Eski Komutanlar ifade verecek

Eski Komutanlar ifade verecek

2004 yılında görev yapan komutanlar ifade verecek.

Ergenekon soruşturması kapsamında 2004 yılında görev yapan kuvvet komutanlarına tebligat gönderildi.

O dönem görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verecek.

Komutanlara “Ayışığı”, “Sarıkız” ve “Eldiven” isimli darbe girişimi iddiaları sorulacak. Komutanların haftasonuna kadar ifade vermesi gerekiyor.

Daha önce eski Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’ün de bilgisine başvurulmuştu.

NOKTA DERGİSİNDE YAYIMLANMIŞTI
Nokta dergisinde yayımlanan Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen "Darbe Günlükleri", 2003-2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyordu.

"Sarıkız" darbe girişiminin Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanlarının birlikte planlandığı iddia ediliyordu. "Ayışığı" planının ise Jandarme Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından planlandığı belirtiliyordu.

AKP’yi iktidardan düşürmeyi amaçladığı iddia edilen bu planda, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün de gerekirse istifaya zorlanabileceği ifade ediliyordu. Bu dönemdeki en son darbe girişi ise "Eldiven" ismindeydi.

Kapatılan Nokta dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, günlüklerdeki yazılardan Aytaç Yalman ve Özden Örnek’in darbe konusuna soğuk baktıklarını anladığını söylemişti. (Kaynak: mynet.com)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler