Hava ambulansıyla 3 saatte Ankara yolculuğu!

Hava ambulansıyla 3 saatte Ankara yolculuğu!

Geçtiğimiz Cumartesi günü Ilgaz Doğruyol Tesislerine yakın bir bölgede İstanbul

yönüne gitmekte olan, sürücüsü Belgin Sırıken’in kullandığı aracın çarpması sonucu kullandığı motosikletiyle birlikte şarampole uçan Ahmet Gökay Öğdü’nün yaşadığı korkunç kaza sonrası, ortaya çıkan somut gerçekler hayli düşündürücü.

Sözcü18.com Haber Merkezinin kaza sonrası yaşanılanlarla ilgili olarak elde ettiği bilgiler “sağlık hizmetlerinin” ülkemizdeki mevcut durumunu da gözler önüne sermesi bakımından oldukça ilginç. Bu ilginçliklerin en başında kendisini oldukça somut bir şekilde gösteren durum şu ki; siz siz olun sakın ola hafta sonları hastanelik işiniz olmasın! Niye mi? Anlatalım...

ILGAZ’DAN KALKIŞ ve 
ANKARA’YA İNİŞ! YAKLAŞIK 3 SAAT!
Evet… Kaza sonrası yaşanılan “skandalların” en göze batanı hava ambulansının, tam da adına yakışır bir şekilde ağır yaralı Ahmet Gökay Öğdü’yü Ilgaz Stadyomundan alarak kalkması ile Etlik İhtisas Hastanesine inişi arasında geçen süre yaklaşık 3 saat!

Yaklaşık diyoruz, çünkü haber merkezimizin elde ettiği bilgiler ışığında 112 servisine bağlı hava ambulansının Ilgaz’dan kalkışı saat 14.10 gibi. Bu tespit 3 dakika önce ya da 3 dakika sonrası olabilir! Ancak havalanan ambulansın Ankara/Etlik İhtisas Hastanesine inişi kayıtlarda belli: 16.55!

BU SÜREDE HAVADA
NELER YAŞANDI!

Ağır yaralı Ahmet Gökay Öğdü’nün 112 servisine bağlı hava ambulansına binişiyle birlikte “kaos” da başladı! Çünkü, günlerden Cumartesi! Yani hafta sonu!

Ambulansdaki ağır yaralı Gökay’ın “beyin cerrahi uzmanı” olan bir hastaneye götürülmesi gerekiyor! Ancak gösterilen onca çabaya karşın “beyin cerrahi uzmanı” olan bir hastane bulunamıyor!

Havada kısa bir tereddüt ve Gökay’ın içinde bulunduğu hava ambulansı rotasını Kırıkkale’ye yönlendiriyor! Önce “Kırıkkale’de beyin cerrahi mevcut” (!) denilmesine karşın, daha sonra “olumsuz” yanıtı alınca havadaki “panik” yeniden başlıyor!

Bu arada sedyede yatan Gökay’ın kalbi 2 kez duruyor! Beyin cerrahi araması bir tarafa bırakılıyor ve havada Gökay yeniden hayata döndürülüyor!

Bütün bu olaylar yaşanırken dakikalar ve hatta hatta saatler geçiyor! Beyin Cerrahi Uzmanı arayışları yerden ve havadan yoğun bir şekilde sürmesine karşın, sonuç tam anlamıyla fiyasko! Beyin Cerrahi Uzmanı olan hastane henüz bulunamadı!

ÇARESİZLİKTEN HAVA AMBULANSI
ETLİK İHTİSAS’A İNİYOR!

Saatler 16.55’i gösterirken, ağır yaralı Gökay’ı taşıyan hava ambulansı Ankara/Etlik İhtisas Hastanesinin bahçesine iniyor. Ağır yaralı Gökay’ın 2 kez duran kalbi yapılan başarılı müdahale ile yeniden yaşama döndürülmüştür. Gökay’ın kalbi acil serviste bir kez daha duruyor! Ve yine hayata döndürülüyor!

Bütün bunlar yaşanırken “Beyin Cerrahi Uzmanı” olan hastane arayışı sürmekte! Hem de en yoğun haliyle! Ancak gösterilen çabalar boşuna!

Başkent Ankara’da onca hastane mevcutken, ne yazık ki görev başında olan bir tek “Beyin Cerrahi Uzmanı” olan kurum yok!

Günlerden Cumartesi ve burası Başkent Ankara! Onlarca tam techizatlı hastanenin olduğu bir şehir! Nüfusu 7 milyona yaklaşan bir kent! Üstüne üstlük Avrupa Birliği ödülü almış bir Başkent!

Ama, Beyin Cerrahi Uzmanı olmayan bir Başkent!

SAATLER 17.38… BEYİN CERRAHİ
GÖKAY’IN BAŞINDA!
Ve hava ambulansına konulmasından yaklaşık 3 saat 30 dakika sonra Gökay’ın başucunda nihayet bir Beyin Cerrahi Uzmanı!

Yer: Ankara/Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil ServisiGökay’ın sedyede getirildiği ve geldiği yere kadar 6 kez kalbinin durduğu ancak yapılan müdahalelerle yeniden yaşama döndürüldüğü 3 saat 30 dakikayı geçen bir sürenin sonunda, nihayet Beyin Cerrahi Uzmanının emin ellerinde…

Gökay'ın kalbi acil serviste bir kez daha duruyor… Yine müdahale… Ve yine hayata dönüş…

Oysa, çok değil kazadan 2 gün önce Sağlık Bakanı Recep Akdağ Çankırı’daydı!

HAVADA BEYİN CERRAHİ UZMANI AVINI
BAKAN AKDAĞ AÇIKLAMALI!
Ve gazetecilere karşı konuşuyordu: “Türkiye'de sağlık sistemi batılı ülkelerden çok daha ucuz, bu nedenle batılı ülkelerden sağlık turizmi için ülkemize gelenler var. Birçok batılı, ülkemize gelip, tedavi olduktan sonra ayrılıyorlar. Bu bizim başarımızın göstergesidir.''

Sayın Bakan; siz önce Cumartesi günü saat 14.10’da havalanıp da Ankara/Etlik İhtisas Hastanesine saat 16.55’de inebilen hava ambulansının, yukarıda yaklaşık 3 saat süresince ne aradığını bir açıklasanız!

Ilgaz'dan saat 14.10 dolaylarında havalanan ve yaklaşık 2 saat 45 dakika süresince havada kalarak, saat 16.55'de Ankara/Etlik İhtisas Hastanesine inebilen ve bu süreç içerisinde havada "Beyin Cerrahi Uzmanı” arayışını "gerekçeleriyle birlikte" bir de sizin ağzınızdan dinlesek!

Ve akabinde de 2'nci sorumuzu sorsak: Hastanelerimizdeki hafta sonlarındaki "doktor yetersizliği" ne zaman son bulacak?

Haber/Yorum: Vedat Beki

Fotoğraflar: Ahmet Gökay Öğdü'nün Ilgaz Stadyumuna getirilişi ve sonrasında hava ambulansının Ilgaz'dan ayrılışını göstermekte. + Sağlık Bakanı Recep Akdağ.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler