Evini değiştirenler dikkat!

Evini değiştirenler dikkat!

Bu günlerde evini taşıyanlar, ya da taşıma zorunda kalanların, taşınma masrafları dışında, adres bildirmeme

nedeniyle cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamaları için dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir şekilde ikametgâhını değiştiren vatandaşlar, 20 iş günü içinde nüfus müdürlüklerine başvurarak yeni adreslerini kayıt ettirmezlerse 329 tl para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca, çocuğunu istediği okula kayıt yaptırmak veya icradan kurtulmak gibi gerekçelerle, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlara ise 660 tl para cezası veriliyor.

TAKSİT YAPILIYOR
Adres Kayıt Sistemi Yönetmeliği uyarınca, ikametgâhını değiştirenlerin, 20 iş günü içinde ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni adreslerini kayıt ettirmeleri gerekiyor. Önceden bu işlemle ilgili olarak muhtarlıklara bildirimde bulunmak yeterli olurken, artık bu bildirim doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine yapılıyor.

Süresi içinde bu bildirimi yapmayan vatandaşlara, 2010 yılı için 329 lira para cezası tahakkuk ettiriliyor. Adreslere tebliğ edilen bu ceza, 15 gün içinde ödendiği takdirde yüzde 25 indirim yapılıyor. Daha geç ödenmesi halinde ise 4 taksit uygulanıyor. Trafik cezalarında olduğu gibi, vatandaşların bu ceza için mahkemelere itirazda bulunabilme hakkı mevcut.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler