FLAŞ GELİŞME: Valinin son talimatı polisi de şaşırttı!

FLAŞ GELİŞME: Valinin son "talimatı" polisi de şaşırttı!

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, kendisine bağlı emniyet teşkilatından yeni yıla

saatler kala öylesine bir istekte bulundu ki, bu talep karşısında polis de şaşırdı!

Çankırı’da göreve başladığı günden bu yana, uygulamaya koyduğu kararlarla adı “Yasakçı Vali”ye çıkan Şemsettin Uzun, çok değil daha 48 saat öncesinde kendisine bağlı emniyet teşkilatından “Çankırı sınırları içerisinde bulunan cadde ve sokaklarda sigara içilmemesi konusunda çalışma yapmalarını” istedi!

19 Temmuz’dan bu yana yurt genelinde uygulanan “kapalı alanlarda” sigara içme yasağının doğurduğu tartışmalar henüz bitmemişken, Vali Uzun’un kendisine bağlı emniyet birimlerine verdiği son talimat karşısında “polis” de ne yapacağını şaşırdı!

Vali Uzun’un verdiği talimat doğrultusunda çalışmalara başlayan emniyet yetkilileri bugünlerde yoğun bir şekilde “Tütün ve tütün mamulleri üzerine” yürürlükte olan yasaları tozlu raflardan indirerek didiklemekte ve “cadde ve sokaklarda sigara içilmesini engelleyebilecek bir yasa maddesinin” peşine düşmüş durumdalar!

İKİ SÜRÜCÜYE SİGARA CEZASI KESİLDİ!
Vali Şemsettin Uzun’un emniyet teşkilatına verdiği son talimat doğrultusunda, araç sürücülerinin sigara yasağına uyup uymadıklarını da “eskiye oranla” daha sıkı bir denetime tabi tutan bölge trafik polisleri de, dün şehir merkezinde iki özel araç sürücüsüne “yasaya dayanarak” 50’şer TL para cezası kesti. Trafik ekiplerinin konuyla ilgili hassasiyetlerini sizlere buradan aktarırken, sürücülerin direksiyon başında sigara içmemelerini de hatırlatmak isteriz.

YIL 1634! IV. MURAD ÇERKEŞ’TE!
Mevcut ceza yasalarımız içerisinde “cadde ve sokaklarda sigara içilmesinin yasak olduğuna” dair herhangi bir engel ya da “men” kararına Sözcü18.com haber merkezi olarak yaptığımız çalışma ve araştırmada rastlayamadık!

Ancak çoğumuzun yakından bildiği ve iktidarı döneminde “içki ile birlikte kahve ve kahveciyi” dahi yasaklayan IV. Murad, bildiğiniz gibi padişahlığı döneminde yani 1634 yılında Çerkeş’e kadar gelmiş ve orada konaklamıştı!

Hatta bu konaklama döneminde orada bulunan eski bir hamam ve kilisenin de onarılmasını istemiş, onarılan kilise de sonradan camiye dönüştürülmüştü.

YIL 2009: ŞEMSETTİN UZUN ÇANKIRI’DA!
Rivayet odur ki; Vali Uzun’a, geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi incelemelerde bulunmak üzere gittiği Çerkeş’te, duble yol çalışmaları sırasında kullanılan dozerin kepçesine takılan bir “sandukadan” çıkan “Temettuat defteri” (kârlar-faydalar defteri) sunulmuş!

Çerkeş'te kendisine sunulan ve tamamı Osmanlıca olan Temettuat kayıt defterinin tercüme edilmesinden sonra, ortaya çıkan metin içerisinde yer alan “bölgede şarap, kahve, kahveci ve tütün içimi ben tekrar buraya dönünceye kadar yasak ve men edilmiştir” cümlesinden destek alabileceğini düşünmekteyiz!

Bunun dışında, Türkiye Cumhuriyeti'nin mevcut yasaları içerisinde Vali Uzun’un polis teşkilatından istemiş olduğu "Çankırı sınırları içerisinde cadde ve sokaklarda sigara içilmesinin engellenmesine" yönelik talimatının, sadece ve sadece bu çalışmayı yapan emniyet mensupları arasında dahi fazlaca “alay konusu” olmaktan öteye geçebileceğini düşünmüyoruz...

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmanın gayretinde olacağız...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler