Domuz gribi 320 bin Euroyu buharlaştırdı!

Domuz gribi 320 bin Euro'yu buharlaştırdı!

Sokaktaki vatandaşın gündeminde ilk sırayı alan “domuz gribi” Çankırı’da

VIP hac farizesinin yerine getirilmesinde şimdilik “vurguna” neden oldu. Ve 40 "VIP" hacı adayından toplanan yaklaşık 320 bin Euro buharlaşıp kayboldu!

Bu yıl hac farizesini olabildiğince rahat ve lüks ortamlarda yerine getirmek isteyen 20 “üst gelir” seviyesindeki işadamı-mal mülk sahibi isimler, eşleri ile birlikte kişi başı 8 bin Euro vererek “hac kayıtlarını” gerçekleştirdiler. Ancak “VIP hacı” olma hayallerini gerçekleştiremediler.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ
Çankırı Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir’in, bulunduğu makam ve edinmiş olduğu çevreyi kullanarak başta Çankırı Merkez olmak üzere bazı çevrelerde “Diyanetin organizasyonunda gerçekleştireceğiniz hac farizesi sizlere eziyet olur! Biraz fark ödeyerek çok daha rahat bir ortamda bu ziyareti gerçekleştirme şansınız var. Bu konuda sizlere yardımcı olabilirim” şeklinde ve benzer telkinlerle başlattığı organizasyona 20 kişi eşleri ile birlikte kayıt yaptırıyorlar!

Doğaldır ki ziyaret için de bazıları ücretin yarısı olan 4 bin bazıları da ücretin tamamı olan 8 bin Euro’yu Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir’in işaret ettiği 9M şirketine yatırıyorlar!

BUNDAN SONRASINI MÜFTÜ YARDIMCISINDAN DİNLEYELİM
Konuyla ilgili gelişmeleri yaşanan mağduriyetin "çıkış noktası" olan Çankırı Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir’den dinleyelim:

“Sözünü ettiğiniz olay doğrudur. Yaklaşık 20 kişinin (eşleri söylemiyor!) bazıları 4 bin Euro bazıları 8 bin Euro yatırmıştır. Biz hacca gidecek olan bu arkadaşlara daha lüks otellerde kalacaklarını söylemiştik. Bununla birlikte şirketin Suudi Arabistan Elçiliği ile olan ilişkilerinden faydalanarak ‘misafir vizesi’ alarak işlemleri biraz rahatlaştıracaktık. Ancak son günlerde dünyayı da saran domuz gribi nedeniyle bu vizeler alınamadı. Dolayısıyla şirket de hacı adaylarını Suudi Arabistan’a götüremedi. Ortada bir mağduriyet söz konusudur. Ancak şirket aldığı paraları önümüzdeki hafta Perşembe (24 Aralık) günü ödeyecektir!”

Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir “Ödeme için daha önce de 17 Aralık Perşembe günü sözü verilmiş! Buna ne diyorsunuz?” şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı aldık:

“Ben şu anda Ankara’dayım ve sözü edilen şirketteyim. Arkadaşlar bazı sıkıntılar içerisindeler. Şirket sahibi, elindeki gayrimenkulü satarak bu konuyu kapatmak için gayret gösteriyor.”

VIP HACI ADAYLARININ KİMLİKLERİNE GELİNCE
Bu konuda kendisinden bilgi almaya çalıştığımız Çankırı Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir bize herhangi bir isim vermedi. Haber servisimizin ulaşmaya çalıştığı “VIP hacı adayları” listesinden sadece yılların işadamı M.Ç ve eşinin ismine ulaşabildik. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Sözcü18.com elde ettiği bilgileri okuyucusuyla paylaşmaya devam edecek.

Fotoğraf 1: Çankırı Müftü Yardımcısı İbrahim Halil Demir Fotoğraf 2: Seyahat acentasına para yatırdığı halde eşi ile birlikte hac farizesini yerine getiremeyen mağdurlardan biri olan Çankırılı işadamı M.Ç.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler