İktidardan Azeri içkisine onay! Yüzde 100 vergi muafiyeti

İktidardan Azeri içkisine onay! Yüzde 100 vergi muafiyeti

Alkollü içkilere vergi üzerine vergi bindiren, 22.00’den sonra da satışını yasaklayan iktidar, içki ithaline 273 oyla onay verdi. Azerbaycan’dan sıfır gümrük ile yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içki ithal edilecek.

AZERBAYCAN’dan sıfır gümrük ile yılda 1,5 milyon litre şarap ve fermente edilmiş alkollü içki ithal edilecek. Bu konudaki anlaşma TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Anlaşmaya 273 kabul oyu verildi. Azeri şarap ve içkilerine yüzde 100 vergi muafiyeti tanınacak.

10 YIL SÜREYLE GEÇERLİ OLACAK

Sözcü'den Zekeriya Albayrak'ın haberine göre; İki ülke arasında bu konuda "Tercihli Ticaret Anlaşması" imzalandı. 10 yıl süreyle geçerli olacak anlaşmaya göre, Türkiye Azerbaycan’dan sıfır gümrük vergisi ile şarap, dut, ayva, demir çelik ürünleri ve ambalaj malzemeleri alacak. Türkiye ise bu ülkeye bakır tel, çamaşır makinesi, monitör, video kaydedici cihaz, motorlu taşıt aksamı ve alüminyum gönderecek. Azerbaycan da bu ürünlerden gümrük vergisi almayacak.

UTKU ÇAKIRÖZER: MUHAFAZAKAR İKTİDAR 22 YL SONRA İÇKİ İTHALATINDAN UTANIP GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer yaptığı açıklamada, "Anlaşmanın gerekçesinde bu ülkeden alınacak ürünler dut, ayva diye sıralanmış, içki ve şarap yok. Ek cetvelleri inceleyince ortaya çıktı. Muhafazakar iktidar herhalde 22 yıl sonra içki ithalatından utanıp, gizlemeye çalışıyor. Geçmişte de saman ithal edip gizlemişlerdi" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler