Garanti ve Turkcellden dünyada bir ilk

Garanti ve Turkcell'den dünyada bir ilk

Cep-T Paracard, banka müşterisi olsun olmasın tüm tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak.

Cep-T Paracard'ın basın toplantısında konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergün Özen, Türkiye'de bankacılığı yaygınlaştırmaya büyük önem verdiklerini belirterek,  bu amaçla mobil dünya ile ödeme sistemlerini entegre etmeye yoğunlaştıklarını söyledi.

Özen, Türkiye’de gerek yaşı gerekse geliri nedeniyle nüfusun üçte ikisinin bankacılık yapmadığının ve bu kişilere ulaşmak için ön ödemeli Paracard ile önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

1,5 MİLYON KİŞİYİ BANKACILIKLA TANTIŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Özen, şunları söyledi:"3 yıl sonunda ön ödemeli ParaCard ile 3 milyon, Cep-T Paracard ile ise 1,5 milyon kişiyi bankacılıkla tanıştırmayı hedefliyoruz. Turkcell ile kullanıma sunduğumuz Paracard ile Cep-T Para hizmetini birleştiren Cep-T ParaCard ise bu hedefe ulaşmamız için kaldıraç etkisine sahip. Bu projeyi kurumsal vizyonlarımızın son derece paralel olduğu Türkiye’nin iletişim ve teknoloji devi firmalarından Turkcell ile yapıyor olmaktan ise son derece mutluyuz” dedi.

TÜRK İNSANI TEKNOLOJİDE DAHA AVANTAJLI
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 'de  mobil iletişimde Türkiye'nin artık dünyada lider ülkeler arasında yer aldığını vurgulayarak, "Tarihine baktığımızda Türk insanı ilk kez teknoloji konusunda ABD ve Batı Avrupa ülkelerinden daha avantajlı konumda. Özellikle kapsama alanı ve ses hizmetinde Türkiye'nin geldiği yer gurur verici " dedi.

Ciliv, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bizim Mobil Finans’taki amacımız, hem bugüne dek bankacılık sisteminden faydalanamayanlara, hem de finansal kapsama dâhil olan, ancak sistemi günün ölçütlerine göre yeterince verimli kullanamayanlara mobilitenin avantajını yaşatmak. Bu doğrultuda, tüm bankalara açık mobil finansal servis platformu olan Cep-T Para  ile müşterilerimize finansal servislerde güvenilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken, bankalara da finansal kapsama dahil olmayan yaklaşık 20 milyon kişiye ulaşabilecekleri alternatif bir platform sunuyoruz. Bankacılık sektöründe yeniliklere imza atan Garanti Bankası’nın da Cep-T Paracard ile bu platformun ilk iş ortağı olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Finansal işlemleri mobilitenin avantajlarıyla buluşturan Cep-T Para’nın önümüzdeki dönem hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağını düşünüyoruz. 3 yılda 2 milyonu bankacılıkla yeni tanışanlar olmak üzere toplam 5 milyon kullanıcıya ulaşmasını beklediğimiz Cep-T Para ile cepten cebe ya da cepten karta yaklaşık 500 milyon TL’lik para transferi yapılacağını öngörüyoruz” dedi.

PARA TRANSFERİ ÜCRETİ 2.99 LİRA
Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin ise, Türkiye'de 21,4 milyon kişinin, 48 milyon kredi kartı bulunduğunu, 24 milyonluk bir nüfusun henüz kartlı ödeme sistemlerine dahil edilemediğini kaydetti.

Sezgin, bankacılık hizmetlerinin belli bir yatırım gerektirdiğini belirterek,  Cep-T Paracard'ın aynı zamanda bankacılık hizmeti olduğunu ve ara transferlerinin 2.99 lira ile ücretlendirileceğini söyledi.

Mevcut yasalar gereği 15 yaş altı grubunun bu hizmetten yararlanamayacağını ancak Cep-T Paracard'ı bankacılık hizmetinden faydalanmayan başta öğrenciler olmak üzere
toplumun tüm kesimi tarafından kullanılabilmesini hedeflediklerini söyleyen Sezgin, ''3 yılda 1,5 milyon kişiye ulaşmayı ve 20 milyon liralık bonus kazandırmayı hedefliyoruz'' dedi.

"GOOGLE VE MASTERCARD'DAN ÖNCE HAYATA GEÇİRDİK"
Sezgin, geçtiğimiz günlerde küresel düzeyde Google ve MasterCard'ın 6 ay sonra pilot çalışmalarına başlayacaklarını duyurdukları sistemin şu anda kendileri tarafından hayata geçirildiğini anlattı.

"NFC ÖZELLİKLİ T20 HAZİRAN'DA GELECEK''
Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da, oluşturdukları mobil finans platformunda bankacılığın mevcut ödeme sistemlerinden yararlandıklarını belirterek, ''3 yıl içinde 500 milyon lira para transferi ve 5 milyon üyesi olan bir mobil platform öngörüyoruz'' dedi.

Bayrakdar, NFC özellikli T20 telefonlarını haziran ayı içinde tanıtacaklarını ve bundan sonra Turkcell'in getireceği T serisi tüm telefonların NFC özelliği taşıyacağını belirtti.

CEP-T PARACARD İLE NE YAPILABİLECEK?
Cep-T Paracard, banka müşterisi olsun olmasın tüm tüketicilerin hayatını kolaylaştırarak alışverişte yeni bir dönemin kapılarını açacak. Turkcell müşterileri, ön ödemeli bir kart olan Cep-T Paracard ile karta yüklenen para miktarı kadar alışveriş yapabilecek, yaptıkları alışverişlerden bonus kazanabilecek. Arzu ederlerse, Mastercard logolu Garanti Bankası Bonus, Shop&Miles kredi kartına veya ParaCard’a ya da telefon modeli gözetmeksizin herhangi bir cep telefonu numarasına haftanın herhangi bir gününde herhangi bir saatte para gönderebilecek ve her an her her yerden cep telefonu ile herhangi bir Turkcell hattına TL yükleyebilecekler.

Cep-T Paracard kullanıcıları, alışveriş ve cepten hatta para yükleme yaptıkça, bedava konuşma süreleri kazanacak, her alışverişten sonra kazanacakları bonusla bedava alışveriş yapacak ve Cep-T Paracard kolaylığını fırsata çevirebilecek. Cep-T Paracard’ın çalıştığı SİM bazlı Cep-T Para servisinden faydalanmak için internet

CEP-T PARACARD NEDİR?
Cep-T Paracard, Garanti Bankası tarafından çıkartılan, Turkcell’in Cep-T Para platformu üzerinde çalışan, üzerinde kullanıcı adı ve soyadı bulunmayan bir ön ödemeli karttır. 5 TL karşılığında Turkcell İletişim Merkezleri’nden (TİM) kolayca alınan Cep-T Paracard’a TİM’lerden ya da Garanti ATM’lerinden istenilen miktarda para yüklenebiliyor, yüklenen para kadar MasterCard kabul eden tüm işyerlerinden alışveriş yapılabiliyor.

Kullanıcılar Cep-T Paracard’larıyla Turkcell İletişim Merkezleri’nde çok kısa bir kayıt işleminden sonra diledikleri Cep-T Paracard’a, Mastercard logolu Bonus ve Shop&Miles kredi kartına, Paracard’a veya operatör farkı gözetmeksizin herhangi bir cep telefonu numarasına, haftanın herhangi bir günü ve saatinde, saniyeler içinde para gönderebiliyor. Turkcell’liler ayrıca, oturdukları yerden hatlarına TL yükleyebiliyor, banka hesap numarasını bilmeye gerek kalmadan ya da banka hesabı olmayan birine operatör farkı gözetmeksizin sadece cep telefonu numarasını yazarak saniyeler içinde para gönderebiliyor. Cep telefonuna para gönderilen tüketiciler, herhangi bir Garanti Paramatik’ten, istedikleri an parasını çekebiliyor. Dileyen Garanti müşterileri, var olan Bonus, Shop&Miles veya Parard'ları ile sisteme kayıt olabiliyor. Bu hizmetten sürekli faydalanmak isteyen Cep-T Paracad sahipleri ise dilerlerse kartlarını, üzerinde kendi ad ve soyadları yazan kartla değiştirebiliyor.

CEP-T PARA FIRSATLARI
Cep-T Paracard ile yapılan tüm alışverişlerden bonus kazanılıyor, kazanılan bonuslarla bedava alışveriş yapılabiliyor. Cep-T Paracard alan Turkcell hat sahipleri, “Hoşgeldin” hediyesi olarak, yükledikleri ilk 10 TL karşılığında, bir hafta boyunca 80 TL değerinde 200 dakika konuşma hakkı kazanıyor. Cep-T Paracard ile alışveriş de fırsatlarla dolu.  Günde toplamda 25 TL ve üzerinde harcama yapan müşteriler, ertesi gün Turkcell içi 60 dakika / 24 TL bedava konuşma hakkı kazanıyor. Cep-T Para üzerinden 20 TL ve üzeri hattına yükleme yapan müşteriler de, 1 gün boyunca 3 saat bedava konuşabiliyor.

Cep-T Para servisi için Turkcell faturasına herhangi bir ücret yansıtılmıyor. Yapılan işlemlerin tutarı ve masrafı, banka tarafından karta yansıtılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler