Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Hırsızın külahlısı

Yerel seçimler yaklaşıyor, çok az bir zaman kaldı. Belediye Başkanı olabilmek için harcanan paraların haddi hesabı yok. Hadi, Belediye Başkanı olmak için para harcamayı anladık; parti verir filan, neticede partinin namusudur der geçersiniz ama meclis üyeliği için insanlar ne diye trilyonlar harcar?

Bazı arkadaşlarım bana “meclis üyesi” olsana diye öneride bulundular. Benim aklıma ilk gelen şey “kaç lira maaş alır” sorusu oldu. Evet, bir meclis üyesi ne gelir elde eder ki?

Sordum öğrendim, toplantı başına 84 lira alıyormuş; bildiğin 84 lira…

Ayda da en fazla beş kere toplanabiliyormuşsun. Fazlasından beş kere toplansan 84 kere beş eder 420 lira…

Ulan “açlıktan geberirim” dedim…

Artık 420 lira gibi korkunç bir parayı ne yaparsınız bilmiyorum. Evin mutfak giderine mi harcarsın, yoksa kira mı ödersin veya çocuğuna harçlık mı verirsin bilemiyorum?

Yanlış anlaşılmasın, ben bu paranın arttırılması gibi bir öneri getirmiyorum. Sadece, bu kadar az, neredeyse sadaka kadar az geliri olan bir üyeliğe insanlar ne diye birbirlerini çiğneyecek derecede talip oluyorlar?

Şu anda belediye meclis üyesi olabilmek için trilyonlarca lira para harcayan insanlar var; bu nasıl iştir? Harcadığı paranın milyonda birini bile geri alma olanağı olmayan bir işe insanlar ne diye talip oluyorlar?

Ben böyle söylediğim zaman, insanlar gülüyorlar.

Bana söyledikleri tek şey “senden adam olmaz”

Doğru benden adam olmaz.

Benim ayakkabı kutum yok,

Arayıp dertleneceğim bir Fatih,

Hatta babacığım bile yok…

Ben de onlara diyorum ki,

Amacınız soymaksa bu kadar uğraşmanıza gerek yok kurun bir çete, alın elinize silahları etrafınızda bir sürü market, banka vs. var gidin onları soyun. Ne diye bu kadar uğraşıyorsunuz?

Ama onlar da haklı.

Silahlı soygun yaparsan cezası var; ama külahlı soyguna kimse karışmıyor, hatta adam oluyorsun adam…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.