İşte merakla beklenen ipad2

İşte merakla beklenen ipad2

Dünyanın önde gelen teknoloji firması Apple, geçen sene piyasaya çıkardığı dünyanın ilk tablet bilgisayarı iPad'in yeni modelini, San Fransisco'da düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı.

Pek çok ABD televizyonunun canlı olarak verdiği basın toplantısında sahneye Ocak ayı başında sağlık sorunları nedeniyle izne ayrılan ve ABD basınında kanser hastalığının çok ilerlediği şeklinde haberler çıkan şirketin kurucu ortağı, İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Steve Jobs yaptı.

Jobs, dünyanın ilk tablet bilgisayarı olan iPad'in yeni modeli iPad 2'nin, ABD'de teknoloji haberleri veren bloglarda, internet haberlerinde ve gazetelerde yazıldığı gibi çift taraflı kameraya sahip olduğunu açıkladı.

iPad 2'de A5 ismi verilen yeni çip ile hızı ikiye katlayan dual-core (çift çekirdek) sisteminin bulunacağı açıklanırken, grafik performansının da ilk modele oranla dokuz kat hızlı olacağı kaydedildi.

iPad 2 için Apple firması ilk kez modele özel bir kılıf da üretti. Jobs'ın, basın toplantısında yeni ürettikleri kılıfı anlatırken oldukça heyecanlı olduğu gözlendi.

Sadece ekranı ve iki taraftaki kameraları açıkta bırakan kılıfın, uzay elbisesi yapımında kullanılan maddeden yapıldığını açıklayan Apple'in yöneticisi, kılıfın kapağı kapatıldığında tablet bilgisayarın ''uyku moduna'' geçtiği, açıldığında ise bilgisayarın da açıldığını vurguladı.

iPad 2 ile gelen bir başka yenilik de HDMİ ismi verilen yeni bağlantı sayesinde, tablet bilgisayarın herhangi bir bilgisayar ekranına bağlanabilecek olması. Bu sayede, iPad 2'yi büyük ekranda kullanma şansı da doğacak.

Arka ve ön yüzüne eklenen kameralar sayesinde video ve fotoğraf çekme özelliklerine de sahip olan yeni model, beyaz ve siyah olmak üzere iki renk seçeneğiyle beraber 11 Mart'tan itibaren ABD'de satılmaya başlanacak. Yeni modelin ABD dışında bazı ülkelerde satışının da Mart sonunda olacağı kaydedildi.

iPad 2'in ABD'deki satış fiyatının, ilk iPad'la aynı olacağını kaydeden Jobs, ''Fiyatlar yine 499 dolardan başlıyor. 16, 32 ve 64 GB olmak üzere üç modelimiz olacak. HDMİ kablosunu ve özel kılıfını almak isteyenler ek ücret ödeyecekler'' dedi.

Jobs, iPad'ın video işleme programı İmovie ve müzik işleme programı Garage Band'i yükleme olanağı da sağlayacağının altını çizdi.

İlk modelinden 5 mm daha ince olacak iPad 2, bu yapısıyla iPhone'lardan da ince bir özelliğe sahip olacak. Yeni modelin ağırlığı ise 680 gramdan 590 grama indirildi.

kaynak: zaman.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler