Dokunmatik ekranda son nokta! İZLE

Dokunmatik ekranda son nokta! İZLE

Kullanıcıların çimdikleyebileceği, bastırabileceği ve gerebileceği bir ekran: Obake.

Günümüzde teknolojik araçlarda dokunmatik veya üç boyutlu ekran kullanılıyor. Şimdi ise bu iki farklı ekran tipi bir araya getiriliyor. Kullanıcıların çimdikleyebileceği, bastırabileceği ve gerebileceği bir ekran: Obake

Massachustts Teknoloji Enstitisü'nün (MIT) medya laboratuarlarında tasarımı tamamlanan Obake'yi Dhairya Dand and Rob Hemsley tasarladı.
 
Aynı adı taşıyan ünlü Japon efsanesinden esinlenen proje, dokunmatik ekran, Smart televizyon ve akıllı telefonlara yepyeni bir boyut kazandırabilir.
 
Esnek bir yapıya sahip olan bu yeni tarz ekran; bastırılabiliyor, tutulup çekilebiliyor ve gerilebiliyor.
 
Projenin prototipinde görüntü elastik yapıya sahip bir ekrana projeksiyon yardımıyla yansıtılıyor.
 
Projeksiyondan yansıyan ışık ve ekranın aldığı şekil sayesinde gerçek hayattakine çok yakın görüntüler veren bu yeni ekran, henüz cep telefonlarında kullanılabilecek kadar gelişmiş değil.
 
Ancak cep telefonlarının da ilk olarak olağanüstü gelen projeler sonucunda ortaya çıktığı düşünülecek olursa, yakın gelecekte Obake'nin gündelik hayatımızın bir parçası olması kuvvetle muhtemel.
 
Obake nedir?
Japonca bir terim olan "obake", Japon kültüründe doğaüstü olayların anlatıldığı mit ve destanlara verilen genel bir isimdir. Kelime anlamı olarak ise "değişen şey" manasında kullanılır. Obake'ler genellikle dünyanın oluşumunu ve yaratılışı konu edinirler.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.