Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Hıyarın faydaları...

Hıyar oldukça sulu bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir.

İdrar söktürücü ve kanı temizleyicidir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Harareti keser. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Uykusuzluğa iyi gelir. Kolesterolü düşüren hıyar kalp ve damar hastalıklarına vücudu korur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Böbrek hastalıkları ile bağırsak iltihabı ve gut hastalığında faydalıdır. Ter bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Hıyar taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde blesin değerleri korunmuş olur. Ayrıca salatalık, cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse faydası görülür.

Hıyar ülkemizde her mevsimde bolca bulunur; ülkemiz bir hıyar cennetidir desek abartmış olmayız. Ülkemizde bol bulunan bir sebze olduğu için aynı zamanda çok da ucuzdur, eğer paranız yoksa bir paket makarna verin karşılığında birçok hıyar alabilirsiniz. 

Çok fazla emek istemeden yetişen bir sebze olduğu için ülkemizin her yerinden adeta fışkırır, fiziki özellikleri itibarı ile her işe yarar; benzinin litresinin 2,5 dolar olduğu ülkemizde, vatandaşlar hıyarın faziletini oturduklarında özellikle hissederler.

Hıyarın küçüğü, büyüğü, eğrisi, büğrüsü olmasına rağmen hepsinin temel özelliği aynıdır; genelde hepsinden çok iyi cacık olur.

Yaşadıklarımız bize bir kez daha göstermiştir ki, ülkemizin mümbit toprakları hıyarla doludur.

Afiyet olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum