FLAŞ... FLAŞ... Turgay Haydar cinayetinin şüphelisi Murat Y'nin ifadesine ulaştık!

FLAŞ... FLAŞ... Turgay Haydar cinayetinin şüphelisi Murat Y'nin ifadesine ulaştık!

Kaybolduktan 52 gün sonra cesedi bulunan Turgay Haydar cinayetinin şüphelisi olarak halen cezaevinde tutuklu bulunan Murat Y.’nin, Çankırı Cumhuriyet Savcılığınca yapılan soruşturmasında verdiği ifadeye Sözcü18.com ulaştı.

Bilindiği gibi, polis ve jandarmanın yaptığı yoğun aramalarda bulunamayan Turgay Haydar, 52 gün sonra Eldivan Saraydağı göleti civarında vücudunun yarısı toprak altında yarısı dışarıda bulunmuş ve bundan sonra iş, olayın katili ya da katillerinin açığa çıkarılmasına kalmıştı. Olayla ilgili bugüne kadar cezaevinde tutuklu bulunan Murat Y. ve kendisine silah temin eden Oktay Ç.'nin dışında herhangi bir gelişme yok.

Sözcü18.com haber merkezi, Turgay Haydar cinayetinin tutuklu “şüphelisi” 38 yaşındaki Murat Y.’nin olayı soruşturan Cumhuriyet savcısına verdiği 9 Şubat 2010 tarihli ifadeye ulaştı. 

“YA O BENİ YA BEN ONU ÖLDÜRECEĞİM
CÜMLESİ ŞAKAYDI" (!)

Turgay Haydar’ın cinayet "şüphelisi" olarak polis tarafından yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konulan Murat Y’a “silahı” nasıl temin ettiği sorusu sorulmadan önce, olayın tanıkları durumunda olan Sıtkı C., Oktay Ç. ve Hikmet A.’nın tanık olarak verdikleri ifadeleri ile şikayetçi Mehmet Haydar’ın ifadeleri alındıktan sonra, ifadede geçen silah ile Oktay Ç.’ye söylediği “Ya o beni ya ben onu öldüreceğim” türü ifadelerin sorulması üzerine, "şüpheli" Murat Y. Cumhuriyet Savcılığında verdiği ifadede şunları söylüyor:

“Oktay’ın tanık olarak verdiği ifadenin genel kısmı doğrudur. Benim Turgay’a geçen sene senet yaptığımız 17’si araba borcu, 15’i ihale teminatı olmak üzere 32 bin TL’lik senedim vardı. Ancak ben borcumu ödemiştim. Senedi almadım. Turgay’ın kaybolduğu günün 1 gün öncesi Oktay ile bulup bizim eve gittiğimiz doğrudur. Ondan silah istedim ancak ihaleye giriyordum o nedenle silah temin etmek istedim. Turgay ile kavgalı olduğumdan değildi. Turgay ile aramızda öldürmeye yetecek husumet yok. Ben Oktay’a Turgay beni sıkıştırıyor ya o beni ya da ben onu öldüreceğim demedim. Şimdi hatırladım bir defasında Oktay’ın yanında Turgay beni cepten aradı. Silah almaya gittiğim gündü. Telefonu kapattıktan sonra Oktay bana silah Turgay için mi dedi, ben de şaka yollu Turgay için dedim.”

Turgay Haydar’ın kaybolma tarihi ve aralarındaki mesajlaşma ile telefon görüşmelerinin sıklığı ile, kendisine gelen telefonları neden açmadığı ve Turgay Haydar’ın kendisini aradığı saat sorulduğunda “şüpheli” Murat Y. şunları söylüyor:

"DANA ALMAYA GELİYORUZ" (!)
“Hatırlamıyorum. Beni o gün çok aradı. Gece 11’de bile aramıştı. Kontörüm olmadığı için dönmedim, mesajlarına cevap vermedim. Sıtkı’nın evine gittiğimizde Oktay, Sıtkı’yı aşağıya çağırdı. Sıtkı’dan silah istedik. İhaleye gireceğim, bana lazım dedim. O da bana bende yok ancak Y. köyde bir arkadaşıma soralım dedi ve Çankırı’dan ‘muhtar’ lakaplı şahsı aradı. Şifreli şekilde ‘dana almaya geliyoruz’ dedi. 20:30-21:00 sıralarında köye vardık. Ağıldan ‘muhtar’ lakaplı şahıs geldi. Belinde çıkardığı eski tip namlusu biraz uzun kenarı hafif kırık şarjörlü bir silah çıkardı. 4 mermisi vardı. 1.000 TL dedi pazarlık ettik. Aşağı inmedi, 1.000 TL’ye aldık. Ben Sıtkı üstünü giyinmeye Çankırı’da evine girdiğinde Oktay’a 600 TL para verdim. 200 TL de bende vardı. Pazarlık etmek için böyle yapmıştık. Silahı alıp gelirken komisyon olarak Sıtkı’ya 2 tane Parlament, 50 TL para vermesini Oktay’a söyledim. Dönüşte Oktay verdiğim 600 TL’nin içinden bu harcamaları yaptıktan sonra Çankırı’ya dönüşte 200 TL’sini Oktay kendi cebine aldı. İşsizlik parası alacağım sana geri öderim deyip kalan bozukluk parayı, takriben 330 TL’yi bana verdi. Daha sonra eve bıraktım.

Satın aldığım silahı göstermek için Turgay’ların marketine gittim. Kapatmak üzerelerdi. Saat 21:00 – 22:00 gibi hatta Turgay’ın annesi de marketteydi. Dışarı çağırıp silahı kendisine gösterdim. Ertesi gün Turgay ile buluştuk. Filiz Çelik Kapının yanındaki boş tarlanın önünde 4 mermiyi attık. Sanayinin içine geçtik. Silah arabadaydı. Silahı beğenmediğim için iade ettim. O hafta içi mi ettim hafta sonu mu ettim onu hatırlamıyorum.

“ÜZERİME ATILAN SUÇU KABUL ETMİYORUM”
Para mevzuu kaparo olan 100 TL’dir. Onu da Oktay benden aldığı 200 TL ile ödeyecekti. Ben silahı Sıtkı’ya iade ettim. Annemgilin evine geldiğinde annemin evinde iade etmiştim. Feyzullah Ç’nin ifadesinde bahsettiği 2.000 TL kapora aldığım doğrudur. BİM’de işe girecekti, dolandırıcılık kastım yoktur. Bu parayı ödeyeceğim. Turgay’ın babası Mehmet Haydar’ın ifadelerinde bahsettiği Memiş Ç. Memiş Y’dir. Oğlu cezaevindedir. Oğlu Osman Gökhan Y’dır. Markette kavga eden kişi budur. Turgay’ın kaybolduğu gün ne Memiş Y. ile ne de onlardan bir akrabası ile görüşmüşlüğüm yoktur. Hikmet A’nın bahsettiği Beyzade’de yemek olayı ile ilgili bir şey hatırlamıyorum. Ben Beyzade’ye hiç gitmedim. Hikmet A. beni benzetmiş olabilir. Daha önceki ifademde belirttiğim üzere Turgay bana telefonum kapalı olduğu üzere mesaj atıyordu. Kontörüm olmadığı için ve hastanede tedavi gördüğüm için tekrar aramıyordum. Ruhsatsız silah taşıdığım doğrudur. Bu silahı iade ettim. Herhangi bir suçta kullanmadım. Atılı suçu kabul etmem.”

TUTUKLANDIĞINDA ÜZERİNDE 2.680 TL ÇIKMIŞ!
Turgay Haydar cinayetinde “şüpheli” olarak tutuklu bulunan Murat Y’a, tutuklandığı zaman üzerindeki paranın kaynağı ile ilgili sorulan sorulara şu cevabı veriyor:

“Ben o akşam yanıma 800 TL almıştım. Kalan parayı eve bırakmıştım. Ben hastanede yatarken Ali G’den para istedim. Ancak bu parayı Oktay aldı. Ali G’nin tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Ben Ali G’den para istediğimde 1. aydı. Yufka alacağım vardı. Bu parayı bu nedenle o paradan mahsup edip borcumu ödemedim. Silah almaya giderken Turgay’ın verdiği 4.000 TL’nin kalanı vardı. Üzerimde ele geçen para, bu paradan kalan 2.680 TL paradır.” (Haber: Sözcü18.com / ÖZEL)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler