Dolar, 17 TL'ye yaklaştı

Dolar, 17 TL'ye yaklaştı

Türk lirasının Mayıs başından bu yana devam eden değer kaybı bu hafta hız kazandı. Mayıs'ta 14,7 seviyesinde olan dolar/TL kuru bugünün ilk saatlerinde 16,92'ye yükseldi.

Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Bu sabah Dolar/TL’de 16,92, Euro/TL’de 18,12 seviyeleri görüldü.

Gram altın da Dolar/TL’deki yükselişin etkisiyle 1000 TL’yi aştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gece yaptığı açıklamada "düşük faizle ihracat, üretim ve istihdam odaklı politikalara" devam edeceklerini belirterek "Kimse bizden şunu beklemesin, bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz" demişti.

Bu açıklamanın ardından Dolar ve Euroda hızlı artış görüldü.

Sene başında dolar/TL 13,35, Euro/TL 15,11 seviyesindeydi. Dolarda yılbaşından bu yana artış yüzde 27’ye yaklaştı.

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), dün 740’ı aşarak 14 yılın zirvesini gördü.

‘İŞİMİZE GELEN SEVİYEDEKİ DÖVİZ KURU…'

Finansal istikrar konusunda sorun olmadığını belirten Erdoğan, "Fiyat istikrarını ise aldığımız diğer tedbirlerin yanı sıra işimize gelen seviyedeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak sağlamayı planlıyoruz. Biz meseleye böyle bakıyor, buna göre çalışıyoruz" demişti.

Erdoğan, sıcak çatışma olmasaydı programın meyvelerini “bu aylarda” göstermeye başlayacağını, şimdi ise “biraz gecikmeyle” “önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren” gerçekleşeceğini belirtmişti.

CARİ FAZLA HEDEFİ TUTMADI

Erdoğan yönetiminin uyguladığı ekonomi tercihleri düşük faiz ile ihracat odaklı bir üretim canlılığı hedeflenirken böylece kalıcı cari fazla veren bir ekonomik yapı öngörülüyor.

Ancak küresel petrol, emtia, gıda fiyatlarında savaş kaynaklı sert yükselişler, Türkiye'nin cari fazla vermesine imkan tanımayacak boyuta ulaştı.

Ekonomistlerin bu yıl için cari açık beklentisi 40 milyar dolara yaklaştı ve her geçen gün yukarı revize ediliyor. Bu da politikanın temelini oluşturan ekonominin döviz fazlası verecek hale bu yıl gelemeyeceğini ve döviz ihtiyacının devam ettiğini gösteriyor. Bu gelişmeler, düşük rezervler kaynaklı endişeleri piyasalarda her zaman canlı tutuyor.

Bir diğer taraftan bu politikalar TL'deki değer kaybı ve büyüyen enflasyon sorunu beraberinde getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yılsonunda enflasyonu yüzde 50 altında görürken piyasa beklentisi TÜFE'nin yüzde 90'a yaklaştıktan sonra yılsonunda ancak yüzde 63.5'e gerileyeceği yönünde. Reuters anketlerinde her ay beklentiler daha da yukarı revize ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler