Dün kur’ada çıktılar ancak bugün 9’u istifa etti!

Dün kur’ada çıktılar ancak bugün 9’u istifa etti!

İşsizlik, ülkenin kanayan yarası. Bu kanayan yaradan doğaldır ki Çankırı da nasibini

alıyor. Yerel basında ve haber sitelerinde dün Milli Eğitim Kurumlarında “hizmetli” olarak asgari ücretle 4 aylık iş imkanına 862 kişinin başvurduğunu ve içlerinden sadece 35 kişinin işe alındığını okumuşsunuzdur.

Sözcü18.com olarak sizleri bugün Çanknırı’da yaşanan benzer ancak bir o kadar da ilginç bir gelişmeden haberdar edelim. İl Orman İşletme Müdürlüğüne önceki gün, yine Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde olduğu gibi 4 aylığına 20 asil, 5 de yedek işçi kur’a ile işe alınmıştı!

1 Mart 2010 tarihinde işe başlayacak ve haftada 45 saat mesai ve Çankırı çevresinde ağaçlandırma çalışması yapacak olan işçi adaylarından 9’u bugün kuruma verdikleri dilekçelerle “istifa” ettiler!

İstifa gerekçeleri de “Bizler açık arazide bu işi yapamayız” oldu!

1 Mart tarihinde işe başlayacak 25 işçiden 9'u, kurumdan kendilerine “masa başı” iş vermesini,  şayet bu mümkün değilse, kendilerinin “ağaç dikim işini” yapamayacaklarını bildirdiler!

Konuyla ilgili görüştüğümüz kurum yetkilisi “Doğrusu 24 saat içerisinde yaşanan durumu anlamış değilim! Günlerce yapılacak işi anons ettirmemize, adayların da yapacakları işi bilmelerine karşın, kur’a sonucu belirlediğimiz isimlerden 9’u bugün dilekçelerini getirerek bize teslim ettiler! Bu arkadaşların yerlerine İş-Kur Müdürlüğünden yeni elemanlar isteyeceğiz.” dedi.

BENZER BAŞKA BİR ÖRNEK!
Sözcü 18.com haber merkezinin elde ettiği bilgilere göre, Çankırı’da iş için İş-Kur Müdürlüğüne müracaat edenler, bu müracaatları sonrasında “durumlarını” bir de Ak Parti İl Teşkilatına bildiriyorlar.

Bugüne kadar bir şekilde Ak Parti İl Teşkilatına “Ben işsizim. Beni bir işe yerleştirin” şeklinde 200’e yakın isim kayıt yaptırmış!

Ve birkaç gün önce Çankırı’nın bilinen firmalarından Berrak Makarna, “kamyonlara işlenmiş ürün yükleyecek 6 işçiye” ihtiyaç duyuyor! Bu isteğini de Ak Parti İl Teşkilatına iletiyor!

Ak Parti İl Teşkilatına “iş arıyorum” şeklinde kayıt yaptıran 200’e yakın işsiz içerisinden, Berrak Makarnanın ihtiyacı olan “6 kişi” bulunamıyor!

Gerçekten Çankırı’da işsizlik had safhada! Ancak “mevcut işsizlerin tamamı” galiba “masa başı” iş istiyor! Ne dersiniz, Çankırı'ya fabrika yerine "masa + sandalye" göndererek sorunu çözme yoluna mı gidelim? Yoksa ...
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler