sacları sacayakları üzerindeki yerlerini almıştı. İyice acıkmak için son enerjilerini sevgili Erkan’ın bağlaması eşliğinde ses cihazı kolonlarından yükselen oyun havaları ile atmaya çalışan arkadaşlarımız çimenlik zemini sahneye dönüştürmekte geciktirmediler. Yenilen öğle yemeği ardından şişkinliği eritmek adına Erkan’a biraz daha iş düştü, kendiside bizleri kırmayarak coşturdukça coşturdu. Bazı arkadaşlarımızda dökülecek epey de kurt varmış. Akşam üzeri toplanma vakti yaklaştığında suratlar gitmeyelim dercesine hüzünlenmeye başlasa da bunun da kolayı Devrez köprüsünün yan tarafında mola verilerek semaverde demlenen ve ayaküstü sohbet eşliğinde içilen tavşankanı çaylar ile bulundu. Her güzel şeyde olduğu gibi bunun da bir sonu vardı ve 20.30 dolaylarında Çankırı’dan hareket noktasına salimen ulaşılması ile nihayet buldu.

Bizler her geçen gün ve faaliyetin ardından farkımızı bir kez daha hissettirmeyi, dükkan önlerinde ahkam kesmemeyi, Karatekin Parkında balıkçılık ve avcılık dışında yapılan bir faaliyette ÇANOBDER’i dedikodu malzemesi yaptırmayacağımızı, her şeyden önce BİR olmanın ne demek olduğunu defalarca ifade ettik. Amatör olta balıkçılığını bu şehirde sevdirmeyi, sivil toplum kuruluşu olmanın büyük bir dayanışma ve kaynaşma aracı olarak kullanılabileceğini ilke edindik. Kuruluşumuzun üzerinden henüz 10 aylık bir zaman geçmesine rağmen küçük ama sağlam adımlarla hırslarımıza ve ihtiraslarımıza yenik düşmeden, her olumsuzlukta birbirimize daha fazla kenetlenerek, doğamıza sahip çıkıp onunla dost olabilmenin hazzını yaşadık.

17 Nisan pazar günü avlağımızı, ekmeğimizi, suyumuzu paylaştığımız arkadaşlarımıza ve sevgili Erkan’a teşekkür ederken, çeşitli sebeplerden dolayı aramızda olamayan ancak yüreklerinin bizimle attığını bildiğimiz arkadaşlarımıza da "inşallah bir sonraki sefere" diyoruz.

Bütün doğa severlere rasgelsin...

Bu yazı toplam 1581 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum