Hakkı'dan 'belediye başkanı' olmazdı!

30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimler başta Çankırı olmak üzere ülke genelinde AK Parti'nin liderliğinde tamamlandı.

Çankırı Merkez'de MHP'nin 'Hakkı'mızı istiyoruz' sloganıyla girdiği seçim sandığından beklenmedik şekilde hüsrana uğraması özellikle Belediye Başkan adayı Hakkı Yalçın'ı şaşırtmış olabilir ama beni hiç mi hiç şaşırtmadı...

'Neden' derseniz; Zannımca MHP adayı Yalçın, AKP adayı İrfan Dinç'in 7 Şubat 2014 tarihinde yaptığı basın toplantısında kurduğu cümlelere 'yanıt vermemesiyle' seçimi çoktan kaybetmişti...

O gün AKP adayı Dinç "Beyt-ül Malın sen ne demek olduğunu biliyor musun ? Ilgaz halkı seni çok iyi biliyor. Ben boşta gezenin, boş kalfası değilim. Ben, Çankırı Belediye Başkanıyım. 30 Marta kadar da sorumluluğum devam ediyor. Avare gezen, işi gücü olmayan, mesleği olmayan, ne iş yaptığı, nerde çalıştığı, kimin yanında çalıştığı belli olmayan bir adam değilim. Kimse beni kendiyle karıştırmasın." diyerek alışılagelmişin dışında oldukça sert bir açıklama yapmıştı!

Başta gazeteciler olmak üzere MHP tabanı da uzun süre Hakkı Yalçın'dan, Dinç'in iddialarına 'yanıt' beklentisi içerisine girmişler ancak hüsrana uğramışlardı!

AKP adayının yukarıdaki ağır ithamlarına 'tek cümle' dahi karşılık ver(e)meyen MHP adayının Çankırı'da seçimi alması nasıl mümkün olabilirdi?

10 yıllık görev süresi içerisinde çok sayıda eleştirilebilecek icraati ortadayken, AKP adayının 'Kasımpaşa' jargonuna yakın bir fotoğrafla MHP adayı hakkında (kişisel) dile getirdiği argümanların altında 'ezilmek' her yiğide nasip olmasa gerek!

Ancak Hakkı Yalçın şahsıyla ilgili olarak dile getirilen bu ağır ithamları kabul etmiş olmalı ki, sesi soluğu çıkmadı ve de seçimi kaybetti.

Oysa seçimi sadece Hakkı Yalçın kaybetmedi!

Seçimi Hakkı Yalçın'a ümit bağlayan MHP tabanı ile birlikte sokaktaki sade vatandaş da kaybetti...

Açık ve net olarak söylemekte beis görmüyorum; AKP adayının seçimi kazanması da iyi oldu...

Kirli bohçaların kulaktan kulağa dolaştığı Çankırı'da, böylesine pısırık, böylesine korkak, böylesine 'çıtkırıldım' bir seçim stratejisi izleyen MHP'ye ve de onun adayına 'belediye başkanlığı' koltuğu 'şalvar' gelirdi!

Sakın ola şu saatten sonra özellikle MHP kanadından birileri "İrfan çaldı", "İrfan çırptı", "İrfan şöyle menfaat sağladı", "İrfan şu kirli işleri kendince halletti" (!) şeklinde cümlelerle kimse karşıma çıkmasın!

'Adayını savun(a)mayan parti teşkilatı', kendisini savun(a)mayan belediye başkan adayı ile MHP'nin Çankırı'da aldığı oyu haketmediğini belirtir, 3'üncü dönem için 'başkanlık' mazbatasını alan İrfan Dinç'e 'hatalarından ders almış' olması dileğiyle görevinde başarılar dilerim...

MHP Çankırı'ya da; Önce teşkilatta yenilenme, sonrasında da 'layık' isimlerle seçimlere girebilme yetisini kazanabilmelerini öneriyorum.

x x x

11 ilçeden 7'sini AKP'li adaylar kazanırken 3'ünü de MHP'nin adayları kazanmayı başardı. Şabanözü seçimleri İl Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

Bayramören, Eldivan ve Ilgaz'da MHP'nin adayları belediye yönetimlerini AKP'den alırken, AKP de, Kurşunlu ve Çerkeş'de MHP'nin elindeki belediye başkanlıklarını kazandı.

AKP Çankırı teşkilatı, en büyük sürprizi Eldivan'da yaşadı. Kişisel olarak Kızılırmak'dan sürpriz beklerken, bombanın Eldivan'da patlamış olması beni çok da şaşırtmadı.

Korgun'da 5 oyla, Kızılırmak'da yaklaşık 40 oyla, Şabanözü'nde sonucun iptale gidecek şekilde sonuçlanması, AKP Çankırı'da önümüzdeki süreçte 'iç denetim' mekanizmasının çok daha itinalı bir şekilde çalışacağının sinyallerini vermekte.

Kurşunlu ve Çerkeş'de MHP'den alınan belediyelerin, Ilgaz ve Kurşunlu'da MHP'ye teslim edilmesi de bu çalışmayı daha da perçinleştireceği kanaatindeyim.

Önümüzdeki süreçte AKP Çankırı teşkilatının sancılı bölgelerdeki icraatini hep birlikte izleyeceğiz...

x x x

Seçimler sonrası Belediye Başkanlıklarının devir-teslim törenlerine iştirak etmeyen başta Kurşunlu Belediye eski başkanı İbrahim Doğu ile Orta beledi eski başkanı Recep Koçak'la ilgili üzüntülerimi belirtiyorum.

x x x

30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimler, Ilgaz'da Arif Çayır gerçeğini de gözler önüne serdi.

AKP'nin hezimete uğradığı ilçelerden biri olan Ilgaz'da, MHP adayının elde etmiş olduğu sonuç hiç de küçümsenmemeli.

Seçim önesi iktidarın tüm nimetlerini sonuna kadar kullandığı Ilgaz'da, seçim sandığından 'zafer' olarak adlandırılabilecek bir sonuçla çıkan Arif Çayır'ın 'başkanlık' koltuğunda, bürokraside sahip olduğu yılların deneyimi ile baba ocağında önemli hizmetlere imza atacağına yürekten inanıyorum.

Ilgaz'a hizmet kervanında bölge milletvekillerinin de Arif Çayır'ı bu yolda yanlız bırakmayacaklarını düşünüyorum.

Umarım yanılmam...

x x x 

Yazıyı Çankırıspor'la tamamlamayı uygun gördüm...

Bildiğiniz gibi Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'da puan cetvelinin en alt sırasında bulunan Çankırıspor, ligde kalabilme mücadelesini son 5 haftaya girilirken ısrarla sürdürüyor.

Dünü tartışmakla, yapılan icraati eleştirmekle bir yere varmak mümkün değil... 

Gün bugün... Pazar günü Anadolu Selçuklu ile hayati bir maça çıkılacak...

Ve bu karşılaşma Çankırıspor için önemliden de öte... 90 dakikalık mücadele sonrasında elde edilecek galibiyetle birlikte puan hanesine yazdırılacak 3 puan, Çankırıspor'un lige tutunabilme umudunu pekiştirecektir.

Öyleyse; Mavi-beyazlı renklere gönül veren, Çankırı'yı ve Çankırıspor'u seven herkesi Atatürk Stadı'nda buluşmaya çağırıyorum...

Tek yürek, tek bilek olarak tribünleri dolduralım ve Çankırıspor'un kazanması için 90 dakika süresince takımımıza sahip çıkalım.

Başta Çankırı olmak üzere Çankırıspor ve mavi-beyaz renkler uğruna sahada ter akıtan futbolcularımız bunu fazlasıyla hakediyor...

Haydi Çankırım eller havaya!

Mavi - Beyaz! En büyük Çankırı...

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle...

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
8 Yorum