Fatih Altaylı Karabük'te yaşanan kazayı yeniden gündeme getirdi: Bir vali rezaleti

Eski Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlunun karıştığı trafik kazasının MOBESE görüntülerine bir yıl sonra ulaşıldı. Görüntülerin, tanıkların Gürel'i suçlayan ifadelerini doğruladığı belirtildi.

KARABÜK'te 1 yıl önce meydana gelen trafik kazasında Portakal çifti hayatını kaybetti. Görgü tanıkları, saatte 150-180 km ile giden bir Ford marka arabanın kendilerini sollayıp Behiye Portakal ve Salih Portakal çiftine çarptığını anlattı. Ancak kazayla ilgili MOBESE kayıtlarına ulaşılamadığı gibi, kazadan ölen çift sorumlu tutuldu ve çocuklarına, kazayı yapan arabanın masrafları için haciz gönderildi.

Gazeteci Fatih Altaylı, bugünkü yazısında bu kazayı yeniden gündeme getirdi. İki kişinin ölümüne neden olan kazayı yapan Ali Emre Gürel'in, dönemin Karabük Valisi Fuat Gürel'in oğlu olduğunu belirten Altaylı, son valiler kararnamesi ile valinin pozisyonu değişince, kazanın kayıtlarına da ulaşılabildiğini yazdı.

Fatih Altaylı'nın "Bir vali rezaleti" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Bu anlatacağım gerçekten bir utanç hikayesidir. Bir kamu görevlisinin, kamu görevinin verdiği gücü kötüye kullanmasıyla yaşanmış bir rezalettir.

Bundan 1 yıl kadar önce, 30.06.2022 günü Karabük’te bir kaza meydana geldi.

Ali Emre Gürel isimli bir kişinin kullandığı Ford marka bir araç, bir kavşakta Toyota marka bir otomobile büyük bir şiddetle çarptı ve otomobilde bulunan öğretmen bir çift, Behiye Portakal ve Salih Portakal kaza sonucu hayatlarını kaybettiler.

Gece 01:15’te meydana gelen kazanın iki de görgü tanığı vardı. Görgü tanıkları ifadelerinde Ford marka aracın saatte en az 150-180 kilometre saatlik bir süratle kendilerini solladığını ve hızla kavşağa dalarak kazaya sebebiyet verdiğini anlattılar.

Ancak bu ifadeye rağmen olay örtbas edildi.

Kazayı gösteren MOBESE kayıtları yok oldu.

Ve tanık ifadelerine rağmen tanıkların 'en az 150 kilometre' ile kavşağa girdiğini söyledikleri Ali Emre Gürel değil, kendi yollarında giderken cinayet gibi bir kaza ile hayatlarını kaybeden Portakal çifti suçlu bulundu.

Olay bununla da bitmedi.

Ford marka aracı sigorta eden şirket, hayatını kaybeden Portakal çiftinin çocuklarına Ford marka aracın tamir masraflarını içeren bir fatura yolladı ve üzerine bir de icra takibi yaptırdı.

Anasız babasız kalan çocuklar bir de icra takibi ile karşı karşıya kaldılar.

Peki niye böyle oldu biliyor musunuz!

Çok basit.

Kazayı yapıp, iki kişinin ölümüne neden olan Ali Emre Gürel’in babası Fuat Gürel Karabük Valisi idi. Ancak son valiler kararnamesi ile Fuat Gürel valilikten alınıp, mülkiye müfettişliğine atanınca 1 yıldır bulunamayan MOBESE kayıtları bulundu ve kazanın tam da görgü tanıklarının anlattığı gibi meydana geldiği ortaya çıktı.

Şimdi umuyorum ki, bu dava yeni delillerin ışığında yeniden görülür.

Umuyorum ki, vicdanlı biri olduğu söylenen Adalet Bakanı bu konuda inisiyatif kullanır."

YEREL GAZETECİ OLAY SONRASI YAŞADIKLARINI AKTARDI

Fatih Altaylı'nın bu yazısının üzerine Karabük'te yayın yapan 'Karabük Doğru Haber' gazetesinin X (Twitter) hesabından bir paylaşım yapıldı. Paylaşımda "Kaza sonrası kendisine çok çağrı yaptık bir yerel gazeteci olan İmtiyaz sahibimiz Kazım YILMAZ vali bey tarafından mobing uygulanan tek gazetecidir. Tüm resmî kurumlarda basın toplantılarına alınmadı. Resmî ve özel sektör ilan reklam ödemelerimiz kesildi. Valilik basın listesinde ismi olmayan tek gazeteci biziz. Üstüne üstlük 24 saat göz altına alınıp cep telefonuna el koyulan gazeteci ve halen üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen telefonu verilmeyen tek gazeteci de yine Kazım YILMAZ." denildi.

İşte o paylaşım:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler