İlhan İrem'e AKM'de alkışlarla veda

Türk müziğinin efsane ismi İlhan İrem, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, duayen sanatçıya, sevenleri alkışlarla veda etti.

Böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 67 yaşında hayatını kaybeden duayen sanatçı İlhan İrem, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

İlhan İrem için ilk tören vasiyeti üzerine Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi.

Törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda seveni katıldı.

Sanatçının Türk bayrağına sarılı cenazesi AKM’ye getirildiğinde dostlarının ve sevenlerinin alkışları dakikalarca sürdü.

Törende İrem’in meslektaşları ve arkadaşları usta sanatçıya veda konuşmaları yaptı.

ilhan-irem-akm-resim-04.jpg

Sanatçının cenazesi, buradaki törenden sonra Bebek Camisi’ne götürüldü. Burada kılınacak namazın ardından İlhan İrem’in cenazesi Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

“ÜÇ VASİYETİ VARDI”

Hansu İrem, eşi İlhan İrem’in üç vasiyeti olduğunu söylemişti: “Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını istemişti. Atatürk Kültür Merkezi’nde bir tören yapılmasını istiyordu. Bir diğer vasiyeti de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti.”

“HER ŞEY BAMBAŞKA OLABİLİRDİ”

İlhan İrem, 2017 yılında verdiği bir röportajda şunları söylemişti:

“Her şey bambaşka ve pırıl pırıl olabilirdi. Hayatımız, sanatımız, ilişkilerimiz, sokaklarımız, doğamız, sahillerimiz, eğitim sistemimiz, siyasetimiz maalesef giderek bir batağa saplandı. Oysa yüz yıl önce geleceğin ufkuna bir gökkuşağı çizilmişti. Gerilemeyi ilerleme diye topluma zerk eden zihniyet, türlü karalamalarla gerçekleri ekseninden kaydırarak, kendi ufukları kadar bir gelecek çizmeye başladı. Güzellikler karartıldığı için insanlar yetinmeyi öğrendi. O yüzden bazı istisnalar dışında, artık bütün kavramlar sahtedir. Bu kıyamet ortamında mucizevi bir şekilde yetişen aydınlık fikirli insanlar ve onların çağdaş eserleri, çölde açan çiçekler gibi…”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.